Dawny Gdańsk

Nazwy - Ul. Masońska

stumar - Sro Cze 08, 2005 8:17 pm
Temat postu: Ul. Masońska
Widnieje na planie Gdańska z 1946 r. Biegnie od ówczesnej ul. Bojowców czyli Targu Rakowego do ul. ks. Rogaczewskiego. Na planie z 1957 r. i późniejszych w tym miejscu nie ma już żadnej ulicy (pewnie już w 1946 r. była w rzeczywistości ścieżką wsród gruzów :II ). Na planie załączonym do przewodnika Macierzy Szkolnej z 1938 r. planie oraz na planie Pharusa stanowiącym wklejkę do albumu BSG ulica nosi nazwę Logengang.
Moje pytanie brzmi: czy nazwa w jęz. niem. ma coś wspólnego z wolnomularstwem i ewentualnie skąd się wzieła (może jakaś loża miała tam siedzibę?) :hmmm:

danziger - Sro Cze 08, 2005 8:22 pm

Logengang to po prostu ul. Lożowa (ul. Loży), a ściślej: Lożowe Przejście :wink:
Grün - Sro Cze 08, 2005 8:31 pm

Do czego to podobne, żeby w katolickim, polskim mieście była ulica Masońska :% Lożowa to już zupełnie co innego :^^
stumar - Sro Cze 08, 2005 8:37 pm

Grün napisał/a:
Do czego to podobne, żeby w katolickim, polskim mieście była ulica Masońska :% Lożowa to już zupełnie co innego :^^


zapomniałeś dodać przymiotnika :hihi: prasłowiańskim

Grün - Sro Cze 08, 2005 8:43 pm

stumar napisał/a:
Grün napisał/a:
Do czego to podobne, żeby w katolickim, polskim mieście była ulica Masońska :% Lożowa to już zupełnie co innego :^^


zapomniałeś dodać przymiotnika :hihi: prasłowiańskim


O jeju, faktycznie :)

parker - Sro Cze 08, 2005 8:51 pm

jesteście okropni :wink:
danziger - Sro Cze 08, 2005 8:53 pm

parker napisał/a:
jesteście okropni :wink:

Czyżbyś chciała bronić Masonerii :% A kysz siło nieczysta! :wink:

Sabaoth - Czw Cze 09, 2005 5:52 am

W przeciwieństwie do współczesnego, katolickiego Gdańska, w przedwojennym istniało kilka lóż masońskich i jakoś nikomu to nie przeszkadzało. Spróbuj założyć lożę masońską dzisiaj, ale będzie awantura, no i szyby w budynku masz z głowy.
Corzano - Czw Cze 09, 2005 5:58 am

Sabaoth napisał/a:
Spróbuj założyć lożę masońską dzisiaj, ale będzie awantura, no i szyby w budynku masz z głowy.

Trzeba to zrobić w budynku bez szyb - np. bunkry są niezagospodarowane. :hihi:

pumeks - Czw Cze 09, 2005 6:29 am

Cytat:
W przeciwieństwie do współczesnego, katolickiego Gdańska, w przedwojennym istniało kilka lóż masońskich i jakoś nikomu to nie przeszkadzało.

I tu się mylisz. Gdyby nie przeszkadzało, to loże istniałyby sobie do 1945 r. Tymczasem w 1937 nie została już ani jedna. A ulica Logengang została przerobiona na planach miasta na Langer Gang. :<>

Sabaoth - Czw Cze 09, 2005 6:46 am

Bo Ci w 1937 to same oszołomy były!
pumeks - Czw Cze 09, 2005 6:48 am

To po co piszesz
Cytat:
W przeciwieństwie do współczesnego, katolickiego Gdańska
, skoro tamten niewspółczesny i niekatolicki wcale nie był "w przeciwieństwie"? :<>
Marcin - Pon Cze 13, 2005 11:37 am

A jednak w "polskim, katolickim mieście" jest ulica Masońska (nie Lożowa).
Cytat:
W przeciwieństwie do współczesnego, katolickiego Gdańska, w przedwojennym istniało kilka lóż masońskich i jakoś nikomu to nie przeszkadzało. Spróbuj założyć lożę masońską dzisiaj, ale będzie awantura, no i szyby w budynku masz z głowy.

