Dawny Gdańsk

Żuławy, Kaszuby, Kociewie i inne miejsca bliższe lub dalsze - Międzynarodowy Dzień Latarń Morskich

Corzano - Czw Sie 18, 2005 2:14 pm
Temat postu: Międzynarodowy Dzień Latarń Morskich
Uprzejmie donoszę:
Cytat:
21 sierpnia 2005 r. - III Międzynarodowy Dzień Latarń Morskich - bezpłatne
zwiedzanie!
Z okazji III Międzynarodowego Dnia Latarń Morskich, zapraszamy wszystkich
chętnych do odwiedzenia latarni morskiej w Stilo, Rozewiu, Helu oraz Krynicy
Morskiej. Latarnie w tym dniu będą udostępnione zwiedzającym bezpłatnie.
Serdecznie zapraszamy i życzymy wielu niezapomnianych wrażeń!

W Nowym Porcie też można zwiedzać za friko.

kotmonika - Pią Sie 19, 2005 8:28 am

Witam! To coś sie zmieniło bo rok temu Międznarodowy Dzień Latarni Morskich był 18 sierpnia w środku tygodnia , ale jak wiem od zaprzyjaźnionego latarnika święto to jest ruchome to znaczy powinno przypadać w 3 niedzielę sierpnia czyli w tym roku własnie 21. Za rok będzie to 20 sierpnia. Cieszy aka postawa że wstęp w tym dniu jest wolny a jesli idzie o Nowy Port to również wiem, że będzie latarnia udostępniona bezpłatnie wszystkim zwiedzającym.na ewno warto! Przepiekny widok na wody zatoki i port. Doskonale widać Twierdzę Wisłujście a przy dopbrej pogodzie Półwysep Helski. Pozdrawiam!
Mikołaj - Sob Sie 20, 2005 12:24 am

Hmmm dziwne, wczoraj w Trójce były reportraże o latarniach, o nowoporckiej również, wypowiadał się p. Michalak... :???:
gargoyle dfl - Sob Sie 20, 2005 7:09 am

Cytat:
przy dopbrej pogodzie Półwysep Helski.
,przy dobrej pogodzie to polwysep widac nawet z Moreny :)
Mikołaj - Sob Sie 20, 2005 11:08 am

Bywa, że i z mojego balkonu na Karwinach! :OO
Mikołaj - Sob Sie 20, 2005 12:26 pm


HISTORYCZNA LATARNIA MORSKA
21 sierpnia 2005 r. - MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ LATARŃ MORSKICH

Corzano - Sob Sie 20, 2005 2:29 pm

My z rodzinką dziś ją zaliczyliśmy.
kotmonika - Sob Sie 20, 2005 9:10 pm

Mikołaj napisał/a:
Hmmm dziwne, wczoraj w Trójce były reportraże o latarniach, o nowoporckiej również, wypowiadał się p. Michalak... :???:


Witam! Mam takie pytanie : p. Michalak wypowiadał się w Trójce (radiowej) czy masz na myśli program regionalny w tv który np. w Poznaniu nazywa się trójką a być może w innych miastach też. Pozdrawiam!

kotmonika - Sob Sie 20, 2005 9:18 pm

Corzano napisał/a:
My z rodzinką dziś ją zaliczyliśmy.


Corzano!!! Cieszę się że zwiedziłeś dziś Nowy Port i super ta fotka bo widaćw oddali latarnię w Porcie Północnym. jak wrażenia z zwiedzania? Jak podobały ci się sztychy na ścianach w latarni? jeśli chodzi o wnętrza latarni to ta ma chyba najladniejsze na całym wybrzeżu, może to kwestia że jest wrękach prywatnych i bardziej się wtedy o nią dba, te nasze latarnie bardzo zaniedbane a Rozewie to już w ogóle wstyd a mamy tam centrum Latarnictwa i Muzeum. A wejść można tylko na niski taras z ktorego widok jedynie na korony dzrew a kilkanaście stopni dalej klatka schodowa przegrodzona jest kratą! Ech można by o tym długo gadać! Pozdrawiam!

Sabaoth - Sob Sie 20, 2005 10:00 pm

A zastanawialiście się dlaczego latarnie morskie wzbudzają takie emocje, może chodzi o ich kształt, zbliżony do fallicznego :^^
kotmonika - Sob Sie 20, 2005 10:00 pm

Polecam w temacie Dnia Latarni oraz Nowego Portu symaptyczny artykuł z wczorajszejszego lokalnego dodatku Gazety - Trójmiasto:

http://miasta.gazeta.pl/t...35,2876443.html

Gdanszczanin - Nie Sie 21, 2005 12:04 pm

Tak się składa że mam kontakt z panem Michalakiem , więc jak by ktoś był zainteresowany można by spróbować zoorganizować z nim spotkanie . Jest ktoś chętny?
Mikołaj - Nie Sie 21, 2005 1:14 pm

Cytat:
Mam takie pytanie : p. Michalak wypowiadał się w Trójce (radiowej)

w radiowej
Cytat:
można by spróbować zoorganizować z nim spotkanie . Jest ktoś chętny?

Najlepiej byłoby to połaczyć z wizytą na latarni. Byłem tam dwa razy, ale pojechałbym i trzeci, gdyby można było liczyć na takiego przewodnika.

kotmonika - Nie Sie 21, 2005 11:05 pm

Witam! Chciałam później donieść o tym na forum, ale skoro wywołaliście już ten temat to zdradzę już dziś, że mam dograne i omówione z p. Michalakiem spotkanie w Poznaniu. Odbędzie się ono wraz z wystawą fotograficzną na temat gdańskich latarni 21 września i chętnych serdecznie zapraszam. Jak będzie ktoś zaintersowany to podam więcej szczegółów i wyślę zaproszenie. A co do wycieczek na latarnię to zdecydowanie polecam wyprawę, w której przewodnikiem może być p. Michalak. To człowiek z ogromną wiedzą i wspaniały gawędziarz. Osobiście utrzymuję z nim kontakt od kilkunastu miesięcy i miałam ten zaszczyt być indywidulanie oprowadzona po latarni w Nowym Porcie. Migawki z tej wizyty, która odbyła się na przełomie czerwca i lipca br. załączam w postaci fotografii, których autorem jest mój narzeczony. Pozdrawiam!
Mikołaj - Nie Sie 21, 2005 11:22 pm

Cytat:
autorem jest mój narzeczony

łeee, narzeczony... :cooo: :D

A na latarni czasem nieźle wieje, zwłaszcza na tych schodkach jest to odczuwalne:

pumeks - Sro Wrz 07, 2005 10:45 am

Widok z dzwonnicy kościoła w Brzeźnie - wprawdzie już wyjaśniliśmy, że to nie jest "prawdziwa" latarnia, ale i tak się ładnie prezentuje :wink:

PS. obrazki miały być kolejno od 1 do 3, ale widzę, że nadal nie można zapanować nad porządkiem ich załączania :pudlo:

pumeks - Czw Wrz 08, 2005 9:34 am

Kotmonika pewnie będzie wiedziała, co to jest, ale ciekawe, czy ktoś z pozostałych? (dla ułatwienia dodam, że nie jest to domek Muminków).
Zoppoter - Czw Wrz 08, 2005 11:02 am

pumeks napisał/a:
Kotmonika pewnie będzie wiedziała, co to jest, ale ciekawe, czy ktoś z pozostałych? (dla ułatwienia dodam, że nie jest to domek Muminków).


