Dawny Gdańsk

Poszukuję/mam/oddam - Okolice Piecek i Migowa (obecne osiedle nazywane MORENA)

greg30 - Pią Kwi 08, 2005 12:58 pm
Temat postu: Okolice Piecek i Migowa (obecne osiedle nazywane MORENA)
Czesc.
Czy ktos posiada jakies fotki okolic wsi Piecki i Migowo?Teraz stoi tu duze osiedle ("Morena" czy tez Piecki-Migowo):lol: kiedys szumialo zboze i pszenica.....Interesuje mnie rowniez dwor ktory znajdowal sie na Migowie, obecnie zostal rozebrany (swoja droga kto na to pozwolil!!??):hmmm: . Czekam na fotki i ewentualnie chetnie uzyskam wiedze na ten temat od Was.
Dziekuje i pozdrawiam.

Mikołaj - Pią Kwi 08, 2005 10:46 pm

tam gdzie stacja BP o ile mnie pamięć nie myli
Grün - Pią Kwi 08, 2005 10:52 pm

Nie - tam stoi do dzisiaj dwór Uphagenów. Dwór Migowski stał przy skrzyżowaniu na przy którym stoi żółtawy kościół w Migowie.
Grün - Pią Kwi 08, 2005 11:03 pm

Zaraz zaraz - a co ma rozebranie dworu należącego do prywatnego właściciela do wpływu władz kościelnych na coś tam? Bo nie rozumiem?
parker - Pią Kwi 08, 2005 11:13 pm

Ufff. Bo ja dziś właśnie usłyszałam że rozebrali jakiś w Migowie i już myślałam, że po cichu zniknął ten.
Marcin - Pią Kwi 08, 2005 11:16 pm

Gdzie Piecki, a gdzie Migowo... :%
tomi - Sob Kwi 09, 2005 8:12 am

witam
małe sprostowanie dwór o którym piszecie znajduje sie po drugiej stronie ul. Bulońskiej w strone ul. Mysliwskiej . Faktycznie teraz jest tam plac z parkiem . Wczesniej było to wszystko zdewastowane i wg mnie raczej nie do odbudowania ( konstukcja całkiem zniszczona) podejrzewam ze nowy właściciel zbiera kase na rekonstrukcje :haha: bo jest tam całkowita cisza.
Aha to jest Migowo a Piecki są od strony dworu Uphagenów.
pzdr
Tomi

Grün - Sob Kwi 09, 2005 8:41 am

No a gdzie to sprostowanie?
tomi - Sob Kwi 09, 2005 9:17 am

patrząc od strony ul. Bulońskiej kościól mamy po lewej a nieistniejacy dwór stal po prawej, a nie na terenie koscioła ....taki drobny szczególik :D
Grün - Sob Kwi 09, 2005 12:46 pm

A gdzie ja napisałem, że dwór stał na terenie kościoła?
tomi - Sob Kwi 09, 2005 1:09 pm

Grün napisał/a:
Nie - tam stoi do dzisiaj dwór Uphagenów. Dwór Migowski stał przy skrzyżowaniu na przy którym stoi żółtawy kościół w Migowie.


sorki zwracam honor zle zrozumiałem :???:
pzdr
Tomi

Makabunda - Sob Kwi 09, 2005 1:16 pm

A propos dworu w Migowie to na początku jakiś nowobogacki z "warszawki" kupił dwór z parkiem. Zlecił prace projektowe na zagospodarowanie parku (do dziś ludziom nie zapłacił) zrobił ogrodzenie i tyle go widziano. trochę pomagałem przy inwentarzacji drzewostanu. Z tego co wiem część parku miała być zamknieta dla właściciela a część udostępniona szerokiej publiczności (taki był warunek miasta). W planach było również odtworzenie stawu i różne bajery typu strumyczek czy fontanna. Niestety z jak to w przypadku kapitalistów z początku lat 90-tych chyba gość zakończył niezbyt fortunnie swoją karierę i z planów nici. Łaziłem po tym deworku kiedy był już opustoszały i pamiętam sztukaterie na suficie ww pomieszczeniu, które było chyba kiedyś salonem. Dwór według zamierzeń też miał być zrekonstruowany. Niestety plan zrealizowano tylko częściowo tzn dwór rozebrano. Z tego co pamiętam to przed 1945 zamieszkiwała ten dwór rodzina bardzo sympatycznej niemieckiej pani konsul. Były w związku ztym nawet artykuły w DB. Pozostaje tylko przerzucić parę roczników DB z połowy lat 90-tych.
Co do zdjęć tej okolicy to wydaje mi się można by coś wypatrzeć w ciekawym albumie na temat Gdańska w latach 1939-45, który widziałem w zeszłym roku w "Gdańskim Bówce". Były tam zdjęcia karnych odziałów panów w gaciach uzbrojonych w łopaty. Te abteilungi uwiecznione zostały podczas kopania umocnień na przedmieściach Gdańska. Nie miałem czasu na wnikliwe analizy ale wydawało mi się, że część z tych fotek była robiona w interesujących nas okolicach

P.S. W ramach inwestycji w Migowie zdołano jeszcze wykopać stawek. (ten przy Bulońskiej)

Grün - Sob Kwi 09, 2005 2:13 pm

DLACZEGO NIE MIAŁEŚ APARATU WTEDY!!! :evil: :%
parker - Sob Kwi 09, 2005 2:35 pm

Skąd wiesz, może miał :%

A co do inwentaryzacji drzewostanu... to ty Makabundo już wiesz co :^^

Makabunda - Sob Kwi 09, 2005 2:41 pm

Grün napisał/a:
DLACZEGO NIE MIAŁEŚ APARATU WTEDY!!! :evil: :%

To tak samo jak z fotkami mojego domu w Oliwie. Czasami człowiek myśli, że wszystko będzie trwało wiecznie i że zawsze będzie czas aby zrobić fotkę.

parker - Sob Kwi 09, 2005 2:45 pm

Czyli nie miał :cry:

Ale nie ma gdzieś jakiejś dokumentacji, przy okazji tej twojej inwentarki?

Makabunda - Sob Kwi 09, 2005 3:09 pm

Miał, miał. I to nawet dwa: Smiena 8M i PRAKTICA Super TL.
Co do inwentarki to jak zapewne sie domyślacie biegałem z taśmą mierniczą a i łatę też dzierżyłem przy robieniu mapki. Będzie ciężko ze zdobyciem czegoś z inwentarki bo to już 13-14 lat a robota byłam na zasadzie travaille privee i mało kto w domu ma archiwum dokumentacji. A po inwestorze jak już mówiłem ani widu ani słychu.

parker - Sob Kwi 09, 2005 3:11 pm

Z drzewami na zdjęciach tak bywa, że zawsze w tle się coś załapie :wink:
greg30 - Wto Kwi 12, 2005 12:23 am

Inwestro nie byl z Wawki.....Jesli chodzi o scislosc to pan "buissnesman" z Gdanska, nawet wiem jaka firme prowadzi (ale bez reklamy) Teraz gnije ten teren.......szkoda, bo pamietam czasy kiedy w tym dworku ludzie jeszcze mieszkali....a ogrod i drzewa byly w calkiem niezlym stanie (chodzilismy tam czesto na wspaniale porzeczki i agrest)......
greg30 - Wto Lip 26, 2005 2:49 pm

Od miesiaca kwietnia stagnacja w tym temacie...moze ktos cos jednak odnajdzie w swoich archiwach? :???:
Makabunda - Wto Lip 26, 2005 3:31 pm

Nie mam nic konkretnego ale wiele wątków migowskich znajdziesz na tej stronie . Jest to historia angielskiej rodziny będącej właścicielem Migowa przez jakiś czas. Może po są tu jakieś ślady do dalszych poszukiwań. Powodzenia.
greg30 - Czw Sie 04, 2005 1:12 pm

Makabunda serdeczne dzieki.....
greg30 - Sro Sie 10, 2005 10:14 am

Jednak wiele sie nie dowiedzialem.....Moze ktos ma jakies stare foty.....hm...nic w sieci znalezc nie moge...Mam pewne obrazy z lat dziecinstwa, jednak.....tylko przed oczami wyobrazni swojej. :^^
Makabunda - Sro Sie 10, 2005 10:30 am

A w to w takim razie może Cię troche kosztować. Pamiętam publikacje w DB wraz ze zdjęciami przedwojennymi. Publikacje te miały miejsce w połowie lat 90-tych. MoOże w odpłatnym archiwum internetowym DB można coś znależć. Jeżeli pomogłoby Ci to w przeszukiwaniu archiwum to Ci podpowiem, ze Migowo było opisywane a propos pierwszej pani konsul zjedoczonych Niemiec, której losy rodzinne "zachaczały" właśnie o Migowo.
Federico - Sro Sie 10, 2005 4:47 pm

Makabunda napisał/a:
podpowiem, ze Migowo było opisywane a propos pierwszej pani konsul zjedoczonych Niemiec, której losy rodzinne "zachaczały" właśnie o Migowo.