Jesteś pewien, że w Gdańsku nie ma obecnie loży? Bo ja mam inne informacje. 8))

Sabaoth - Pon Cze 13, 2005 12:52 pm

Ale o tym cicho sza :nie_powiem:
Grün - Pon Cze 13, 2005 5:46 pm

A czy ja twierdzę, że nie ma?
doraa - Pon Cze 13, 2005 8:24 pm

cós wiecej na ten temat??????
:???:

Sabaoth - Pon Cze 13, 2005 8:41 pm

doraa napisał/a:
cós wiecej na ten temat??????
:???:

Mniej wiesz, krócej będziesz się spowiadać :mrgreen:

Marcin - Pon Cze 13, 2005 11:04 pm

Ja nic nie twierdzę... :wink: :wink:
Cytat:
cós wiecej na ten temat??????

A na jaki? :wink: Chcesz wiedzieć coś wiecej o tej istniejącej loży? :D
Powiem tylko tyle, iż jest to loża która reaktywowała się w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. A słowa "reaktywowała" użyłem nieprzypadkowo, ponieważ przyjęła nazwę: "Eugenia Pod Ukoronowanym Lwem". Brzmi znajomo, nieprawdaż? :mrgreen:

Grün - Wto Cze 14, 2005 7:41 am

To jest rektywacja mniej więcej taka, jak reaktywacja templariuszy.
rispetto - Wto Cze 14, 2005 9:15 am

Skoro nazwa nie jest zastrzeżona, to i my możemy zamienić się w jakąś przedwojenną gdańską lożę :hihi: Miejsce w czołówkach gazet zapewnione.
Sabaoth - Wto Cze 14, 2005 9:33 am

rispetto napisał/a:
Skoro nazwa nie jest zastrzeżona, to i my możemy zamienić się w jakąś przedwojenną gdańską lożę :hihi: Miejsce w czołówkach gazet zapewnione.

Daj jeszcze wywiad ze zdjeciem do Wyborczej, a przemykanie podworkami do sklepu i pracy masz zapewnione. Staniesz w jednym szeregu wrogow kosciola, Polski i wszechpolakow, razem z Zydami, cyklistami, homo-, pedo-, zoo- itp. :^^

rispetto - Wto Cze 14, 2005 9:36 am

Ja tam zawsze lubię chodzić pod prąd :hihi:
masonica - Wto Lis 08, 2005 8:08 pm

Więc ja się wtrącę - nawa zobowiązuje :hihi:

Istnieje w Gdańsku Loża Wielkiej Loży Narodowej Polski - nazywa się tak samo jak istniejąca przed wojną do 1936 roku loża "Eugenia pod Koronowanym Lwem".
Ulica Lożowa (Niech będzie Masońska) powstała w wyniku tego własnie, iż na niej mieścił się budynek "Eugenii".
Wcześniej Eugenia mieściła sie na ulicy Sadowej, ale postawiono tam koszary, więc trzeba było przenieśc się do innej siedziby.

Jeszcze przed samą II wojną budynek istniał - ale był tam zdaje się jakiś magazyn - o ile sie nie mylę...

Reszta do przeczytania choćby na stosownych stronach Akademii Rzygaczy.
Ewentualnie można poszukać jeszcze w necie.
Jest parę miejsc gdzie jest więcej o lożach w Gdańsku - wystarczy poszukać.

masonica - Wto Lis 08, 2005 8:10 pm

A ze spowiadaniem się, nie przesadzajmy. Nie wszyscy w tym mieście to katolicy...

Ale żeby powołać lożę - na to trzeba trochę pracy...

To tak na marginesie...

Na początku przydałby sie choćby masoński trójkąt....

Ale wystarczy...

Sabaoth - Wto Lis 08, 2005 8:45 pm

Cytat:
Na początku przydałby sie choćby masoński trójkąt....

A może być ekierka? :%

pumeks - Sro Lis 09, 2005 10:24 am

masonica napisał/a:
Ulica Lożowa (Niech będzie Masońska) powstała w wyniku tego własnie, iż na niej mieścił się budynek "Eugenii".

Jeszcze przed samą II wojną budynek istniał - ale był tam zdaje się jakiś magazyn - o ile sie nie mylę...


Istniał (a w każdym razie ruiny stały) jeszcze długo po wojnie - bodajże Domańska wspominała, że rozebrano je coś dopiero ok. 1970 r. Ale nie wiem, czy natrafimy kiedyś na jakieś zdjęcia :cry:

masonica - Sro Lis 09, 2005 8:07 pm

Nie.... Stanowczo trójkąt...