Latarnia to jest.

Corzano - Czw Wrz 08, 2005 11:08 am

Pojęcia nie mam, ale strzelę: Bornholm, Gotlandia?
pumeks - Czw Wrz 08, 2005 11:14 am

Pół punkta dla Zoppa :== Widzę że Muminki zasugerowały związek ze Skandynawią.... ale to nie jest nad Bałtykiem, i w ogóle nie w Europie.
Corzano - Czw Wrz 08, 2005 11:25 am

To w takim razie jest to jedyny kraj poza Europą, w którym mógłbym mieszkać i który trochę wiąże się z Tolkienem.
Google moim przyjacielem. :)

Sabaoth - Czw Wrz 08, 2005 4:31 pm

Zoppoter napisał/a:
pumeks napisał/a:
Kotmonika pewnie będzie wiedziała, co to jest, ale ciekawe, czy ktoś z pozostałych? (dla ułatwienia dodam, że nie jest to domek Muminków).


Latarnia to jest.

Powiem więcej - nawet MORSKA :mrgreen:

Gdanszczanin - Nie Wrz 11, 2005 8:18 pm

Kontaktowałem się z panem Michalakiem. Nie miał nic przeciwko oprowadzaniu nas po latarni morskiej . Zaproponował wtorek o 15 ale ze domyślam się że większości ta pora zupełnie nie odpowiada więc napisałem czy nie dałoby się jej przesunąć o godzinę lub półtorej ( choćby ) . Na razie nie dostałem odpowiedzi , gdyby coś to dam znać.
seestrasse - Nie Wrz 11, 2005 9:48 pm

ja delikatnie napomknę, że ten wtorek to dobry dzień :D
Mikołaj - Nie Wrz 11, 2005 9:50 pm

dla mnie też, ale dopiero następny :hihi:
seestrasse - Nie Wrz 11, 2005 10:00 pm

a dla mnie przeciwnie :???:
Corzano - Pon Wrz 12, 2005 7:34 am

seestrasse napisał/a:
ja delikatnie napomknę, że ten wtorek to dobry dzień :D

Nie dla mnie, chyba, że po 19-ej. Co innego w czwartek, piątek...

seestrasse - Pon Wrz 12, 2005 11:24 am

Corzano napisał/a:
czwartek, piątek...

absolutnie odpadają :cry:

parker - Pon Wrz 12, 2005 12:06 pm

Ja bardzo bym chciała tę latarnię pozwiedzać, ale w tygodniu to po 19-stej dopiero bywam wolna, a to już nie ta pora roku, ciemno się robi :(
Jeśli załatwicie zwiedzanie w niedzielę, to chętnie się przyłączę.

Gdanszczanin - Pon Wrz 12, 2005 6:38 pm

Niestety, rozmawiałem z panem Michalakiem i powiedział , że ten wtorek o 15.00 jest dla niego najodpowiedniejszą porą . Wcześniej ma jakąś grupę , więc i tak jest na miejscu a o innej porze nie bardzo mu pasuje. Mam nadziej że znajdzie się ktoś komu ta pora jakimś cudem odpowiada?
Marcin - Pon Wrz 12, 2005 7:13 pm

Będę...
kotmonika - Pon Wrz 12, 2005 7:22 pm

pumeks napisał/a:
Kotmonika pewnie będzie wiedziała, co to jest, ale ciekawe, czy ktoś z pozostałych? (dla ułatwienia dodam, że nie jest to domek Muminków).


Witaj! Oczywiście prosta sprawa... Tak charakterystyczna latarnia jest tylko tam :)
Chodzi o Cape Reinga (Przylądek Reinga) w Nowej Zelandii.

A tak przy okazji - zjawi się ktoś z Was w Poznaniu na spotkaniu-wernisażu 21 września? Pozdrawiam!

Sabaoth - Pon Wrz 12, 2005 7:39 pm

Cytat:
Chodzi o Cape Reinga (Przylądek Reinga) w Nowej Zelandii.

No to jest miejsce baaardzo dalsze :hihi:

Corzano - Pon Wrz 12, 2005 7:57 pm

kotmonika napisał/a:
Chodzi o Cape Reinga (Przylądek Reinga) w Nowej Zelandii.

Pisałem przecież. :%

Sabaoth - Pon Wrz 12, 2005 8:32 pm

Czy Forum obejmuje aż tak dalsze miejsca? :%
wrangla - Pon Wrz 12, 2005 8:37 pm

Sabaoth napisał/a:
Czy Forum obejmuje aż tak dalsze miejsca? :%

Jaki tytuł wątku (Miedzynarodowy Ddzień L.M.), taki sam wątek. :wink:

Corzano - Pon Wrz 12, 2005 8:45 pm

kotmonika napisał/a:
A tak przy okazji - zjawi się ktoś z Was w Poznaniu na spotkaniu-wernisażu 21 września?

Nie wiem o cyzm piszesz, :wink: ale zobacz to. Może Cię zainteresuje.

kotmonika - Pon Wrz 12, 2005 9:22 pm

Corzano napisał/a:
kotmonika napisał/a:
A tak przy okazji - zjawi się ktoś z Was w Poznaniu na spotkaniu-wernisażu 21 września?

Nie wiem o cyzm piszesz, :wink: ale zobacz to. Może Cię zainteresuje.


Przecież na pierwszej stronie tego wątku w jednym z wpisów napisałam:

Witam! Chciałam później donieść o tym na forum, ale skoro wywołaliście już ten temat to zdradzę już dziś, że mam dograne i omówione z p. Michalakiem spotkanie w Poznaniu. Odbędzie się ono wraz z wystawą fotograficzną na temat gdańskich latarni 21 września i chętnych serdecznie zapraszam. Jak będzie ktoś zaintersowany to podam więcej szczegółów i wyślę zaproszenie. A co do wycieczek na latarnię to zdecydowanie polecam wyprawę, w której przewodnikiem może być p. Michalak. To człowiek z ogromną wiedzą i wspaniały gawędziarz. Osobiście utrzymuję z nim kontakt od kilkunastu miesięcy i miałam ten zaszczyt być indywidulanie oprowadzona po latarni w Nowym Porcie.

A co do aukcji na allegro to też ją już wcześniej wypatrzyłam i dziękuję za czujność ale mnie intersują tylko polskie latarnie morskie. A informację o spotkaniu nie umieszczzałam w osobnym wątku bo w zasadzie nie wiedzialam w jakim dziale tego forum byłoby najlepiej. Ale czy jest tu wielu Poznaniaków czy mieszkanców Wielkopolski? Wernisaż nosi tytuł "Historyczne latarnie morskie Gdańska". Jeszcze raz serdecznie zapraszam i jak ktoś może przyjść prosiłabym tutaj o wpis abym zorientowała się na ile osób mogę liczyć. Pozdrawiam!

Corzano - Wto Wrz 13, 2005 5:36 am

kotmonika napisał/a:
intersują tylko polskie latarnie morskie.

A gdańskie nie? :%

Sabaoth - Wto Wrz 13, 2005 9:09 am

kotmonika napisał/a:
mnie intersują tylko polskie latarnie morskie.