A może "zahaczały"??? 8O Nie wiem...

Makabunda - Sro Sie 10, 2005 4:49 pm

Federico napisał/a:
Makabunda napisał/a:
podpowiem, ze Migowo było opisywane a propos pierwszej pani konsul zjedoczonych Niemiec, której losy rodzinne "zachaczały" właśnie o Migowo.


A może "zahaczały"??? 8O Nie wiem...


Ale wtopa !!!:oops:

wrangla - Czw Sie 11, 2005 6:00 am

Makabunda napisał/a:
MoOże w odpłatnym archiwum internetowym DB można coś znależć.
Internetowe archiwum obejmuje texty od 1998r.
grzechuu - Nie Mar 19, 2006 10:32 pm

widzę, że niektórzy mylą dworki :) , to chciałem dodać małe zestawienie

- dworek w Pieckach (zdjęcie z pocztówki)
- dworek w Migowie (rozebrany, zdjęcie od Jayms'a z wątku "budynki przeznaczone do rozbiórki")
- dworek w Migówku (zdjęcie z Rzygadek)

PS. obrazki małe, bo nie moje no i nie chcę za dużo miejsca marnować :P

Rysiek - Sro Mar 22, 2006 8:56 am

A to jest miejsce gdzie stał dworek w Migowie. Obecnie jest to skrzyżowanie ulic Bulońskiej z Myśliwską.





Ba, może by ktoś "wykopał" jakieś zdjęcia ze swojego albo innego :wink: starego albumu.
A może był ktoś w nim w środku z aparatem?

Rysiek - Czw Mar 23, 2006 2:45 pm

Jedynym zdjęciem jakie posiadam to "Restauracja ogrodowa w Pieckach".

Zdjęcie zostało zeskanowane z albumu Był Sobie Gdańsk - dzielnice od Oruni po Siedlce
Na dole zdjęcia jest przypis, iż jej właścicielem był Bruno Nipków. Jej atrakcją była ogroma lipa, która znajdowała się w widocznym, po prawej stronie, ogrodzie.
Zdjęcie wykonano około 1910 roku.



Orientyje się może ktoś, w którym miejscu był ten ówczesny "pubik" ?

grzechuu - Czw Mar 23, 2006 5:08 pm

Rysiek napisał/a:
Orientyje się może ktoś, w którym miejscu był ten ówczesny "pubik" ?

na Pieckach wszystko raczej było skoncentrowane przy dzisiejszej Piecewskiej, ale gdzie dokładniej stał to sam jestem bardzo ciekawy


Rysiek napisał/a:
Jej atrakcją była ogroma lipa, która znajdowała się w widocznym, po prawej stronie, ogrodzie.

co z lipą to nie wiem, ale przypominam, że mamy na Pieckach "Dąb Uphagena" - pomnik przyrody :)

Makabunda - Czw Mar 23, 2006 5:38 pm

ten budynek stał chyba jeszcze na początku lat 90-tych XX wieku. Jakby popatrzeć dokładnie to po układzie drzew mozna zlokalizować dawne podwórze.
grzechuu - Sob Mar 25, 2006 12:24 am

Makabunda napisał/a:
ten budynek stał chyba jeszcze na początku lat 90-tych XX wieku. Jakby popatrzeć dokładnie to po układzie drzew mozna zlokalizować dawne podwórze.

ale kojarzysz w którym miejscu? :%

Makabunda - Sob Mar 25, 2006 1:14 pm

Nie wiedziałem jak to Ci wytłumaczyć ale w sąsiednim wątku zamieszczono właśnie kapitalną mapę i na niej zaznaczyłem mój typ lokalizacji "pubiku".

A swoja drogą to gdzie w Pieckach była szkoła?
I gdzie sie podziały stawiki, których było mnóstwo według mapy jeszcze w latach 70-tych?

grzechuu - Sob Mar 25, 2006 1:45 pm

ubiegłeś mnie :) też mnie zaciekawiła ta mapa
1) ciekawe właśnie co to za szkoła
2) zaraz za napisem "Piecki" jest skrót "zn." co jak sprawdziłem oznacza "zniszczone" - też ciekawy jestem co tam zniszczone było, zwłaszcza, że to gdzieś koło mojego bloku
3) na tym fragmencie nie widać, ale w miejscu strzelnicy przy Jaśkowej jest skrót "żw." - żwirownia zapewne

a co do stawików to słyszałem że w tamtym miejscu były jakieś "bajora", pewnie jak budowali osiedle to wszystko wyrównali

Makabunda - Sob Mar 25, 2006 2:45 pm

Myślę, że to zn dotyczy obiektów zazanaczonych wykropkowaniem.
Ja natomiast zaznaczyłem jeszcze coś na mapce, za mianowicie tajemniczy wykop przechodzący w nasyp. Nie znam tamtej okolicy tzn tzw Jednostki A ale nie kojarzę tamżadnego takiego jaru.

Bartosz B. - Sob Mar 25, 2006 4:08 pm

Makabunda napisał/a:
I gdzie sie podziały stawiki, których było mnóstwo według mapy jeszcze w latach 70-tych?


A to akurat wiem od zawsze od ojca, że szlag je trafił kiedy budowano Morenę. Wszystkie zasypywano po prostu (taki sam lost przecież spotkał staw na skrzyżowaniu Słowackiego z Chrzanowskiego).

Rysiek - Sob Mar 25, 2006 4:12 pm

Makabunda napisał/a:
Ja natomiast zaznaczyłem jeszcze coś na mapce, za mianowicie tajemniczy wykop przechodzący w nasyp. Nie znam tamtej okolicy tzn tzw Jednostki A ale nie kojarzę tamżadnego takiego jaru.



Obiekt ten do tej pory istnieje. Jest to wąwozik biegnący równolegle do ul. Morenowej od strony Suchanina. W niektórych miejscach jest on wzmocniony płytami betonowymi. Może ma to związek z oczkiem wodnym przy ul. Wileńskiej, gdyż do tego bajorka wpływa woda właśnie z tamtego kierunku, tylko że jakimś podziemnym przekopem.


grzechuu napisał/a:
, zwłaszcza, że to gdzieś koło mojego bloku.


