Dawny Gdańsk

Napisy - Łaźnia na Osieku

pumeks - Wto Maj 24, 2005 10:17 am
Temat postu: Łaźnia na Osieku
Chodziłem koło tego miejsca długo, bo byłem przekonany, że tam coś jest napisane, ale żeby mieć szansę przeczytania, musiałem czekać na dobre warunki oświetleniowe. Zresztą pewnie bym nie odgadł, co jest napisane, gdybym nie wiedział z innych źródeł, co się tam znajdowało. Mam kłopoty ze sfotografowaniem znaleziska, musicie mi wierzyć na słowo albo sami sobie idźcie na Osiek i popatrzcie. :P

KARTA OBIEKTU
1. Adres
ul. Osiek 11
2. Umiejscowienie
Na fasadzie, drugie "przęsło" od prawej strony, pod oknami drugiej kondygnacji.
3. Treść
- odgadnięta
Städtisches
Brause & Wannenbad

- tłumaczenie
Miejska łaźnia z natryskami i wannami
4. Uwagi
Zły stan zachowania, trzeba się długo wpatrywać w cegły, by dostrzec zarysy poszczególnych liter.

Zarys historii budynku:
Budynek zbudowano prawdopodobnie w 1901 r., jako wschodnie skrzydło szkoły dla chłopców (skrzydło zachodnie - Osiek 12 - powstało w 1878 r.). Górna kondygnacja mieściła salę gimnastyczną, natomiast dolna - łaźnię, która zgodnie z ówczesnymi założeniami służyła nie tylko chłopcom korzystającym z sali gimnastycznej, ale także jako ogólnodostępna łaźnia publiczna.

parker - Wto Maj 24, 2005 10:21 am

Dzięki za te niebieskie literki, w życiu bym się nie dopatrzyła 8O
Sabaoth - Wto Maj 24, 2005 10:28 am

Ty to masz sokoli wzrok, ja tam nic nie widze, ale to pewnie od siedzenia przy komputerze.
Corzano - Wto Maj 24, 2005 10:34 am

Dla mnie równie dobrze mogłeś napisać "Kocham Zuzię", bo podobnie jak przedmówcy, nic tam nie widzę. :???: Niemniej :== bo wierzę na słowo.
pumeks - Wto Maj 24, 2005 10:44 am

Wiedziałem, że będziecie niedowiarkami i że po zmniejszeniu zdjęć do rozmiarów tolerowanych przez FDG będzie g.... widać. Poniżej kilka fragmentów które was może przekonają :wink:
Corzano - Wto Maj 24, 2005 10:47 am

Znacznie lepiej. Nie dziw się reakcji. To ty jesteś specjalistą (zawodowo) w wyszukiwaniu rzeczy niewidocznych dla innych. Ja zauważam obiekty >100 metrów. :hihi:
pumeks - Wto Maj 24, 2005 10:52 am

Ciekawostka bodajże z "Danzig und seine Bauten" (a może z IV tomu "Historii Gdańska"? :hmmm: ): Na początku XX wieku w łaźni przy szkole na Starym Mieście, czyli tej przy ul. Osiek, udzielano podobno ok. 2.500 kąpieli tygodniowo.
parker - Wto Maj 24, 2005 10:53 am

Ależ my ci wierzymy :D
wrangla - Wto Maj 24, 2005 11:01 am

Podziwiam :OO
Sabaoth - Wto Maj 24, 2005 11:12 am

Pumeksie jestes wielki! Odzyskalem wzrok! Niemniej jednak, blogoslawieni ktorzy nie widzieli, a uwierzyli :^^ Ale z nas "niewierne Tomasze" :hihi:
Mikołaj - Wto Maj 24, 2005 7:22 pm

:== swego czasu patrzyłem patrzyłem...i się nie dopatrzyłem :LL:
pumeks - Pią Sie 12, 2005 2:39 pm

A w dzisiejszym "Śledź te strony" (notabene, wiecie, kto wymyslił tę nazwę? podpowiem że jeden z naszych forumowiczów :hiihihi: ) tekst AJ "Szkoła z łaźnią". Swoją drogą, na Zielonej Stronie Greena był kiedyś króciutki tekst o tej szkole, można by spróbować go napisać na nowo.
Corzano - Pią Sie 12, 2005 2:45 pm

pumeks napisał/a:
notabene, wiecie, kto wymyslił tę nazwę?

Czyżby to czyżyk? :wink:

lucy - Sob Sie 13, 2005 11:46 pm

Jak to kto??? 8O

Nasz Paulus :== :love:

gargoyle dfl - Nie Sie 14, 2005 8:29 am

Cytat:
Czyżby to czyżyk?

No,to to jest "artysta"jak sie patrzy. :==

EwkaW - Pią Lis 16, 2012 12:49 am

Trafiłam tu po siedmiu latach od ostatniego wpisu, bo szukam jakiegoś starszego zdjęcia budynku szkoły. Z czasów przed autonomikiem, a jeszcze lepiej sprzed wojny. Odrestaurowany budynek dawnej łaźni to nie to, czego poszukuję.

W związku jednak z zamieszczonymi przed Pumeksa informacjami chcę coś dodać.
Krótko, bo tylko dwa lata (1952-1954) trwała moja edukacja w ówczesnej szkole podstawowej nr 2 (budynek na lewo od łaźni, pomijam oczywiście salę gimnastyczną mieszczącą się nad łaźnią). Byłam smarkata, ale jestem prawie pewna, że ta łaźnia w czasach mojej tam nauki była czynna i udostępniona ludziom z miasta. Bodaj była też tam tabliczka "Łaźnia miejska".
Natomiast nie mam cienia wątpliwości co do faktu, że w budynku prostopadłym do tego od Osieku, czyli równoległym do ul. Stare Domki (obecnie mieści się tam podstawówka autonomika) mieściła się w tamtym czasie szkoła specjalna nr 26.

A zdjęcia dawnej szkoły na Osieku poszukuję nadal 8O

Anker - Sro Mar 16, 2016 3:24 pm
Temat postu: Łaźnia na Osieku
Szkoła. Na drugim zdjęciu, za narożnikiem budynku widać szczyt wieży koszar artylerii przy ul. Rybaki Górne. Na pierwszym, budynek łażni.
http://gdansk.naszemiasto...al,t,id,tm.html

pumeks - Sro Mar 16, 2016 3:43 pm

A na pierwszym, z prawej strony budynek którego dziś nie ma (KLIK)

EwkaW - Czw Mar 17, 2016 11:34 pm

Na pierwszym zdjęciu widoczny w głębi niski budynek (budynki?) to może być późniejszy budynek z ubikacjami, służący po wojnie szkole podstawowej nr 2 na Osieku. Chodziłam do tej szkoły od września 1952 do czerwca 1954, byłam smarkata i niewiele pamiętam, ale to, że "kabiny WC" miały tylko boczne ściany, to sobie przypominam. Prawdopodobnie były to ubikacje typu tureckiego, bardzo prymitywne. Korzystanie z tego przybytku pamiętam, przez mgłę, jako katorgę.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group