Duzo tego nie bedzie, odpada Ci cale Pomorze i wszystko, co lezy od Zoppot na wschod :mrgreen:

Zoppoter - Wto Wrz 13, 2005 9:19 am

Sabaoth napisał/a:
kotmonika napisał/a:
mnie intersują tylko polskie latarnie morskie.

Duzo tego nie bedzie, odpada Ci cale Pomorze i wszystko, co lezy od Zoppot na wschod :mrgreen:


Na pozostałym odcinku też nalezałoby sprawdzić date budowy danej latarni...

kotmonika - Wto Wrz 13, 2005 10:07 am

Ale z Was prowokatorzy! Napisze się bardzo ogólne zdanie i już wybucha taka dyskusja. Pewnie, że tak naprawdę nie ma wielu prawdziwie polskich latarni, ale doskonale wiecie co miałam na myśli. Reasumując - interesują mnie latarnie, które w chwili obecnej znajdują się na całym odcinku polskiego wybrzeża od Świnoujścia po Krynicę Morską. Pozdrawiam!
Grün - Wto Wrz 13, 2005 10:34 am

To od Sopotu na wschód i tak odpadają :%
Zoppoter - Wto Wrz 13, 2005 10:50 am

Grün napisał/a:
To od Sopotu na wschód i tak odpadają :%


Co wyście sie tego Sopotu tak czepili? sopot nie jest zadnym punktem odniesienia w temacie latarni morskich. Przeciez w Sopocie nie ma latarni z prawdziwego zdarzenia...

parker - Wto Wrz 13, 2005 10:51 am

Moniko, przyzwyczaj się, że jeśli na tym forum użyjesz słowa "polski" rozpocznie się dyskusja :wink:
kotmonika - Wto Wrz 13, 2005 10:58 am

Zoppoter napisał/a:
Grün napisał/a:
To od Sopotu na wschód i tak odpadają :%


Co wyście sie tego Sopotu tak czepili? sopot nie jest zadnym punktem odniesienia w temacie latarni morskich. Przeciez w Sopocie nie ma latarni z prawdziwego zdarzenia...


Zgadza się! Nie ma... bo jak wiadomo to co obecnie nazywa sie latarnią morską bynajmniej nie zostało w tych celach wybudowane. Z resztą nazywanie tej wieży mianem latarni jak dla mnie to gruba przesada, choć nie ma watpliwości, że w każdej poważnej publikacji na ten temat nie zabraknie opisów latarni z Sopotu. W końcu ma nawet specjalną pamiatkową pieczęć, którą osobiście sobie przyłożyłam w tym roku do jednej z kartek pocztowych :hihi: Pozdrawiam!

Grün - Wto Wrz 13, 2005 11:02 am

Zoppoter napisał/a:
Grün napisał/a:
To od Sopotu na wschód i tak odpadają :%


Co wyście sie tego Sopotu tak czepili? sopot nie jest zadnym punktem odniesienia w temacie latarni morskich. Przeciez w Sopocie nie ma latarni z prawdziwego zdarzenia...

Ale jest granica... :%

kotmonika - Wto Wrz 13, 2005 11:04 am

parker napisał/a:
Moniko, przyzwyczaj się, że jeśli na tym forum użyjesz słowa "polski" rozpocznie się dyskusja :wink:


Zauważyłam , na przyszłość będę ostrożniejsza w tej kwestii :) [/center]

Zoppoter - Wto Wrz 13, 2005 11:06 am

Grün napisał/a:

Ale jest granica... :%


Aaa, granica to jest... Ale wiesz, w dobie Unii Europejskiej... :mrgreen: :haha:

Sabaoth - Wto Wrz 13, 2005 11:08 am

Ale nie czepiamy sie slowek dla samego "czepialstwa", jak sie pisze "polski", "niemiecki" czy jakis inny to trzeba zdefiniowac, co sie ma na mysli. "Polskie latarnie morskie" mozna roznie interpretowac.

A na deser podam wam przyklad z ubieglotygodniowej konferencji. Jak przedstawilem jeden z wynikow moich badan: "male firmy, ktore wspolpracuja ze swoja konkurencja w ramach klastrow kooperacyjnych bardziej optymistycznie oceniaja swoja przyszlosc" dostalem pytanie z sali, " a czy nie jest moze odwrotnie, ze optymisci chetniej wspolpracuja z konkurencja?". I co bylo pierwsze, jajko czy kura?

Corzano - Wto Wrz 13, 2005 11:11 am

Sabaoth napisał/a:
I co bylo pierwsze, jajko czy kura?

A dlaczego zakłada się, że jedno zjawisko powoduje drugie? Mogą przecież występować niezależnie, choć często razem.

Sabaoth - Wto Wrz 13, 2005 11:23 am

Jezeli wystepuja razem to jest pewna zaleznosc. Szczegolnie w przypadku, kiedy firmy nie wspolpracujace oceniaja przyszlosc bardziej pesymistycznie.
Gdanszczanin - Wto Wrz 13, 2005 1:09 pm

To ja jeszcze ostatnio raz zapytam : kto się pojawi dzisiaj i 15 w nowym porcie przy latarni?
Corzano - Wto Wrz 13, 2005 1:11 pm

Mi się plany pozmieniały, trochę ja pozmieniałem i będę, o ile mnie jakiś meteor nie trafi.
Marcin - Wto Wrz 13, 2005 1:11 pm

Jeszcze raz potwierdzam.
seestrasse - Wto Wrz 13, 2005 1:19 pm

ja też będę :hurra:
Grün - Wto Wrz 13, 2005 1:24 pm

No no... w porcie pod latarnią... :% Liczę na fotorelancję :)
seestrasse - Wto Wrz 13, 2005 1:25 pm

i pokazy :hihi:
Corzano - Wto Wrz 13, 2005 1:25 pm

Tam zawsze są mewy. :hihi:
seestrasse - Wto Wrz 13, 2005 1:26 pm

i marynarze :hihi:
Gdanszczanin - Wto Wrz 13, 2005 1:29 pm

No ale robiąc zdjęcia nie możemy zapomnieć o flashu bo pod latarnią jest zwykle najciemniej :)
Grün - Wto Wrz 13, 2005 1:32 pm

I nie zapomnijcie poprosić p. Michalaka, żeby przesłonił latarnię na czerwono :)
kotmonika - Sro Wrz 14, 2005 10:37 am

Witam Wycieczkowiczów! I gdzie ta foto relacja z Nowego Portu??? :D
kotmonika - Sro Wrz 28, 2005 9:07 am

Dlaczego nikt się nie wpisał? Doszło do tego spotkania na latarni czy nie??? A wernisaz z latarnikiem w Poznaniu udał się. Jak znajdę czas wrzucę kilka fotek. Pozdrawiam!
Corzano - Sro Wrz 28, 2005 10:25 am

Spotkanie z p. Michalakiem się odbyło. Było 5 osób, a właściciel latarni uraczył nas prelekcją na jej temat połączoną ze zwiedzaniem.
Poniżej kilka fotek.