W takim razie, witam bliskiego sąsiada. :D

gargoyle dfl - Sob Mar 25, 2006 6:14 pm

Te zaznaczone budyneczki na obecnej piecewskiej ,wiadomo ,z balkonu widzialem to miejsce jak niszczeje od 78 kiedy to wprowadzilismy sie na osiedle.Ci co mieszkaja lub mieszkali w okolicy wiedza,ze przez caly okres budowy osiedla w dawnym sadzie miedzy dworkiem a tymi zabudowaniami byl sklad wielkiej plyty,a w samej swiniarni i budynku obok mieszkal ( pod koniec lat 80-tych bo tylko do tego czasu tam mieszkalem wiec nie moge sie wypowiedziec co bylo potem) niejaki pan Franek z ktorym moj ojciec uskutecznial pogaduszki co pare dni ,ow p.Franek "zarzadzal"tym calym "majatkiem" ale co sie po 90 roku z tym stalo to nie wiem.
grzechuu - Sob Mar 25, 2006 7:44 pm

- co do tego obiektu "zniszczony" to właśnie się dowiedziałem, że koło tego dużego parkingu przy jaśkowej (tak między parkingiem a rondem) w latach 70 były jakieś resztki fundamentów


- co do wąwozu to trochę dziwne bo zaczynałby się chyba w miejscu obecnej szkoły :???:


Rysiek napisał/a:
W takim razie, witam bliskiego sąsiada. :D

witam również!, jeszcze się okaże że jesteśmy sąsiadami zza ściany :hihi:

gargoyle dfl napisał/a:
w dawnym sadzie miedzy dworkiem a tymi zabudowaniami byl sklad wielkiej plyty,a w samej swiniarni i budynku obok mieszkal niejaki pan Franek

jak pamietasz jeszcze jakieś charakterystyczne budynki typu "świniarnia" to opowiedz o nich proszę,
a gdyby ktoś miał zdjęcia tych budynków, to błagam niech się ujawni i da szansę zobaczyć je tym co urodzili się za późno :)

grzechuu - Wto Mar 28, 2006 4:39 pm

ajajaj! niedobrze! :II
na Wyspie Piecewskiej stare drzewa wycinają - pozostałość po dawnym parku :II

dzisiaj zauważyłem, ze 3-4 drzewa są ścięte 8O

fritzek - Wto Mar 28, 2006 4:59 pm

grzechuu napisał/a:
ajajaj! niedobrze! :II
na Wyspie Piecewskiej stare drzewa wycinają - pozostałość po dawnym parku :II

dzisiaj zauważyłem, ze 3-4 drzewa są ścięte 8O


To tam jeszcze coś zostało ze starodrzewu? Wycinają... :cry: A na nieistniejących już stawkach w parku, to ja pływałam na tratwach ze styropianu. To było w czasach, kiedy straszyła ruina dworku z napisem "Dom Jaruzelskiego". Ehhh, leci ten czas...

grzechuu - Wto Mar 28, 2006 5:07 pm

wiele tych drzew nie zostało, ale zawsze coś, jakaś pamiątka:(

tak wogóle to w tym miejscu "hossa" ma budować wieżowce...


właśnie wyczytałem, że w niedzielę o 12 koło stacji bp odbędzie się protest :co_jest:

Makabunda - Wto Mar 28, 2006 5:25 pm

Cytat:
na Wyspie Piecewskiej

To się nadaje do wątku Gdańsk po gdańsku :^^

sitek - Wto Mar 28, 2006 5:47 pm

grzechuu napisał/a:
tak wogóle to w tym miejscu "hossa" ma budować wieżowce...


ej! myślałem, że temat wznoszenia budynków na Wyspie Piecewskiej upadł po protestach kilka lat temu... :???:

ps. no, troszke drzewek dzisiaj powalili :evil:

grzechuu - Wto Mar 28, 2006 6:08 pm

a ma ktoś może mozliwość zrobienia zdjęć terenu z góry? (z wyższych pieter), bo ja niestety mieszkam kawałek za daleko:(

[jak by się znalazł życzliwy to może wysłać na mojego maila:), niekoniecznie na forum, bo nie wiem czy inni chcą:), no a ja mogę się oczywiście podzielić moimi widokami]

Corzano - Wto Mar 28, 2006 7:10 pm

sitek napisał/a:
troszke drzewek dzisiaj powalili :evil:

Na starym Brzeźnie też tną najstarsze drzewa. Łyso jakoś się robi.

gargoyle dfl - Pią Mar 31, 2006 3:20 pm

czy zdjecia z 9-tego pietra na piecewskiej 30 moga byc??
Rysiek - Pią Mar 31, 2006 4:22 pm

MOGĄ :mrgreen:
grzechuu - Pią Mar 31, 2006 6:27 pm

bardzo chciałbym zobaczyć :)
grzechuu - Pon Kwi 03, 2006 6:24 pm

zdjęcia "z góry" jak ktoś może to wciąż bardzo bym prosił :wink:

natomiast dzisiaj trochę tam pochodziłem - leżą tam smieci i resztki betonowych płyt, ale nie wiem czy nie pozostały tam jeszcze resztki dawnych zabudowań (zdjęcia 2 i 3)

fritzek - Pon Kwi 03, 2006 6:44 pm

Kurka wodna! Ten trakt pieszy z płyt ułożony przy okazji budowy osiedla to już też prawie zabytek. Od kiedy pamiętam mieli tam zrobić normalny chodnik :wink:
jayms - Pon Kwi 03, 2006 6:48 pm

A ja pamiętam,że jeszcze na przełomie lat 80tych i 90tych na wyspie piecewskiej stały jakieś budynki(budynek?) z czerwonej cegły.
grzechuu - Pon Kwi 17, 2006 1:01 pm

Makabunda napisał/a:
A swoja drogą to gdzie w Pieckach była szkoła?


coś znalazłem - na stronie gimnazjum nr29 ( http://gim29gda.risp.pl ) czyli szkoły przy Beethovena na Suchaninie

Cytat:
Po czterech latach Urszula Maślak została nowym dyrektorem, który od roku 1977zacznie borykać się z problemami lokalowymi. Zasiedlenie nowo powstałego osiedla zwiększyło liczbę uczniów. Szkoła otworzyła dwu oddziałową filię przy ulicy Piecewskiej.


ciekawe tylko w którym miejscu dokładnie :hmmm:

działała pewnie tylko kilka lat, bo w 1980 szkołę na suchaninie rozbudowano, a w Pieckach-Migowie otwarto SP1 (a w 1983-84 SP2)

gargoyle dfl - Sro Kwi 19, 2006 12:13 am

:???:
gargoyle dfl - Sro Kwi 19, 2006 12:30 am

mam zdjecia
gargoyle dfl - Sro Kwi 19, 2006 12:35 am

a tu tez bo mi sie nacisnelo nie tam gdzie trzeba
sitek - Sro Kwi 19, 2006 12:49 pm

gargoyle dfl - ciekawe w jakim tempie zabudują Tobie te widoki :/
grzechuu - Sro Kwi 19, 2006 12:55 pm

:== super, naprawdę bardzo dziękuję :) :==



i od razu dodam to co zrobiłem z mapką Mikołaja :) - ta mapa z 1941 chyba najlepiej pokazuje dawne zabudowania przy Piecewskiej

dla łatwiejszej lokalizacji naniosłem kontury dzisiejszych ulic (fioletowe takie) (wychodzi na to, że Piecewska została skrócona i zagięta na końcu)

i tak:
D - to jest odrestaurowany dworek
F - to będzie ta "restauracja ogrodowa"

z wszystkich zabudowań do dzisiaj pozostał tylko dworek

grzechuu - Sro Kwi 19, 2006 1:04 pm

no i 3 obiekty, które udało mi się jakoś rozpoznać :)

A - to dawna plebania przy kościele pw Bozego Ciała (rozebrana kilka lat temu)
B - w tym miejscu (na górce koło mc donalda) znalazłem resztki zabudowań i duuzo śmieci
H - na zdjęciu jest budynek który musiał należeć do zabudowań tej działki


i jeszcze pytanie do Gargoyle dfl - czy możesz powiedzieć gdzie by mniej więcej była "świniarnia" o której wcześniej wspominałeś

seestrasse - Sro Kwi 19, 2006 2:06 pm

grzechuu :==
Rysiek - Sro Kwi 19, 2006 6:20 pm

Och, pamiętam tą plebanie. Człowiek nie pamięta jak to było pare lat temu.
Szkoda że jest tak mało zdjęć początków moreny bo coraz więcej ucieka z pamięci :hmmm:

