Dawny Gdańsk

Gdańsk - Sopot - Gdynia - Danziger Brotfabrik G.m.b.H. /Rittergasse

stumar - Sro Kwi 06, 2005 7:52 pm
Temat postu: Danziger Brotfabrik G.m.b.H. /Rittergasse
Dziś po robocie wybrałem się w rejon Rittergasse i Rammbau obejrzeć sobie haki (patrz wątek tramwajowy). Przyglądałem się też budynkowi Brotfabrik, i może ktoś podpowie mi co mogły oznaczać inicjały ASB na mniejszym z budynków piekarni. Obok znajduje się też arcyciekawy budynek (kamienica - Rycerska 10) wchodzący chyba w skład dawnego browaru. Na budynku tablica "obiekt do rozbiórki" ale wszystko wskazuje, że dom nadal zasiedlony. Wejście już tylko na klatkę schodową dostarcza nielada emocji, podniecający (czas się przyznać :oops: ) zapach starości,uginająca się spruchniała podłoga, piękne schody, na suficie całkim spore pozostałości sztukaterii, oczywiście wszystko świetność ma już daleko za sobą a dewastacja chyba lawinowo postępuje.... :cry: ...Sory, że relacja nie jest okraszona zdjęciami, ale jeszcze nie dorobiłem się aparatu.... Wątek może był już poruszony, ale ja do niczego na ten temat się nie dogrzebałem :II
Mikołaj - Sro Kwi 06, 2005 8:28 pm

To nie inicjały tylko skrót od nazwy Aktien S... (cholera, nie pamiętam) Brotfabrik

Pisał o tym Januszajtis w cyklu "Tego na pewno nie wiecie".

A co do budynków przy Rycerskiej, to sporo już o nich było i na forum i na naszych stronach.

Marcin - Sro Kwi 06, 2005 8:46 pm

Cytat:
Sory, że relacja nie jest okraszona zdjęciami, ale jeszcze nie dorobiłem się aparatu....

Nasi ludzie byli wszędzie i sfotografowali wszystko. No prawie.

stumar - Sro Kwi 06, 2005 8:57 pm

Ciekawe co z tym dalej będzie...Spichlerz od strony Czopowej (przynajmniej jego fasada) wygląda na rewaloryzowaną, portal domu na Rycerskiej 10 też, jest więc może nadzeja, że ta oaza autentycznej zabudowy przetrwa... :roll:
jahrek - Czw Kwi 07, 2005 1:06 am

:oops: Przyznam się do nieświadomej dewastacji tejże oazy... w 98 gdy spichlerz się walił chciałem uzyskac jakieś dobre ujęcie od podwórka...i wdrapałem się na mur...gdy zaczepiłem się rękami o jego szczyt, dwa górne rzędy cegieł spadły... :yyy: musiałem się przyznać...dręczyły mnie wyrzuty sumienia.....
Grün - Czw Kwi 07, 2005 1:20 am

Ty bandyto!!!!!!!!!!!!!! :%
jahrek - Czw Kwi 07, 2005 1:55 am

Jest jakiś emot, który wyraza skruchę?...... :wink:
parker - Czw Kwi 07, 2005 2:15 am

jahrek napisał/a:
Jest jakiś emot, który wyraza skruchę?...... :wink:


:w_mur:

stumar - Czw Kwi 07, 2005 7:50 am

jahrek napisał/a:
:oops: Przyznam się do nieświadomej dewastacji tejże oazy... w 98 gdy spichlerz się walił chciałem uzyskac jakieś dobre ujęcie od podwórka...i wdrapałem się na mur...gdy zaczepiłem się rękami o jego szczyt, dwa górne rzędy cegieł spadły... :yyy: musiałem się przyznać...dręczyły mnie wyrzuty sumienia.....


Dobrze, że samokrytykę złożyłeś :==

stumar - Czw Kwi 07, 2005 8:15 am

Cytat:
To nie inicjały tylko skrót od nazwy Aktien S... (cholera, nie pamiętam) Brotfabrik


Zauważam tu pewien prak konsekwencji 8O , u p. Sampa (chyba "Miasto tysiąca tajemnic") jest zdjęcie piekarni z napisem (wtrażny ślad po zamalowaniu) Danziger Brotfabrik G.m.bH. - czyli coś jak spółka zoo. Obok na budynku widnieją, zachowane do dziś liter ASB, które rzekomo mają wskazywać na spółkę akcyjną... :hmmm:

Grün - Czw Kwi 07, 2005 8:54 am

A nie przyszło Ci do głowy, że nazwa i forma prawna spółki może się zmieniać w czasie? Albo to, że w jednym budynku mogą się przez lata mieścić różne firmy?
pumeks - Czw Kwi 07, 2005 9:10 am
Temat postu: Re: Danziger Brotfabrik G.m.b.H. /Rittergasse
stumar napisał/a:
Przyglądałem się też budynkowi Brotfabrik, i może ktoś podpowie mi co mogły oznaczać inicjały ASB na mniejszym z budynków piekarni.