kotmonika - Sro Wrz 28, 2005 10:29 am

dzięki Corzano za tą fotorelację! Mechanizm kuli czasu suuper!!!!!!! Podobnie jak detale (np. rzeźbiona kuta balustrada). Piekną pogodę mieliście i dobrą widoczność! Pozdrawiam!
Corzano - Sro Wrz 28, 2005 10:32 am

kotmonika napisał/a:
Piekną pogodę mieliście i dobrą widoczność

To prawda. Widzieliśmy Hel, ale to nie były widoki na mój prymitywny aparat. :II

kotmonika - Sro Wrz 28, 2005 10:42 am

Hej! Hel widziałam z górnego tarasu i ja kiedy byłam w latarni w czerwcu tego roku. Ale faktycznie aparatem trudno to uchwycić. Dlatego właśnie, dla takich widoków i wspomnień warto przeżyć to osobiście. Pozdrawiam!
malgos - Sro Wrz 28, 2005 8:43 pm

Podejrzewam że kotmonika już zna tę stronkę ale jeśli nie :) to podrzucam:

http://home.arcor.de/klaus.huelse/

kotmonika - Czw Wrz 29, 2005 8:03 am

malgos napisał/a:
Podejrzewam że kotmonika już zna tę stronkę ale jeśli nie :) to podrzucam:

http://home.arcor.de/klaus.huelse/


Malgos!!! Wyobraź sobie, że niestety nie miałam szczęścia trafić na wszystkie ciekawe strony o latarniach, do których chciałabym dotrzeć, ma to też swój czar i dreszczyk emocji ,że ciagle mogę tarfić w sieci na coś nowego, na coś co mnie zaskoczy, zachwyci, wzbogaci dotychczasową wiedzę. A ta strona, którą podajesz akurat nie była mi znana!!!!!!!! Ale jakże cenna! Bardzo dziekuję!!!! Pozdrawiam!

Federico - Pon Paź 03, 2005 7:59 pm

A co powiecie o najmłodszej gdańskiej latarni? Tej w Rębowie?
seestrasse - Pon Paź 03, 2005 9:50 pm

mnie się ona nie podoba :evil: mocno świeci mi po oczach
kotmonika - Wto Paź 04, 2005 10:23 am

Federico napisał/a:
A co powiecie o najmłodszej gdańskiej latarni? Tej w Rębowie?


Witam! Jaki obiekt macie na myśli? Jest możliwośc dołączenia fotografii? Pozdrawiam!

seestrasse - Wto Paź 04, 2005 3:02 pm

spokojnie, kotmoniczko :wink: to nie jest prawdziwa morska latarnia
kotmonika - Wto Paź 04, 2005 8:19 pm

Tak się domyślalam z kontekstu tego krótkiego dialogu że nie chodzi o prawdziwą nową latarnię; mimo to jaką nieprawdziwą latarnię nazwaliście latarnią? Bo chyba "obiekt" o którym dyskutujecie istnieje? :wink:
Federico - Wto Paź 04, 2005 8:36 pm

Latarnia, która nie jest latarnią :wink: istnieje naprawdę i jest elementem nowego centrum handlowego w Rębowie. Fotki niestety nie mam, a i w necie na razie nic się chyba nie znajdzie :II
seestrasse - Wto Paź 04, 2005 9:01 pm

jak już otworzą owo centrum handlowe i polecę tam na ciuchy, to "latarnię" sfocę - ostatecznie mam chyba najbliżej :wink:
wrangla - Sro Paź 05, 2005 5:33 am

W internecie wszystko jest. :wink:

Ową latarnię znajdziecie tu: Fashion House Gdańsk

kotmonika - Sro Paź 05, 2005 6:57 am

Federico napisał/a:
Latarnia, która nie jest latarnią :wink: istnieje naprawdę i jest elementem nowego centrum handlowego w Rębowie. Fotki niestety nie mam, a i w necie na razie nic się chyba nie znajdzie :II


Witam! Hi, hi zajrzałam do podanego linku z wizualizacją tego centrum handlowego i co widzę? Latarnię :wink: ! A więc jednak rozmowa o latarni która nie jest latarnia miała swoje uzasadnienie. Kiedy centrum będzie otwarte? Czy ta latarnia już jest postawiona? Rzeczywiście jest taka jak na tych projektah? Pozdrawiam!

Sabaoth - Sro Paź 05, 2005 7:14 am

Prawdziwa, czy nie, zawsze można sobie stanąć pod latarnią i zrobić zdjęcie :hihi:
seestrasse - Sro Paź 05, 2005 11:30 pm

latarnia już jest - i świeci mi nocą w oczy :hihi: - ino morza nie ma i raczej nie będzie :wink:
Federico - Sro Paź 05, 2005 11:37 pm

seestrasse napisał/a:
- ino morza nie ma i raczej nie będzie


A jak jeszcze przyjdzie jakieś zlodowacenie? :hiihihi:

seestrasse - Sro Paź 05, 2005 11:40 pm

dobra - to pójdziemy na łyżwy :wink:
kotmonika - Czw Paź 06, 2005 11:40 am

Skoro jest ten wątek o latarniach to chciałabym powrócić bardziej bezpośrednio do tematu i mam takie pytanie do wszystkich wtajemniczonych. Kilka stron wcześniej dyskutowalismy o Nowym Porcie i tamtejszej latarni. Czy ktoś z Was wie co było dokładnie za latarnią - chodzi mi o ten kompleks budynków widoczny na zamieszczonej tutaj pocztówce dokładnie za wieżą. Fabryka? Browar?
Pozdrawiam!

Grün - Czw Paź 06, 2005 11:52 am

Fabryka. A ściślej Zuckerrafinerie :)
pumeks - Czw Paź 06, 2005 12:21 pm

Zbudowana 1889-91, była podobno drugą co do wielkości cukrownią w Rzeszy. 18 listopada 1901 się spaliła, w 1904 r. odbudowana ale już nie w tej wielkości, co poprzednio. Po pożarze z 1901 r. w części dawnej rafinerii istniała fabryka melasy Conrad Meyer GmbH, która też miała pecha i spaliła się w 1908 r. Cukrownia przestała działać chyba w latach dwudziestych, a w 1928 r. obiekty te zostały wykupione przez Radę Portu i Dróg Wodnych i włączone w obręb strefy wolnocłowej.
Dwie pocztówki z latarnią na Lotsenbergu, na których tych wysokich budynków rafinerii cukru nie widać:



parker - Czw Paź 06, 2005 12:26 pm

Cytat:
fabryka melasy Conrad Meyer GmbH, która też miała pecha i spaliła się w 1908 r.


a Conrad nie miał przypadkiem syna Jana urodzonego w 1910? :wink:

kotmonika - Czw Paź 06, 2005 12:39 pm

Pumeks! Grün! Dziekuję za informacje, jak zwykle jesteście niezawodni. Rzeczywiście nie miały szczęścia fabryki znajdujące się za latarnią.
A tak przy okazji tomam pytanie, czy te dwie prezentowane tu kartki Pumeks to Twoja własność? Pozdrawiam serdecznie!

Sabaoth - Czw Paź 06, 2005 1:01 pm

Kotmoniko, czytaj wszystkie watki (np. Aukcje - Pocztowki albo Poszukuje... Pocztowki i zdjecia), a nie bedziesz musiala zadawac takich pytan.

P.S. W watku Pocztowki i zdjecia dodalem piekna litografie Helu z budowla o ksztalcie fall..., eee latarni morskiej :^^

kotmonika - Czw Paź 06, 2005 1:25 pm

Sabaoth napisał/a:
Kotmoniko, czytaj wszystkie watki (np. Aukcje - Pocztowki albo Poszukuje... Pocztowki i zdjecia), a nie bedziesz musiala zadawac takich pytan.