Ps. Świetna komparystyka GRZECHUU

gargoyle dfl - Sro Kwi 19, 2006 7:06 pm

wedlug Twojego porownania w okolicy literki F
grzechuu - Sro Kwi 19, 2006 7:55 pm

dzięki dzięki, maniak jestem i tyle :P , ale bez Was wszystkich bym do tego nie doszedł :)

dzięki Gargoyle za świniarnię :)

sitek - Sro Kwi 19, 2006 9:02 pm

a ja myślałem, że owa świniarnia znajdowała się mniej więcej w miejscy dzisiejszej pizzerii Krokodyl :hmmm: mój ojciec był kiedyś kierownikiem na budowie (kanalizacje) w latach wczesnych 80tych i cos kiedys wspominal, ze wlasie tam jakies świńsko-podobne gospodarstwo było :P
grzechuu - Sro Kwi 19, 2006 10:30 pm

no na tej mapce w miejscu dzisiejszego Krokodyla są takie 2 podłużne budynki (koło literki H), więc myślę, że to mogły być jakieś świniarnie, obory, stajnie itp.
być może gdy budowano osiedle to świnki przeniesiono tu bliżej (???), no albo istniały 2 świniarnie (???)

grzechuu - Pią Kwi 21, 2006 11:02 pm

a teraz na moment z innej beczki - dzisiaj (w sumie wczoraj) na wykładzie o koszarach była grupa Hossa i przez przypadek pokazali jakiś projekt Wyspy Piecewskiej
no i widzimy - osiem 17-piętrowych wieżowców :|

danziger - Pią Kwi 21, 2006 11:37 pm

A gdzie dokładnie ten koszmarek ma stanąć?
grzechuu - Sob Kwi 22, 2006 12:06 am

na tym terenie, którego fotografie przesłał Gargoyle dfl, czyli zaraz obok Dworku Piecewskiego

jeszcze z jednym czy dwoma wieżowcami bym się jakoś pogodził, ale z ośmioma? :II

danziger - Sob Kwi 22, 2006 12:10 am

Ja tu widzę nawiązanie do typowego układu przestrzennego blokowiska z lat 70tych... :II
gargoyle dfl - Sob Kwi 22, 2006 1:29 am

17-to pietrowe mowisz ,a ktos sie wczesniej pytal jak dlugo sie naciesze tym widokiem
seestrasse - Sob Kwi 22, 2006 11:37 am

Le Courbusier wiecznie żywy... :II
greg30 - Sob Cze 03, 2006 7:43 am

Stana na tzw. "Wyspie Piecewskiej" w okolicy stacji BP
Moim zdaniem te wiezowce i tak nie "zrusza" widoku na Morenie. Wszedzie tam wiezowce stoja i maja sie dobrze, choc szare i brzydkie.
Widoczek bedzie niezly z tych wiezowcow. :hiihihi:

BillyBoy - Pią Sie 04, 2006 4:03 pm

Rysiek napisał/a:
Jedynym zdjęciem jakie posiadam to "Restauracja ogrodowa w Pieckach".

Zdjęcie zostało zeskanowane z albumu Był Sobie Gdańsk - dzielnice od Oruni po Siedlce
Na dole zdjęcia jest przypis, iż jej właścicielem był Bruno Nipków. Jej atrakcją była ogroma lipa, która znajdowała się w widocznym, po prawej stronie, ogrodzie.
Zdjęcie wykonano około 1910 roku.


W uzupełnieniu do tematu "restauracji ogrodowej" dołączam jeszcze jedną fotkę tej kafejki. Ujęcie jest wykonane z zupełnie innej strony, no i samego budynku widać znacznie więcej niż na widokówce, jaką pan Popiński zamieścił w swoim albumie oraz w "Od Oruni po Siedlce". Powiększyłem też fragment, na którym ujęty jest niewątpliwie sam Herr Nipkow z małżonką.

grzechuu - Pią Lip 06, 2007 8:54 pm

A ja coś znalazłem! :hurra:
Zdjęcie budynku po "Cafe Pietzkendorf" niedługo przed wyburzeniem - małe i niewyraźne, ale zawsze coś. Na powojennym zdjęciu jeszcze tego budynku nie widziałem. :)

grzechuu - Pią Lip 06, 2007 8:57 pm

A źródło znowu mniej znane "Gdańsk 2000 - W drodze do przyszłości" takie wydawnictwo możnaby powiedzieć promocyjne - trochę historii, plany miasta na przyszłość i prezentacja niektórych przedsiębiorstw.

dopisałem osobno, bo temat coś się źle otwierał :%

Piotr J. - Pią Lip 06, 2007 11:27 pm

Super zdjęcie! :== :== :==
gargoyle dfl - Sob Lip 07, 2007 2:02 am

a mozesz zrobic jeszcze zoomik na balkon w wyzszym budynku ,drugi od gory trzecia kolumna od prawej??






zart

grzechuu - Pon Lip 16, 2007 12:25 am

Dla porównania zrobiłem zdjęcie "Wyspy Piecewskiej" z pobliskiego bloku
1) wiem, że kiepsko zmontowane :hihi:
2) na tym zdjęciu prędzej się zoomik zrobi :wink:


grzechuu - Pią Gru 26, 2008 11:33 pm

odnośnie widoku naszej starej Piecewskiej - głównej osi wioski naszej :) - jeszcze zdjęcia jakie zrobiłem z okien klatki schodowej po "wbiciu się" do jednego z bloków :hihi:
- takiego widoku na dworek już nie zobaczymy, bo zasłania go teraz nowa kamienica ehh
- na szerszym foto widać też w trawie wspominane ruiny na górce przy McDonaldsie

gargoyle dfl - Sob Gru 27, 2008 9:37 am

mhm fotki robione z 18-tki , co?
pozdrowka...

grzechuu - Sob Gru 27, 2008 10:48 pm

a owszem :)

pozdro z Piecek :hihi:

misiek425 - Nie Lut 15, 2009 1:19 am

moze ktoś przybliżyc temat ruin na górce przy mc donalds? :hmm: wiecej starych fotek dajcie chocby 10-15letnich np dworkow czy terenow zielonych piecek. pozdr mieszkaniec piecewskiej 18
grzechuu - Nie Lut 15, 2009 11:59 am

ja myślę (tak przypuszczam), że to mogło być po prostu gospodarstwo - ale mimo to zdjęcia jak najbardziej by mnie zaciekawiły

[a nie robiłeś czasem jakich zdjęć przez okno, choćby właśnie z kilkanaście lat temu hehe? :) ]

misiek425 - Nie Lut 15, 2009 2:02 pm

pietnascie lat temu to ja mialem 4-5lat :roll: :???: ja mam pare zdjec osiedla z lat 77-80
Artek - Nie Lut 15, 2009 2:10 pm

Świeżutkie fotki Moreny. Dzisiejsze, ze tak powiem - godzina ok. 10.30 ;-)
grzechuu - Nie Lut 15, 2009 2:53 pm

No piękna zima, a nie masz ujęcia "chwilę wcześniej"? :)


misiek425 napisał/a:
pietnascie lat temu to ja mialem 4-5lat :roll: :???: ja mam pare zdjec osiedla z lat 77-80

O, no takie też by tu nas niektórych interesowały - możesz je jakoś "ucyfrowić"? ;)
Ale o takich z lat 70/80 to lepiej w temacie:
http://www.forum.dawnygda...opic.php?t=2938

Artek - Nie Lut 15, 2009 3:31 pm

Mam jeszcze ze trzy zdjęcia w rozsądnej jakości, Złotą Karczmę oraz dwa, których nie potrafię zidentyfikować.. Zamieszczam poniżej.
grzechuu - Nie Lut 15, 2009 5:07 pm

co do lokalizacji to tak:
złota karczma [to jednak nie jest] - od prawej: kawałek Suchanina, CH Morena na Suchaninie, i Piecki
hbik - to Sanktuarium w Matęblewie i okoliczne domy
2625 - na I planie Siedlce, na II Suchanino

Bartosz B. - Sob Mar 07, 2009 12:58 pm

Co to za wykop?