Bardzo niedawno (jakieś 3-4 tygodnie temu) pisał o tym Andrzej Januszajtis w "Wyborczej". Litery pochodzą z czasów gdy piekarnia (mechaniczna piekarnia, zwana wtedy fabryką chleba) należała do żydowskiego przemysłowca Simona Ankera, właściciela dużej firmy handlującej zbożem i nasionami. Oznaczają Anker Simon Brotfabrik.

Tak nawiasem mówiąc, w Mikołajowym katalogu starych napisów powinien się znaleźć nie tylko wciąż czytelny napis z Rycerskiej 8 (Brotverkauf der Danziger Brotfabrik), ale także ślad po zamalowanym napisie Danziger Brotfabrik GmbH na sąsiednim budynku przy Rycerskiej 7.

pumeks - Sob Cze 28, 2008 11:29 pm

Odwołuję to, co pisałem 3 lata temu - dałem się zasugerować temu, co pisał Januszajtis, ale potem stwierdziłem, że to nie może być tak - nazwa "Anker Simon Brotfabrik" jest jakaś taka niepoprawna, a poza tym w świetle zdjęcia, które zamieściłem tutaj



sądzę, że litery ASB należało łączyć nie z piekarnią, a z browarem, i odczytywać jako Altes Schloss Brauerei.

BillyBoy - Sro Mar 31, 2010 3:52 am

Firmowe "auto" fabryki pieczywa Germania (wykadrowany fragment widokówki sprzed 100 lat). Schlüterbrot to, o ile się nie mylę, chleb pełnoziarnisty.
Dohler - Sob Kwi 03, 2010 11:30 pm

Schlüterbrot to odimienna nazwa chleba wypiekanego przez m.in. Germanię. Chleb pełnoziarnisty, to Vollkornbrot. Firma wypiekająca ten chleb istnieje do dziś w Berlinie-Tempelhof przy Eresburgstr. 24-29. www.Schlueterbrot-backfabrik.de
Piotrp - Nie Kwi 04, 2010 1:11 am

Nie, nie - namieszałeś tu nieźle... Schlüter to w Niemczech dość popularne nazwisko i taka piekarnia była przed laty w Berlinie (jeszcze wtedy Zachodnim). Zaopatrywała m.inn. Aldi. Właściciel wsławił się w swoim czasie kupnem za 1 Markę całej wielkiej firmy mieszkaniowej Neue Heimat (należącej do związków zawodowych). Po roku zaniedbaną dalej Neue Heimat oddał spowrotem za bodaj 10 milionów marek. Teraz pozostałe budynki fabryczne oferowane są do adaptacji na inne cele. Ale to zupełnie inna bajka.

Schlüterbrot to jest dawniej wyrabiany i dziś prawie zapomniany (w Niemczech) gatunek chleba. Schlüterbrot to chleb pełnoziarnisty, żytni z 20 - 25% dodatkiem "Schlütermehl" = specjalnej mączki. Mączka ta była wytwarzana z kleiku żytniego. Kleik ten był poddawany działaniu pary pod ciśnieniem wydzielając sporo enzymów a przedewszystkim też cukrów, które podczas wypieku karmelizowały się i zabarwiały chleb na kawowy kolor oraz nadawały niecodziennego aromatu.

Pozdrawiam Piotr

Dohler - Nie Kwi 04, 2010 8:28 am

Dzieki za wyprostowanie! Informacje te otrzymałem od mieszkańca Bawarii, jak widać słabo zorientowanego w temacie.
Mikołaj - Czw Lip 17, 2014 8:46 am

coś się rusza w sprawie Rycerskiej 10

http://www.trojmiasto.pl/...iej-n81623.html

http://www.trojmiasto.gaz..._blask__To.html

djjack - Nie Paź 07, 2018 3:53 pm
Temat postu: Simon Anker
Simon Anker

Ciekawe lektury życzą Opowiadacze Historii.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group