P.S. W watku Pocztowki i zdjecia dodalem piekna litografie Helu z budowla o ksztalcie fall..., eee latarni morskiej :^^


Witaj! Staram się w miarę możliwości czytać wszystkie wątki, jednak nie zawsze mam czas byc na bieżąco z wszystkimi nowymi wpisami. Ok, tą piekną sepiowaną kartkę można nabyc na niemieckim ebayu ale nie znalazłam nigdzie tej drugiej kolorowej. Też jest obecnie na jakiejś aukcji? Postaram się na przyszłość być bardziej czujna, ale dzis zupełnie mnie zaskoczyły tak piękne pocztówki z Nowego Portu więc odruchowo zaraz zapytałam.Gydby kogos interesowało to - ta którą wstawiłam nie należy niestety do mnie, znalazłam ją kiedys w inetrnecie. Pozdrawiam! :roll:

pumeks - Czw Paź 06, 2005 1:53 pm

Sorry :oops: myślałem że widać, że oba obrazki są widoczne nie jako załączniki do postu, a jako linki zewnętrzne. Ta druga pochodzi ze strony Gdańsk na starej pocztówce (trzeba kliknąć "inne" i odszukać Nowy Port). Aha, dopiero po napisaniu poprzedniego postu zauważyłem, że obie pocztówki pokazują dokładnie to samo zdjęcie, tylko jedna w sepii a druga pokolorowane.
kotmonika - Czw Paź 06, 2005 2:05 pm

Dziekuję Pumeks!
Sabaoth - Czw Paź 06, 2005 2:16 pm

Cytat:
ta którą wstawiłam nie należy niestety do mnie, znalazłam ją kiedys w inetrnecie

I w wielu przypadkach podobnie rzecz sie ma z innymi pocztowkami zamieszczanymi na Forum. Nie slyszalem zeby ktos z forumowiczow trafil szostke w Lotto :hihi:

A tu masz skan (nie mojej) pocztowki z Ostseebad Hela:

kotmonika - Pią Paź 07, 2005 8:33 am

Chciałabym trafić szóstkę w Lotto i kupic duuuuuuuużo pięknych starych pocztówek. A kartka z Helu bardzo ładna bo i ta przedwojenna latarnia miała swój urok. Pozdrawiam!
pumeks - Pią Paź 07, 2005 3:04 pm

To jeszcze raz (a właściwie dwa) latarnia na Wzgórzu Pilotów. Jedna (z aukcji na allegro) to dość znane ujęcie, ale ładny skan. Zdaje się że w książce J. Litwina "Morskie zabytki..." podpisano nawet, że widac tu holownik "Fink" należący do spółki "Weichsel AG" wprowadzający do portu barki. :mrgreen: A druga pocztówka ze strony Tomasza Plucińskiego, swieżo zacytowanej w wątku "linki - dopisujcie". W obu przypadkach troszkę pomniejszyłem oryginalne obrazki.
Sabaoth - Pią Paź 07, 2005 4:19 pm

Nie wiem, czy to cos nowego wniesie ale dwa ujęcia są trochę inne.
Marcin - Pią Paź 07, 2005 4:31 pm

Wniesie, nie wniesie... - ale zawsze miło popatrzeć na stare pocztówki. :ok:
Sabaoth - Pią Paź 07, 2005 4:39 pm

Dzięki Marcinie za miły komentarz :mrgreen:
kotmonika - Sob Paź 08, 2005 12:22 am

Ach, jakie piękne widoczki Nowego Portu i latarni. Dziękuję za umożliwienie ich zobaczenia. Chciałoby się mieć choć jedną z nich w swoich zbiorach. A ta osoba co licytuje tą kartkę na allegro to ktoś z naszych forumowiczów? Wybaczcie pytanie ale nie znam wszystkich nicków z allegro na pamięć mimo że jest tutaj taki wątek. Pozdrawiam i dobranoc!
pumeks - Pon Paź 10, 2005 1:24 pm

Chyba nikt z forumowiczów... a w ogóle to chyba jakiś nowicjusz na Allegro.
kotmonika - Wto Paź 11, 2005 8:53 am

Witam! No i przegapiłam tą aukcję... tak czasami bywa. Wie może ktoś z was za ile poszedł ten Nowy Port? Za te 65 zł wyjściowe czy więcej? Pozdrawiam!
Corzano - Wto Paź 11, 2005 9:04 am

Poszła za wywoławczą.
kotmonika - Wto Paź 11, 2005 9:14 am

Witaj Corzano! Dziękuję za informację. Cóż cena wyjściowa już była dośc wysoka, ale dyskusja na temat wysokich cen kartek z Nowego Portu była już na tym forum. A czy może ktoś z Was wie jakie - w niemieckojęzycznych podpisach na kartkach pocztowych - słowa poza Neufahrwasser również moga stanowić klucz do wyszukiwania kartek z latarniami z tego miejsca? Sama zauważyłam, że przeróżnie określane bywaja latarnie morskie na takich kartkach, niekoniecznie pojawiając sie tylko w postaci słowa "Leuchtturm", bywa i tak że w opisie znajdują sie słowa Lotsenturm, Lotsenhaus, w zależności co w danym roku konkretnie znajdowało się w budynku latarni, jakie konkretnie pełniła funcke itp. Pozdrawiam!
pumeks - Wto Paź 11, 2005 9:34 am

O ile widzę to pocztówka jeszcze nie "poszła" - kliknijcie w link w poście wyżej - zakończenie aukcji dopiero sob 15 paź 2005 14:23:56 CEST.
Latarnia z Nowego Portu - ta na Wzgórzu Pilotów - bywa po niemiecku określana jako wieża pilotów, czyli Lotsenturm. "Mała latarnia" jest często lokalizowana na Westerplatte, albo na falochronie wschodnim, zwanym po niemiecku Ostmole.

Corzano - Wto Paź 11, 2005 9:47 am

pumeks napisał/a:
O ile widzę to pocztówka jeszcze nie "poszła"

Racja. :oops:

kotmonika - Wto Paź 11, 2005 9:56 am

pumeks napisał/a:
O ile widzę to pocztówka jeszcze nie "poszła" - kliknijcie w link w poście wyżej - zakończenie aukcji dopiero sob 15 paź 2005 14:23:56 CEST.
Latarnia z Nowego Portu - ta na Wzgórzu Pilotów - bywa po niemiecku określana jako wieża pilotów, czyli Lotsenturm. "Mała latarnia" jest często lokalizowana na Westerplatte, albo na falochronie wschodnim, zwanym po niemiecku Ostmole.


Pumeks! Dziękuję za wpis i niemieckie określenia interesującch mnie miejsc. A aukcja faktycznie jeszcze nie rozstrzygnięta. Hm... musze to przemyśleć. Cena wysoka, zdarzało sie to ujęcie taniej i nawet w kolorze. W dziale Kupię/Sprzedam zamieściłam spis poszukiwanych ksiązek, może będziesz mógł mi pomóc? Pozdrawiam!