Czy można cokolwiek o nim powiedzieć?


grzechuu - Sob Mar 07, 2009 2:14 pm

No właśnie zbierałem się ostatnio do napisania w tym temacie - bo znalazłem na pewnej mapie takie coś... ale może ktoś znający się dobrze na mapach i cegielniach dokładniej to rozszyfruje :)

[uściślę, że na tym współczesnym zdjęciu z satelity Bartosza jest to ten "czerwone niższe" zaznaczenie]

{mapa stąd http://igrek.amzp.pl/7560 }

Łukasz - Sob Mar 07, 2009 4:00 pm

Przy większości cegielni jest taki wykop, ponieważ cegły trzeba z czegoś robić. ;) Na mapach z różnych okresów często można obserwować, jak wykop się powiększał (np. w Wysoce). Tutaj widać, że cegielnię zlikwidowano. Na mapie Grzecha widać też tor kolejki, którą transportowano urobek do cegielni.
grzechuu - Pon Mar 09, 2009 1:05 am

no właśnie nie wiem dokładnie jak sie na takie coś mówi - wyrobisko chyba można powiedzieć?

a na skraju wyrobiska w latach 60. zaznaczono jakiś obiekt - i rośnie tam też do dziś charakterystyczne sporych rozmiarów drzewo (zaznaczono na czerwono) :)

Tadeusz Marek - Sob Mar 14, 2009 11:06 pm

Omawiany wcześniej ceglany budynek na Wyspie Piecewskiej pod koniec swego istnienia opustoszał a potem powstał w nim pożar(sensacja na pół osiedla,bo duży był i dobrze się prezentował po ciemku:) ). Krótko po tym budynek rozebrali.
Czy to jednak na pewno pozostałość po Cafe Pietzkendorf,jak napisał grzechuu? Tak by wychodziło ale...hmmm...
Na zbliżeniu na bocznej ścianie budynku widać jakby ślad po przybudówce.

grzechuu - Pią Cze 12, 2009 12:20 am

Tadeusz napisał/a:
Omawiany wcześniej ceglany budynek na Wyspie Piecewskiej pod koniec swego istnienia opustoszał a potem powstał w nim pożar(sensacja na pół osiedla,bo duży był i dobrze się prezentował po ciemku:) ). Krótko po tym budynek rozebrali.
Czy to jednak na pewno pozostałość po Cafe Pietzkendorf,jak napisał grzechuu? Tak by wychodziło ale...hmmm...
Na zbliżeniu na bocznej ścianie budynku widać jakby ślad po przybudówce.
Obrazek


[Rozmawialiśmy na privie, ale publicznie zapomniałem skomentować.]
To były początki mojego szperania, więc nie pamiętam, skąd ja to wziąłem i na ile wiarygodne to źródło by było.
Ostatnio wyszperałem, że Nipkow był właścicielem budynku numer 7 (ale gdzie to i czy to właśnie ta Cafe to na razie nie wiem).

enigma - Sro Paź 14, 2009 6:58 pm

grzechuu napisał/a:

i od razu dodam to co zrobiłem z mapką Mikołaja :) - ta mapa z 1941 chyba najlepiej pokazuje dawne zabudowania przy Piecewskiej

dla łatwiejszej lokalizacji naniosłem kontury dzisiejszych ulic (fioletowe takie) (wychodzi na to, że Piecewska została skrócona i zagięta na końcu)

i tak:
D - to jest odrestaurowany dworek
F - to będzie ta "restauracja ogrodowa"

z wszystkich zabudowań do dzisiaj pozostał tylko dworek


G - na początku lat 90tych jeszcze były tam ruiny małego budynku, podobno to jakieś gospodarstwo było, niestety zdjęć nie mam żadnych

Tu strona o pieckach-migowie (morenie :) )
http://www.trojmiasto.pl/Gdansk-Morena-o14229.html

grzechuu - Nie Lis 15, 2009 4:23 pm

Tadeusz wypatrzył wśród zdjęć Kosycarza domek :)
Stuprocentowo pewien nie jestem, ale według mnie na zdjęciu widać bloki Piecewska 28 i 30, baraki w miejscu Zatoki, a domek znajdował się tuż przy ulicy (bo według starych mapek coś tam stało)...

tomi - Nie Lis 15, 2009 5:19 pm

witam
to napewna te bloki a ten domek to wg mnie nadal tam stoi :) to widok na terazniejsza cukierenke ale jeszcze przed przebudowa i dobudowa pawiloników .

misiek425 - Sob Lis 28, 2009 12:08 pm

a ja mam pytanko jak długo wg Was może stać domek obok SP1 "weterynarz" na zdjęciach z lat 70-tych jest wiec na pewno jest starszy od osiedla
grzechuu - Sob Gru 05, 2009 3:44 am

misiek425 napisał/a:
a ja mam pytanko jak długo wg Was może stać domek obok SP1 "weterynarz" na zdjęciach z lat 70-tych jest wiec na pewno jest starszy od osiedla

Na planach do 1940 roku go nie widziałem, więc może być jakoś-krótko-powojenny myślę. Mam pewien ślad informacji o nim, ale ostatnio mam dużo pracy, więc z poszukiwaniami i rozwojem swej Piecki-stronki ruszę dalej pewnie po zimie.

tomi napisał/a:
witam
to napewna te bloki a ten domek to wg mnie nadal tam stoi :) to widok na terazniejsza cukierenke ale jeszcze przed przebudowa i dobudowa pawiloników .

Według mnie nie! Cukiernia jest za tym blokiem (w którym roku zbudowana to sam jestem ciekaw), a ten domek stoi między blokiem a Piecewską - i według starych planów były tam zabudowania

orientacyjnie:

Bartosz B. - Pią Mar 12, 2010 9:27 am

Nie widzę, żeby było już coś o tej stronie http://www.schulz-pearce.de/Gut%20Mueggau.html i rysunku dworu w Migowie.



oraz czworakach:

grzechuu - Sob Mar 13, 2010 2:04 am

:rwie_wlosy: ależ prezent na "na Grzegorza idzie zima do morza"

piękne czworaki... dzisiaj wygląda to w przybliżeniu tak - staw za ogrodzeniem w głębi:

feyg - Pon Kwi 05, 2010 12:05 am

Prawda ci to? :hmmm:
Cytat:
Dzisiejsza ulica Rakoczego, widok od osiedla Morena w stronę Brętowa i Niedźwiednika

Łukasz - Pon Kwi 05, 2010 12:46 pm

Było: http://www.forum.dawnygda...er=asc&start=50 .

Układ terenu i zakrętów drogi pasuje do miejsca, gdzie na mapie jest "99" (tzn. tam stał fotograf).

feyg - Pon Kwi 05, 2010 1:09 pm

Dzięki za przypomnienie :oops:
grzechuu - Sob Maj 22, 2010 1:04 pm

Wszystko na to wskazuje, że podłużny budynek z jasnymi bocznymi ścianami stał przy Piecewskiej :)
(wg mnie to ten w miejscu dzisiejszego parkingu Piecewska 4 przy szkole muzycznej)

- zdjęcie w stronę Suchanina - było gdzieś kiedyś tu na Forum
- zdjęcie w stronę Piecek - Herder-Billboard z wystawy na Długim Targu


grzechuu - Nie Paź 03, 2010 10:57 pm

Zdjęcia zabudowań Piecek z kroniki LWSM Morena

1) Tereny parkingu przy szkole muzycznej rozrysował w sąsiednim wątku Maisky (więc tylko link):


2) I jeszcze dom, który stał u wylotu Migówkowskiej na Piecewską :)

Tadeusz Marek - Nie Paź 17, 2010 7:57 am

Dom po Cafe Pietzkendorf (no raczej) w tle między drzewami
http://www.morena.com.pl/...%20%2813%29.jpg

maisky - Nie Paź 17, 2010 11:42 pm

Tak jest. To jest Cafe Pietzkendorf (widok od ul. Kruczkowskiego). Ja z kolei wypatrzyłem inny wyburzony domek. Znajdował się on za budynkiem spółdzielni. Do dzisiaj zachował się trakt, który prowadził do niego od ul. Wileńskiej.

http://www.morena.com.pl/.../str%20(65).jpg

Domek ten widać również tutaj: http://kfp.pl/pic/bp/5a/z00001017.jpg

Dodam jeszcze, że na stronie Kosycarza pojawiło się ostatnio kilka nowych fotek Moreny z lat 80.

Tadeusz Marek - Pon Paź 18, 2010 3:43 pm

Wygląda na jakiś barak...