Zapewne - rozebrano te ruiny albo w czasie przebudowy Wałów albo poszerzeniu węzła kolejowego (te obywdwie możliwości to przypuszczenia) niejako przy okazji....

pumeks - Czw Lis 10, 2005 9:36 am

Jakich Wałów? 8O To nie było przy Wałach, tylko w rejonie zbiegu Targ Rakowy-Nowe Ogrody-Hucisko. Domańska twierdziła bodaj, że ruiny zlikwidowano przy poszerzaniu wykopu dla linii kolejowej. Ale drzewa które do dziś rosną między budynkiem biblioteki Wojewódzkiej a torami, to pozostałość masońskiego ogrodu.
parker - Czw Lis 10, 2005 1:58 pm

Masońskiego ogrodu? Czytałam fajny artykuł o masońskich ogrodach, może trzeba by pogrzebać w tym temacie... może macie coś ciekawego o tym konkretnym?
masonica - Czw Lis 10, 2005 4:22 pm

Przepraszam - popieprzyłem - racja nie Wałów...
masonica - Czw Lis 10, 2005 4:24 pm

Domańska twierdzi że fragmenty masońskiego ogrodu znajdują się z tyłu Szpitala i Urzędu Miejskiego na Nowych Ogrodach - tam tez kiedyś była loża...
pumeks - Pon Lis 14, 2005 2:22 pm

W temacie ogrodu mam tylko pocztówkę którą kiedyś wygrzebał Rispetto i która jest w Akademii.
Federico - Pon Lis 14, 2005 8:50 pm

A może by tak zapytać się u źródła?.... :hmmm:

www.wlnp.pl/polskie_loze.html#6

pumeks - Wto Lis 15, 2005 9:00 am

Sorry ale co ma wspólnego loża istniejąca obecnie z tamtą, zlikwidowaną w latach trzydziestych, prócz nazwy? bo wszelkie źródła dotyczące dawnej "Eugenii" trafiły jeszcze przed wojną do biblioteki miejskiej, nie sądzę żeby ci zabawni faceci w fartuszkach i z kielniami mieli w zanadrzu jakieś rewelacje.
Federico - Wto Lis 15, 2005 3:09 pm

pumeks napisał/a:
Sorry ale co ma wspólnego loża istniejąca obecnie z tamtą, zlikwidowaną w latach trzydziestych, prócz nazwy? bo wszelkie źródła dotyczące dawnej "Eugenii" trafiły jeszcze przed wojną do biblioteki miejskiej, nie sądzę żeby ci zabawni faceci w fartuszkach i z kielniami mieli w zanadrzu jakieś rewelacje.


Wszystko się zgadza. Ale to była jedynie niewinna prowokacja. Zresztą kto wie, może akurat studiują przeszłość tej prawdziwej "Eugenii" i mogliby coś powiedzieć?

masonica - Pią Gru 02, 2005 4:08 pm

Wiem ze pare osób pisze właśnie nawet prace na ten temat... Ktoś się nawet chyba doktoryzuje w tym temacie...
___666___ - Nie Sty 22, 2006 10:02 pm

wydaje mi sie, ze fragment Logengang [ul. Lozowej] istnieje do dzis... spacerujac od zbiegu Targ Rakowy / Hucisko, pomiedzy wykopem linii kolejowej a budynkiem Biblioteki Wojewódzkiej, wsrod drzew, ktore ktos na forum okreslil jako 'pozostałość masońskiego ogrodu', najpierw mijamy jakis barak nalezacy do Poczty, potem idac dalej trafiamy na brukowana uliczke [bez nazwy] biegnaca na tylach ladnego ceglanego budynku, do ktorego wejscie jest od Targu Siennego [ przez mostek nad Kanalem Raduni]... dalej ta uliczka idzie pomiedzy hala'Gildia' a torami kolejowymi i urywa sie... wydaje mi sie, ze ta brukowana uliczka to wlasnie ocalaly fragment dawnego Logengang [ul.Lozowej] ...
Zag - Czw Mar 23, 2006 4:09 pm

No i jest jeszcze loża od armaty chiba :lol:
seestrasse - Wto Wrz 19, 2006 10:44 pm

___666___ napisał/a:
wydaje mi sie, ze fragment Logengang [ul. Lozowej] istnieje do dzis

na planie z 2005 roku mamy ulicę Masońską. co ciekawe, nie figuruje ona w Spisie :???:

Krzysztof_A - Pon Lis 12, 2007 11:00 am



:P :P :P

grzechuu - Sob Gru 11, 2010 3:04 pm

ul. Masońska z lotu ptaka :wink:


Fot. trójmiasto.pl

Miro - Wto Kwi 11, 2017 10:51 am

Loża "Eugenia" ogród.

Miro

Miro - Wto Kwi 25, 2017 5:03 pm

Jeszcze jedno zdjęcie z ogrodu Loża Eugenia.

Miro


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group