Gdynka - Sob Sie 19, 2006 12:43 am

Wprawdzie IV Międzynarodowy Dzień Latarń Morskich miał miejsce wczoraj, ale latarnie będą go obchodziły w niedzielę. Z tej okazji bezpłatne zwiedzanie, a ponadto w Nowym Porcie będzie można podejrzeć pracę krótkofalowców i wysłać wiadomość alfabetem Morse'a.
villaoliva - Sob Sie 19, 2006 5:23 pm

To Morsy mają alfabet? :hihi:
Corzano - Nie Sie 20, 2006 4:50 pm

Gdynka napisał/a:
latarnie będą go obchodziły w niedzielę. Z tej okazji bezpłatne zwiedzanie, a ponadto w Nowym Porcie będzie można podejrzeć pracę krótkofalowców i wysłać wiadomość alfabetem Morse'a.

Zwiedzanie w niedzielę (20 sierpnia) było płatne i nie było krótkofalowców. :%

Gdynka - Nie Sie 20, 2006 8:07 pm

Corzano napisał/a:
Gdynka napisał/a:
latarnie będą go obchodziły w niedzielę. Z tej okazji bezpłatne zwiedzanie, a ponadto w Nowym Porcie będzie można podejrzeć pracę krótkofalowców i wysłać wiadomość alfabetem Morse'a.

Zwiedzanie w niedzielę (20 sierpnia) było płatne i nie było krótkofalowców. :%

Bardzo Cię :LL: że przez Dziennik Bałtycki - do którego :bang: - wprowadziłam Cię w błąd. Niestety jestem z dala od skanera, ale czytam sobie na drugiej stronie wydania z czwartku 17 sierpnia: Panowie z Polskiego Związku Krótkofalowców w piątek, sobotę i niedzielę będą dzięki antenom zawieszonych na szczytach latarni łączyć się z całym światem - zachęca Jacek Michalak, właściciel latarni w Nowym Porcie. - To pasjonaci, którzy chętnie podzielą się swoją wiedzą.
:???: Może zamiast dzielić się wiedzą na latarni, dzielili się na zlocie?
Cytat:
Międzynarodowy zlot krótkofalowców w Gdańsku
wczoraj
W Gdańsku trwa zlot krótkofalowców z całego świata. Zainstalowano specjalna bazę na Jaśkowej Dolinie we Wrzeszczu, gdzie do niedzieli można spotkać fanów tej formy komunikacji ze światem. Oprócz silnej polskiej ekipy, do Trójmiasta przyjechało na zlot prawie 100 osób - krótkofalowcy z Rosji, Litwy i Niemiec.
gp - NaszeMiasto.pl

A co do płatnego wejścia w Nowym Porcie to biję sie w piersi. Ałłłłł. Jestem Ci winna za bilety. Bezpłatny wstęp dotyczył pozostałych latarni, bo ta w Nowym Porcie świętowała w czwartek. Tylko o tym zwrocie za bilety, to proszę :nie_powiem: bo jak się wyda, to wszyscy forumowicze powiedzą, że byli...
Poza tym wiesz, jak by były bezpłatne bilety i jeszcze krótkofalowcy, to na pewno byłyby tłumy ludzi i nie wiadomo czy byś się dostał albo nie dostał klaustrofobii... :wink:
Mam nadzieję, że mi wybaczysz i że :bieedny:

Corzano - Nie Sie 20, 2006 8:27 pm

Gdynka napisał/a:
A co do płatnego wejścia w Nowym Porcie to biję sie w piersi. Ałłłłł. Jestem Ci winna za bilety.

Spoko, ja tam i bez okazji jestem co dwa tygodnie. :)

Gdynka - Pon Sie 21, 2006 6:45 pm

Uffff :D
kotmonika - Wto Sie 22, 2006 12:14 pm

Witam!
W tym roku w to święto nie byłam w Gdańsku ale słyszałam że w Nowym Porcie obchodzono je w piątek 18 sierpnia i bilety miały być za 1 zł. W pozostałych latarniach wschodniego wybrzeża podległych TPCMM wejścia miały byc darmowe (Hel, Rozewie, Krynica, Stilo).

villaoliva - Pon Paź 29, 2007 1:22 am
Temat postu: Gdynia. Replika latarni morskiej stanie na Oksywiu
Szkoda tylko, że mała...

Replika latarni morskiej stanie na Oksywiu
Cytat:
Zamiast 10 metrów wysokości, będzie mierzyła tyle, ile rosły mężczyzna - jakieś 180-190 centymetrów. Jej odsłonięcie nastąpi w 120. rocznicę pierwszego błyśnięcia światłem przez historyczną poprzedniczkę, która okrzyknięta została niegdyś najmniejszą polską latarnią morską. By miniatura starej latarni stanęła dokładnie w tym samym miejscu co kiedyś, zmobilizowani zostali fachowcy z Marynarki Wojennej, którzy drobiazgowo analizowali mapy satelitarne i wyznaczali miejsce. Udało się. W czwartek, 1 listopada na cmentarzu Marynarki Wojennej w Gdyni Oksywiu uroczyście odsłonięta zostanie replika zasłużonej, starej latarni morskiej. Pomysłodawcą i... projektantem jest ksiądz kmdr prałat Bogusław Wrona, dziekan Marynarki Wojennej.
- Skąd taki pomysł? - śmieje się ksiądz Bogusław Wrona. - Z miłości do latarni morskich. Wie pani, że grupa pasjonatów tych budowli stale się powiększa. A ponieważ stara latarnia na Oksywiu była na terenie podległego mi cmentarza, więc i ja dołączyłem do tej grupy. Ludzie kochają latarnie morskie! A poza tym, wraz z komitetem miłośników Oksywia, chcieliśmy uczcić w jakiś ciekawy sposób 120. rocznicę postawienia u nas latarni. Pomysł wykluł się dokładnie w dzień rocznicy. A do realizacji droga była krótka - raptem miesiąc.
Stara latarnia oksywska zaświeciła po raz pierwszy 1 października 1887 roku. Obsługiwana była, jak wszystkie ówczesne polskie latarnie morskie, przez rodzinę ewangelicką. Powstała w celu stworzenia lepszej orientacji statkom, które szukały schronienia przed sztormami za Półwyspem Helskim. Stała wtedy na pustkowiu, na wschód od wsi Oksywie, na wysokim, stromym klifie 39 metrów nad poziomem morza i 60 metrów od linii brzegowej. Na prawo od latarni był dziki jar, zwany przez latarników Morskim Okiem, a stromo w dół w kierunku plaży schodziła ścieżka i kamienne schodki, prowadzące do wąskiego pomostu. Zalesiony klif w celu umocnienia i ochrony przed falami, był w tym miejscu wyłożony kamiennym ok. 400 metrowym wałem. Co parę tygodni do podniszczonego pomostu przypływał statek z Pucka, przywożąc żywność dla latarnika i jego rodziny.
Latarnia na Oksywiu była w owym czasie najmniejszą polską latarnią morską. Ośmiokątna wieża latarni przylegała do jednopiętrowego budynku mieszkalnego latarnika. Wysokość wieży wynosiła 10,6 metrów, a światło znajdowało się 46,5 metra nad poziomem morza. Wewnątrz latarni znajdował się aparat Fresnela IV klasy, którego światło było wynikiem spalania olejów mineralnych. Latarnia emitowała białe światło błyskowe, które powtarzało się co 3 sekundy i widoczne było z odległości 8 mil morskich.
- Oksywska latarnia została zniszczona na początku działań wojennych w 1939 roku - opowiada ksiądz Wrona. - Jej replikę zaprojektowałem sam. Wykonana będzie z granitu. Niestety, nie będzie świecić. Jej montaż zaczniemy w poniedziałek, a już w czwartek, w dzień Wszystkich Świętych zapraszamy wszystkich gdynian na mszę świętą o godz. 12, złożenie kwiatów na grobach i odłonięcie repliki latarni morskiej o godz. 13.
Historia latarni morskich jest tak stara jak historia żeglugi. Rozpoczyna się od dwóch budowli, które zostały zaliczone do siedmiu cudów świata - latarni w Aleksandrii i Kolosa Rodyjskiego.
Największy rozwój latarni w Polsce miał miejsce na przełomie XIX i XX wieku. Jako pierwsza powstała wówczas latarnia w Jastarni Borze w 1872 roku. Trzy lata poźniej wyrosły kolejne w Rozewiu i Gąskach, a w 1887 roku w Gdyni Oksywiu.