Z ciekawszych zdjęć jeszcze takie można zapodać.
Nie wiem co tam stoi z prawej strony zdjęcia,może to fragment domku,który stał w okolicach Tesco? (bo blok który stawiają,to Wyrobka 1). Trochę za mało widać niestety,może to być też coś z budową związane... :|
http://www.morena.com.pl/...%20%2898%29.jpg

Tadeusz Marek - Wto Lis 16, 2010 2:15 pm

Już wiem gdzie stał dom widoczny na jednym ze zdjęć z kroniki spółdzielni - na wysokości Arctowskiego 4 (blok w tle na pierwszym i drugim zdjęciu).
To są już chyba okolice nieistniejącej szkoły...? :hmm:

maisky - Pon Lis 22, 2010 8:51 pm

Tadeusz napisał/a:
Już wiem gdzie stał dom widoczny na jednym ze zdjęć z kroniki spółdzielni - na wysokości Arctowskiego 4 (blok w tle na pierwszym i drugim zdjęciu).
To są już chyba okolice nieistniejącej szkoły...? :hmm:

No to mamy kolejne zabudowanie na Wyspie. Wszystkie "odnalezione" domki zaznaczyłem na sowieckiej mapie:

1) domek, którego fundamenty widać tu;
2) jeden z tych domków to Cafe Pietzkendorf (ale który???);
3) domek, który widać tu (na 95% to ten, a nie ten po prawej obok);
4) dworek;
5) jeden z nich to domek wypatrzony przez Tadeusza na zdjęciu załączonym w powyższym poście (GPEC znajdowałby się troszkę na prawo w stosunku do nich).

baldi1 - Wto Lis 30, 2010 8:57 pm

[quote="grzechuu"]Zdjęcia zabudowań Piecek z kroniki LWSM Morena

1) Tereny parkingu przy szkole muzycznej rozrysował w sąsiednim wątku Maisky (więc tylko link):
Obrazek

2) I jeszcze dom, który stał u wylotu Migówkowskiej na Piecewską :) [/quote
Teraz jest tam Kosciol na Morenie :)

baldi1 - Wto Lis 30, 2010 9:04 pm

grzechuu napisał/a:
1) ciekawe właśnie co to za szkoła

Ta szkola to odzial bylej 43 klasy(1-4)

Sabaoth - Nie Sty 23, 2011 10:06 pm

Dwa zdjęcia z 1921 r. Na pierwszym pałacyk Uphagena w Pietzkendorf, na drugim Gasthaus Müggau.
renekk - Nie Sty 23, 2011 10:23 pm

Skąd pochodzą te ilustracje?
pumeks - Nie Sty 23, 2011 10:32 pm

:==
grzechuu - Nie Sty 23, 2011 11:57 pm

8O Jeśli do pieckowego jest jeszcze jakiś dodatkowy tekst to ja bym bardzo prosił...

Na razie trochę mnie przytkało, to się odezwę jutro lub pojutrze ;)

Miro - Pon Sty 24, 2011 11:17 am

Droga między wzgórzami z Piecek do Wrzeszcza.

Miro

Sabaoth - Pon Sty 24, 2011 4:40 pm

Zdjęcia pochodzą z Ostdeutsche Monatshefte Nr. 2, Mai 1921, 2 Jahrgang, Sonderausgabe: Heimat.

Nie udało mi się go jeszcze zakupić, chociaż poluję na niego od dłuższego czasu dlatego zdjęcia słabej jakości, ściągnięte ze strony: http://dlibra.bibliotekae...=18277&dirids=1

maisky - Pon Sty 24, 2011 6:14 pm

Miro napisał/a:
Droga między wzgórzami z Piecek do Wrzeszcza.

Miro


Ciekawe tylko, która to droga: ta w stronę Brętowa (Rakoczego) czy ta w stronę Jaśkowej Doliny (Kruczkowskiego)? :???:

Krzysztof - Pon Sty 24, 2011 9:04 pm

Cytat:
nach Langfuhr
sugeruje, że w stronę Jaśkowej Doliny, ale ja mam wątpliwości.
Tam nigdy nie było tak ciasnego przejścia.

grzechuu - Pon Sty 24, 2011 11:32 pm

Krzysztof napisał/a:
Cytat:
nach Langfuhr
sugeruje, że w stronę Jaśkowej Doliny, ale ja mam wątpliwości.
Tam nigdy nie było tak ciasnego przejścia.

Może gdzieś w okolicy dzisiejszej Magellana (jest w lesie trakt równoległy do Kruczkowskiego, i zapewne dawniej był mniej zarośnięty)? A może niewyrównany wylot Migowskiej (w okolicach skrzyżowania z Wileńską)?
Ale to takie bardzo luźne skojarzenia :II

tomi - Sob Sty 29, 2011 10:35 am

witam,
a mi wyglada na zejscie dzisiejsza ul. Wilenska z widokiem wzgórz Suchanina ( ul. powstańców i ul. Schuberta) podobne połaczenie wzgórz, a i samo zejscie posiada po obu stronach wysokie pagórki ( jeden z nich to obecny parking). :???: :hmm:

renekk - Nie Sty 30, 2011 7:38 pm

Dziękuję za linka, Sab.
Odwiedzaj co jakiś czas stronę ZVAB; tam może pojawić się ten zeszyt.

Sabaoth - Nie Sty 30, 2011 9:44 pm

Odwiedzam i zakupuję od czasu do czasu ciekawe pozycje.
slawekk67 - Czw Cze 30, 2011 10:44 am

Ten wąwóz ze zdjęcia Miro wygląda mi na zejście z Piecek do Brętowa, albo w strone Suchanina - Cyganki. W obie strony schodziło sie takimi wąwozami. ten w stone Cyganki był z tego co pamietam prosty, dochodziło sie do Domu Kultury (Burdl), czyli była to droga obok obecnego kościoła. Ta w strone Brętowa była kręta i wąska, wiec może to jest to !
Jaśkowa Dolina raczej odpada bo tam jest i był las.

Krzysztof - Czw Cze 30, 2011 11:13 am

Ze względu na cień tego pana (krótki) zdjęcie musiało być robione około południa i w stronę północno zachodnią. To by pasowało do drogi do Brętowa. (ale ta górka po lewej stronie, na drugim planie wydaje mi się za duża :hmmm: )
slawekk67 - Czw Cze 30, 2011 12:42 pm

Krzysztof--> dobra detektywistyczna robota :)
To na 99% jest zejście do brętowa. Na górce po prawej była chyba ferma lisów, albo sad. Pamietam ze bywałem tam i spoglądałem w ten przepastny jar (mogłem mieć 5-8 lat). Po lewej było gospodarstwo rolne. Sam wielokrotnie chodziłem ta droga do Brętowa - miałem tam rodzine. tyle ze był on juz bardziej zarośnięty. Samochodem chyba sie nie dało tam przejechać -droga była dziurawa, jakies kocie łby, resztki bruku. Nie jest to dokładnie tam gdzie teraz Rakoczego schodzi do Potokowej. Wg mnie stoją tam teraz bloki Kolumba, teren jest całkowicie zmieniony niż był w latach 70'.