Beata Jajkowska - Dziennik Bałtycki

Gdynka - Pon Paź 29, 2007 5:11 pm

villaoliva napisał/a:
Szkoda tylko, że mała...

Ale byłaby z panoramą na cmentarz... :II
Mam nadzieję, że w oryginale będzie lepiej wygladała niż na rysunku.

fritzek - Pon Paź 29, 2007 5:27 pm

Gdynka napisał/a:

Mam nadzieję, że w oryginale będzie lepiej wygladała niż na rysunku.

I ja żywię takową nadzieję...

pawel.45 - Pon Paź 29, 2007 5:47 pm
Temat postu: Re: Gdynia. Replika latarni morskiej stanie na Oksywiu
villaoliva napisał/a:
Szkoda tylko, że mała...

Replika latarni morskiej stanie na Oksywiu
Cytat:
Zamiast 10 metrów wysokości, będzie mierzyła tyle, ile rosły mężczyzna - jakieś 180-190 centymetrów...
... W czwartek, 1 listopada na cmentarzu Marynarki Wojennej w Gdyni Oksywiu uroczyście odsłonięta zostanie replika zasłużonej, starej latarni morskiej...
...projektantem jest ksiądz kmdr prałat Bogusław Wrona, dziekan Marynarki Wojennej.
-...opowiada ksiądz Wrona. - Jej replikę zaprojektowałem sam. Wykonana będzie z granitu. Niestety, nie będzie świecić...

To przecież tylko jakiś symboliczny pomniczek, miniaturka - chyba nawet nie w tym miejscu gdzie stała prawdziwa latarnia, tylko w nieodległej okolicy.
Używanie określenia "replika" jest tu nieporozumieniem. :II

feyg - Pon Paź 29, 2007 6:02 pm
Temat postu: Re: Gdynia. Replika latarni morskiej stanie na Oksywiu
pawel.45 napisał/a:
To przecież tylko jakiś symboliczny pomniczek, miniaturka - chyba nawet nie w tym miejscu gdzie stała prawdziwa latarnia, tylko w nieodległej okolicy.
Używanie określenia "replika" jest tu nieporozumieniem. :II

Proponuję jeszcze zamontowanie malutkiej ruchomej figurki latarnika (ma się rozumieć, że z fajką) który po zachodzie słońca będzie "zapalał" światło, byłaby to atrakcja na miarę poznańskich koziołków :hihi:
A tak na poważnie do do genezy tej latarni, to poza wymienionym wyżej, może mieć ona jakiś związek z manewrami desantowymi marynarki pruskiej w 1884 roku pod Gdynią.

villaoliva - Pon Paź 29, 2007 6:03 pm

pawel.45 napisał/a:

To przecież tylko jakiś symboliczny pomniczek, miniaturka - chyba nawet nie w tym miejscu gdzie stała prawdziwa latarnia, tylko w nieodległej okolicy.
Używanie określenia "replika" jest tu nieporozumieniem. :II


Podobno miejsce jest dokładnie wyznaczone.
Cytat:
By miniatura starej latarni stanęła dokładnie w tym samym miejscu co kiedyś, zmobilizowani zostali fachowcy z Marynarki Wojennej, którzy drobiazgowo analizowali mapy satelitarne i wyznaczali miejsce. Udało się.

kotmonika - Wto Paź 30, 2007 9:12 pm

Villaoliva! Bardzo dziękuję za wstawienie tego artykuliku o oksywskiej latarni z Dziennika Bałtyckiego. Tutaj w Poznaniu trudno mieć rękę na pulsie czy coś na ten temat na wybrzeżu się ukazuje czy nie. Wiem, z rozmowy telefonicznej od osoby, która w niedzielę pojechala sfotografować miejsce gdzie ma stanąć replika, na razie nadal tam nic nie ma ale do terminu uroczystości coraz bliżej. Jak będziecie coś wiedzieć albo pojedziecie tam na uroczystości wrzućcie zdjęcia. Pozdrawiam wszystkich miłośników latarni!
kotmonika - Czw Lis 01, 2007 10:01 am

Zdjęcie z lokalizacji sprzętem geodezyjnym GPS latarni w Oksywiu.
Lokalizacji dokonują gł. specjalista z Urzędu Morskiego w Gdyni dr inż Jerzy Zemła i pomiarowy ze sprzętem na plecach Jan Leszczyński. Na podstawie współrzędnych geodezyjnych zlokalizowano dokładnie miejsce latarni: kilka metrów od tego kamienia, przy żywopłocie.

villaoliva - Czw Lis 01, 2007 6:07 pm

Pierwszy raz byłem na tym cmentarzu z ciekawą historią zwiazaną z generałem Gustawem Orlicz-Dreszerem.
Generał 16 lipca 1936 zginął w katastrofie lotniczej samolotu RWD-9 nad Gdynią, w trakcie lotu w kierunku statku "Batory", którym wracała z USA jego żona. Podobno z powodu zawiłości jego życia prywatnego generał nie mógł liczyć na pochówek na cmentarzu katolickim. I tak zaczyna się historia tego miejsca jako cmentarza. Ciekawie jest to również opisane na tablicy przy kaplicy. Jest też inne ujęcie starej latarni.

villaoliva - Pią Lis 02, 2007 1:03 pm

O latarni pisze Gazeta
Cytat:
Na oksywskim cmentarzu Marynarki Wojennej odsłonięto w czwartek replikę najmniejszej latarni morskiej na naszym wybrzeżu, którą uruchomiono tam przed 120 laty

Pamiątkowy obelisk, który jest miniaturową repliką w skali 1:5, stanął w tym samym miejscu, gdzie od 1887 r. istniała stara oksywska latarnia. - Była czwartą latarnią, jaka powstała w granicach dzisiejszego polskiego wybrzeża, po tej w Jastarni Borze z 1872 r. i latarniach w Rozewiu i Gąskach z 1875 r. - opowiada Iwona Pietkiewicz ze Społecznego Komitetu Miłośników Oksywia. - Obsługiwana była jak wszystkie ówczesne polskie latarnie morskie przez rodzinę ewangelicką.

Stała na pustkowiu, na wschód od wsi Oksywie, na wysokim, stromym klifie (39 m n.p.m.), 60 m od linii brzegowej. Na prawo od latarni znajdował się dziki jar zwany przez latarników Morskim Okiem, a stromo w dół w kierunku plaży schodziła ścieżka i kamienne schodki prowadzące do wąskiego pomostu. Co parę tygodni przypływał tam statek z Pucka przywożąc żywność dla latarnika i jego rodziny. Była to w tym czasie najmniejsza polska latarnia morska. Jej ośmiokątna wieża przylegała do jednopiętrowego domu latarnika. Wysokość wieży wynosiła 10,6 m, a światło znajdowało się 46,5 m n.p.m. Emitowała białe błyskowe, które powtarzało się co 3 sekundy i widoczne było z odległości 8 mil morskich.

- Turyści mogli zwiedzać obiekt za opłatą w wysokości ówczesnego 1 zł polskiego. Latarnię zlikwidowano w 1933 r., bo jej rolę przejęły światła nawigacyjne naprowadzające na gdyński port. Wtedy obiekt przejęła administracja wojskowa - dodaje kmdr ppor. Piotr Adamczak z wydziału prasowego dowództwa MW.

We wrześniu 1939 r. służyła jako koszary dla obrońców Kępy Oksywskiej. - Nie uszkodziły jej bombardowania ani ostrzeliwania, ale pod koniec 1939 r. rozebrali ją Niemcy razem z pobliskim monumentalnym mauzoleum generała Orlicz-Dreszera. Nie pozostał po niej żaden ślad - mówi Iwona Pietkiewicz.

Dokładną lokalizację latarni dopiero w tym roku ustalili członkowie Społecznego Komitetu Miłośników Oksywia, którzy postanowili upamiętnić miejsce, gdzie kiedyś stała. Projektantem granitowej repliki jest ksiądz kmdr prałat Bogusław Wrona, dziekan Marynarki Wojennej i członek komitetu.


O latarni również na gdyńskiej stronie :D

kotmonika - Pon Lis 05, 2007 10:34 pm

Witam! Bardzo mnie cieszą te wszystkie fotografie, sama inicjatywa też raduje me serce ale... No właśnie.Ten obelisk/monument/replika -jakkolwiek by nie zwać - hm jest dość nieciekawa żeby nie użyć gorszych słów. Latarnia morska Oksywie bardzo architektonicznie mi się zawsze podobała, miejsce jej położenia jest wspaniałe ale ta miniatura paskudnie została uproszczona i zupełnie nie przypomina oryginału. Wspaniale, że zdecydowano się upamiętnić jej rolę i to w tak ładną liczbowo rocznicę, szkoda że efekt ostateczny jest tak mało atrakcyjny i mizerny. Na pewno odwiedzę to miejsce kiedy będę w Gdyni, lecz specjalnie od strony wizualnej nie ma się czym chwalić. A jakie są wasze opinie na ten temat? Pozdrawiam!
feyg - Sro Lis 07, 2007 6:03 pm

kotmonika napisał/a:
obelisk/monument/replika

Sądząc po materiale z którego ją wykonano oraz miejscu w którym stoi, można by "to" określić mianem nagrobka latarni. Osobiście wolałbym aby odtworzony został zarys fundamentów (pytanie tylko czy kolidowałoby to z sąsiednimi grobami?) z tablicą pamiątkową.

villaoliva - Sro Lis 07, 2007 6:23 pm

Jeśli ów nagrobek latarni stoi w jej centralnym punkcie to sądzę, że starczyłoby miejsca.
Szkoda, że nawet taka miniatura nie ma jakiegoś małego światełka będącego nawiązaniem do przeszłości.
No i to co tam stanęło na pewno nie jest repliką oryginału.
Ale dobrze, że coś jednak jest w miejscu które 20 lat temu było całe zarośnięte.

feyg - Pią Lis 09, 2007 12:10 pm

Dawna latarnia na Oksywiu była już tematem osobnego wątku:
http://www.forum.dawnygda...hlight=latarnia
Jako bonus stara latarnia w Nowym Porcie przed laty...

Gdynka - Nie Lis 25, 2007 3:23 pm

kotmonika napisał/a:
Witam! Bardzo mnie cieszą te wszystkie fotografie, sama inicjatywa też raduje me serce ale... No właśnie.Ten obelisk/monument/replika -jakkolwiek by nie zwać - hm jest dość nieciekawa żeby nie użyć gorszych słów. Latarnia morska Oksywie bardzo architektonicznie mi się zawsze podobała, miejsce jej położenia jest wspaniałe ale ta miniatura paskudnie została uproszczona i zupełnie nie przypomina oryginału. Wspaniale, że zdecydowano się upamiętnić jej rolę i to w tak ładną liczbowo rocznicę, szkoda że efekt ostateczny jest tak mało atrakcyjny i mizerny. Na pewno odwiedzę to miejsce kiedy będę w Gdyni, lecz specjalnie od strony wizualnej nie ma się czym chwalić. A jakie są wasze opinie na ten temat? Pozdrawiam!

Mam te same odczucia. Myślę, że oksywska latarnia jak najbardziej zasługuje na upamiętnienie. Ale warto upamiętniać ORYGINAŁ. A tutaj niestety inicjatorzy upamiętnienia postanowili być nie tylko pomysłodawcami, ale i projektantami. Szkoda :II
Wzorem pokazywania jak kiedyś wyglądało miasto jest dla mnie Kraków.

ruda - Nie Maj 25, 2008 10:08 pm

Kula czasu już działa. Wielka atrakcja w latarni w Nowym Porcie
tuniekR - Sro Lip 09, 2008 12:43 pm

Ot takie sobie ujęcie helskiej latarni :hihi:


kotmonika - Nie Paź 12, 2008 6:44 pm

Gdynka napisał/a:
kotmonika napisał/a:
Witam! Bardzo mnie cieszą te wszystkie fotografie, sama inicjatywa też raduje me serce ale... No właśnie.Ten obelisk/monument/replika -jakkolwiek by nie zwać - hm jest dość nieciekawa żeby nie użyć gorszych słów. Latarnia morska Oksywie bardzo architektonicznie mi się zawsze podobała, miejsce jej położenia jest wspaniałe ale ta miniatura paskudnie została uproszczona i zupełnie nie przypomina oryginału. Wspaniale, że zdecydowano się upamiętnić jej rolę i to w tak ładną liczbowo rocznicę, szkoda że efekt ostateczny jest tak mało atrakcyjny i mizerny. Na pewno odwiedzę to miejsce kiedy będę w Gdyni, lecz specjalnie od strony wizualnej nie ma się czym chwalić. A jakie są wasze opinie na ten temat? Pozdrawiam!

Mam te same odczucia. Myślę, że oksywska latarnia jak najbardziej zasługuje na upamiętnienie. Ale warto upamiętniać ORYGINAŁ. A tutaj niestety inicjatorzy upamiętnienia postanowili być nie tylko pomysłodawcami, ale i projektantami. Szkoda :II
Wzorem pokazywania jak kiedyś wyglądało miasto jest dla mnie Kraków.


Gdynka!
dziękuję za te migawki z Krakowa, rzeczywiście nie umywa sie to do "projektantów" od Oksywia. No cóż należy mieć nadzieję że jak najmneij będzie tak nieudanych upamiętnień naprawdę ładncyh architektonicznie obiektów. Pozdrawiam!


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group