Krzysztof - Czw Cze 30, 2011 2:18 pm

Już po napisaniu poprzedniego postu przypomniałem sobie, że w grę może wchodzić jeszcze jedna droga. Wszyscy o niej zapomnieliśmy, bo od 45 r. jej nie ma, bo teren zajęło wojsko.
Ta droga, którą pamiętasz (ja też kiedyś zjeżdżałem nią rowerem) to droga "A", ale wydaje mi się bardziej prawdopodobna to droga "B".

slawekk67 - Czw Cze 30, 2011 9:23 pm

Droga B odchodzi od Jaśkowej Doliny i wchodzi w las To znaczy od kiedy pamietam to tam był las :)Często korzystałem z tej drogi, bo dziadek w tym lesie miał kawałek ziemi który graniczył z terenami wojskowymi. był tam podobno skład amunicji.
Ja jednak stawiam na droge A, te wzgórza po bokach i ten widok na Brętowo, ale kto wie :)

Krzysztof - Sob Lip 09, 2011 11:42 am

Miro napisał/a:
weg von Pietzkendorf nach Langfuhr.JPG
Krzysztof napisał/a:
ale wydaje mi się bardziej prawdopodobna to droga "B"
slawekk67 napisał/a:
Ja jednak stawiam na drogę A

To, co widać na zdjęciu to ani droga "A", ani "B". To jest ścieżka piesza, a nie droga. Dolinka, którą widać na drugim planie to jest dolinka drogi "B" opadającej z Picek do Srebrzyska, a ten pan stoi na pieszym skrócie do niej (na mapce zaznaczyłem ten skrót na czerwono). Aby dopasować widok ze zdjęcia do faktycznej rzeźby terenu wyprostowałem to zdjęcie. (To nie ten pan tracił równowagę, a jego towarzysz, robiący to zdjęcie, miał kłopoty z błędnikiem) :zrowko:
Poza Jśkową Doliną tylko tą drogę można nazwać "weg von Pietzkendorf nach Langfuhr".

babelka - Pią Sie 26, 2011 10:08 am

Kochani:) Drodzy Panowie. Podziwiam Waszą pamięć, dociekliwość, wiedzę i ogromną kulturę. Z wielkim zainteresowaniem przeczytałam Wasze rozmowy na forum. I muszę podziękować za wspaniałą lekturę i możliwość zobaczenia mojej ups naszej Moreny, tzn Piecek, Migowa itp. Kłaniam się nisko i oczekuję dalszych wyników, spostrzeżeń. Na pewno wiecie, ale powiem. Jesteście Wielcy, a za to co robicie wielkie dzięki raz jeszcze. Pozdrawiam. Barbara z Moreny:)
babelka - Pią Sie 26, 2011 10:31 am
Temat postu: tuczarnia -świniarnia
Dawno, dawno temu... w temacie tuczarni - czy świniarni (jak kto woli), pamiętam, że budynki, a raczej długi czerwony niski budynek gospodarczy stał w głębi wyspy na lewo od "wjazdu" który wcześniej był zanaczony na zdjęciu.Tuczarnia w latach 1976 została zlikwidowana - inwentaryzacyjnie, przez Zakłady Mięsne w Gdańsku. Samej tuczarni nie "zwiedzałam". Na pewno stały tam jeszcze rozpadające się niskie budynki chlewni. Pamiętam jeszcze, że "biuro", w którym spisywaliśmy inwentaryzaje miało zakratowane okienka, widać musiało być ważnym miejscem. Błoto, nieciekawie, "zapachy", mimo, że już nie było inwentarza. Młoda byłam (hihi) i jak najszybciej chciałam zrobić co musiałam, a po latach zamieszkałam na tej samej Morenie i jestem dumna, że to taka piękna dzielnica. Szkoda, że na wyspie budują obecnie takie molochy aż 8-siem, 10-17 piętrowe. Mogłaby wyspa pozostać wyspą. Ileż już miała sama przejść. Może mało ciekawe wspamnienia, również z przed wielu lat. Wczesnym rankiem na wysokości przystanku autobusowego przy obecnym Krokodylu, zobaczyć zwłoki wiszącego młodego człowieka. Ile razy przechodzę spoglądam na to miejsce, na te drzewo. Teraz zasłania je wysokie ogrodzenie. Różne koleje losu naszej wyspy. Mam nadzieje, że przyszli mieszkańcy wieżowców będą zachwyceni widokami. A może i te budowle jakoś ograniczą nieustające wiatry na naszym osiedlu. ale się rozpisałam. bb
slawekk67 - Pią Sie 26, 2011 11:40 pm
Temat postu: Tuczarnia
Wieść gminna niosła plotke, a moze to była i prawda, że córka dyrektora tuczarni wydała sie za .... Seweryna Krajewskiego (vocal & guitar Czerwone Gitary). Kiedyś nawet słyszałem ze wspomniana para wpadła na wesele moich rodziców :)
Miro - Sob Sty 21, 2012 1:55 pm

" Cafe Pietzkendorf " Brunona Nipkow ujęcie od strony wiejskiej drogi.

Miro

Miro - Czw Lut 02, 2012 5:46 pm

ebey pocztówka z Pietzkendorf rok 1916 .

Miro

misiek425 - Sob Cze 30, 2012 9:55 pm

co sie znajduje na poszczególnych fragmentach pocztowki?
grzechuu - Nie Lip 01, 2012 1:38 am

Cytat:
AK Danzig Pietzkendorf - Café zum Kronprinzen - Gutshaus - Garten - Altes Schloß - 1916


Pocztówka według mnie potwierdza, że na Pieckach istniały jednocześnie 2 dworki:
- Altes Schloß - czyli ten istniejący do dzisiaj
- Gutshaus - drugi, ze skrzydłami po bokach

grzechuu - Nie Lip 01, 2012 1:56 am

I teraz to co kiedyś próbowałem zasygnalizować... i zasiać trochę wątpliwości :) Co ciekawe, to ten drugi dworek "ze skrzydłami" jest podpisany jako własność Uphagena (na przedwojennej publikacji przywołanej tu przez Sabaoth'a).
Zauważmy jeszcze, że drzewo "Dąb Uphagena" wcale nie stoi na działce dworu "dzisiaj istniejącego" a na działce właśnie tego drugiego...


Tak więc jest tu zadanie - czy jest jakiś dowód, że dwór "dzisiaj istniejący" należał do Uphagena? :)
Trochę taka zagadka - teoretycznie Uphagen mógł mieć więcej niż jedną działkę na Pieckach - ale z drugiej strony też po wojnie ktoś mógł coś zaplątać z dworami (??) :)

Orka - Nie Lip 01, 2012 4:13 pm

grzechuu napisał/a:

- Gutshaus - drugi, ze skrzydłami po bokach


Czy dobrze kombinuję, że ten drugi stał w miejscu obecnie budowanych, takich trochę obłych, wieżowców?

maisky - Pon Lip 02, 2012 5:36 pm

grzechuu napisał/a:
Cytat:
AK Danzig Pietzkendorf - Café zum Kronprinzen - Gutshaus - Garten - Altes Schloß - 1916


Pocztówka według mnie potwierdza, że na Pieckach istniały jednocześnie 2 dworki:
- Altes Schloß - czyli ten istniejący do dzisiaj
- Gutshaus - drugi, ze skrzydłami po bokach


Na podstawie map można przypuszczać, że ten drugi obiekt (ze skrzydłami) powstał w latach dwudziestych wieku XX.

grzechuu - Pon Lip 02, 2012 7:44 pm

maisky napisał/a:
Na podstawie map można przypuszczać, że ten drugi obiekt (ze skrzydłami) powstał w latach dwudziestych wieku XX.

Po kształcie wygląda na bardzo stary - już na tym zdjęciu z lat 20. był w nienajlepszym stanie - do tego widać że nie zawsze miał te boczne "skrzydła":


Orka napisał/a:
Czy dobrze kombinuję, że ten drugi stał w miejscu obecnie budowanych, takich trochę obłych, wieżowców?

Na szczęście raczej nie - to jeszcze odrobinę kawałek dalej, bo w latach 70. ulica Piecewska została trochę skrócona.
Jak... (jeśli?) zacznie powstawać trzeci wieżowiec, to to może być to miejsce.

Krzysztof - Pon Lip 02, 2012 8:29 pm

grzechuu napisał/a:
do tego widać że nie zawsze miał te boczne "skrzydła":
To zdjęcie od ogrodu. a skrzydła były w stronę drogi. Uważam, że są, tu tylko niewidoczne.
Tadeusz Marek - Sro Lip 04, 2012 8:53 pm

A lewe górne na pocztówce? Jest jakiś trop?
Miro - Czw Lip 05, 2012 6:11 pm

Ebay, aktualnie do kupienia pocztówka " Pietzkendorf bei Danzig- Schule- Restaurant".

Miro.

grzechuu - Czw Lip 05, 2012 7:35 pm

Artykuł ze zdjęciem "drugiego dworu" postaram się w najblizszych dniach na tyle ile umiem przetłumaczyć.


Wielkie podziekowania dla Miro za czujnośc pocztówkową :==
Jeśli chodzi o kawiarnie/restauracje to według mnie na pocztówkach są dwie te same, które zmieniły właścicieli.
Pewnosci oczywiście nigdy nie ma, ale to co udało mi się wynotować w Archiwum odnośnie właścicieli jakby to potwierdza:
- Arendt a potem Nipkow są wymienieni przy tej samej działce
- Engler a potem Block są przy tej samej działce

Miro - Pią Lip 06, 2012 2:50 pm

Do kolekcji jeszcze jedna pocztówka restauracji Pietzkendorf.

Miro

maisky - Wto Mar 19, 2013 3:02 pm

Znalezione w sieci:
maisky - Sob Kwi 27, 2013 5:56 pm

Piecki, okres międzywojenny. Symulacja terenu - wersja 1, mocno niedoskonała ;)
Miro - Czw Lut 13, 2014 3:48 pm

"Cafe Pietzkendorf" wł. Bruno Nipkow.

Miro

grzechuu - Wto Mar 11, 2014 2:28 am

Ogłoszenie sprzed jakiegoś czasu i nie wiem jak to się wszystko skończyło.
Ale warto kliknąć i obejrzeć zdjęcia z wnętrza, póki jeszcze działają:
http://webcache.googleuse...l&ct=clnk&gl=pl

Miro - Nie Mar 16, 2014 1:43 pm
Temat postu: Schule Pietzkendorf
Szkoła w Pietzkendorf.
Niestety żadnych dodatkowych informacji.

Miro

Miro - Wto Kwi 01, 2014 12:29 pm
Temat postu: Adresbuch Landkreis Danzig 1888
Mieszkańcy Pietzkendorf
Adresbuch Landkreis Danzig z 1888 r.

Miro

Jundan - Pon Kwi 28, 2014 9:36 pm
Temat postu: Re: Adresbuch Landkreis Danzig 1888
Miro napisał/a:
Mieszkańcy Pietzkendorf
Adresbuch Landkreis Danzig z 1888 r.

Miro


Hi Miro,

it is very interesting what you and the other folks found out about Pietzkendorf/Piecki.
So here I have a segment of an adressbook of Danzig countryside from 1927 for you.
The other parts will follow shortly, if you are interested.
(Sorry for writing in English, but I can't speak Polish.)

Best wishes
Jundan

Miro - Sro Maj 14, 2014 11:26 am
Temat postu: zum Kronprinzen
Restaurant u. Cafe zum Kronprinzen
Bes. Max Block
Pietzkendorf Danzigerhöhe.

Miro

Jundan - Nie Maj 25, 2014 6:58 pm

That's right - as you can see on the left gable end of the house.

Jundan

Miro - Sob Wrz 27, 2014 9:12 pm

Prośba do szczęśliwego posiadacza poniżej przedstawionej pocztówki
o jak najlepszy i największy skan.

Pomoże ktoś...

olszynka-walddorf@wp.pl

Miro

Tadeusz Marek - Pon Lis 24, 2014 9:31 pm

Na stronie trojmiasto.pl powrócił temat zaniedbanego terenu po dawnym dworku na Migowie. W którymś z komentarzy pod artykułem jeden z komentujących napisał, że w 1983 roku był świadkiem kręcenia na terenie dworku filmu wojennego. Jacyś żołnierze, strzelanina... Tytuł filmu "Śledztwo porucznika Tomaszka". Krótki opis filmu:
http://dystrybucja.tvp.pl...cznika-tomaszka
http://www.filmpolski.pl/fp/index.php?film=123979

Gdyby ktoś coś gdzieś...namierzył emisję w telewizji, nagrał albo wiedział coś więcej, niech da znać. :)

Bartosz B. - Wto Lis 25, 2014 7:24 pm

Pamiętam, że ten film widziałem ćwierć wieku temu (może wtedy http://forum.satkurier.pl...=8858&start=585 ), bo pamiętam, że tytułowy bohater zginął.
Niestety filmu nie ma w necie, biały kruk.

djjack - Pią Gru 26, 2014 8:40 pm
Temat postu: Harcerskie lato 77
Artykuł "Harcerskie lato 77" autorstwa Pawła M. Staszewskiego ukazał się w "Panoramie Północy" nr 33 z 14 sierpnia 1977 r. na stronach 8-9.
Autorem zdjęć jest Paweł Kanicki.

Tadeusz Marek - Nie Sty 17, 2016 7:45 pm

Czy to Cafe Pietzkendorf przed przebudową?
http://fotopolska.eu/7703...tml?o=b4203&p=1

Jundan - Sob Paź 22, 2016 11:21 pm

Witam Tadeusz,

yes it is the later Cafe Pietzkendorf of Bruno Nipkow before extension with a newer house.
The man in the middle of the card should be the owner Mr Arendt.

Best wishes
Jundan

Jundan - Sob Paź 22, 2016 11:29 pm

Witam Tadeusz,

here are the other Parts of the adress book of Danzig countryside from 1927/28.

Best wishes

Jundan

Tadeusz Marek - Nie Cze 10, 2018 4:57 pm

Nagrobek z 1942 r. wykopany na Migowie (w pobliżu kościoła) podczas budowy nowej linii tramwajowej
pumeks - Nie Cze 10, 2018 10:47 pm

Nie sądzę, żeby ten nagrobek powstał w 1942 r.
Raczej wygląda, jakby pochodził z cmentarza na Zaspie...

beaviso - Nie Cze 10, 2018 11:28 pm

Przychylam się - Moje pierwsze skojarzenie to również cmentarz na Zaspie. Ta sama forma nagrobka i styl "opisu".

M.

Tadeusz Marek - Pon Cze 11, 2018 7:54 am

Też mi nie pasował, ale z tym na Zaspie nie skojarzyłem.
Tadeusz Marek - Nie Lip 29, 2018 10:01 pm

Nagrobek ma ostatecznie wrócić na cmentarz na Zaspie.

Na stronie muzeumpolski.pl pojawiło się kilkanaście zdjęć Piecek-Migowa z 1977 r. (niektóre znane z fotopolski, ale nie wszystkie). Na paru widać stare zabudowania przy Piecewskiej i dawnej Jaśkowej:
http://muzeumpolski.pl/Se...gowo&fmode=keys
Szczególnie efektowne jest to ujęcie:
http://muzeumpolski.pl/re...owa-dolina.html

Krzysztof - Nie Kwi 07, 2019 7:13 pm

Na 9 stronie
Miro napisał/a:
Droga między wzgórzami z Piecek do Wrzeszcza.


http://forum.dawnygdansk....r=asc&start=120
Wygląda na to, że droga tam wraca. I to sporo szersza niż ta ze starego zdjęcia. Na razie trwają prace ziemne, ale z rozmachem. Z tego co zobaczyłem wynika, że z ul. Magellana będzie zjazd do dolinki w której były wojskowe magazyny, ale nie koniecznie dalej do ul. Srebrniki. Wykonano przejazd przez przełączkę do przejazdu pod torowiskiem Kolei Metropolitalnej pomiędzy przystankiem Brętowo i ul. Ogrodową. Wykonano również przejazd wzdłuż wschodniego ramienia doliny, ale na razie tylko do tylnej bramy budowy na końcu ul. Magellana.

Tadeusz Marek - Czw Maj 21, 2020 4:41 pm

Tłumacz poszukiwany. :wink: Są to raporty bojowe z okresu 24-29 marca 1945 roku, m.in. ze zdobywania Piecek i Migowa. Jest też dołączona mapka.
https://pamyat-naroda.ru/documents/view/?id=153925884

Polecam też blog Piecki-Migowo Historia. Sporo informacji i zdjęć (choć częściowo dotyczą już osiedla), których nie ma tu forum i w przyszłości o wydarzeniach "historycznych" w terenie:
https://piecki-migowo-historia.blogspot.com/
(wersja fb)
www.facebook.com/PieckiMigowoHistoria


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group