Dawny Gdańsk

Żuławy, Kaszuby, Kociewie i inne miejsca bliższe lub dalsze - Kujawsko-pomorskie migawki (wielkanocne i nie tylko)

parker - Pon Mar 28, 2005 9:02 pm
Temat postu: Kujawsko-pomorskie migawki (wielkanocne i nie tylko)
To, że nie było mnie w Mieście - nie znaczy, że się obijałam :)
Pojechałam osuszyć (i obfotografować) tę Wielką Wodę, wywołaną żeby móc zostać tu chwilę dłużej, znalazłam odpowiednią ochronę... wyniki spacerków poniżej :)

parker - Pon Mar 28, 2005 9:05 pm

Torunianie nie gęsi - swoje napisy mają :)
parker - Pon Mar 28, 2005 9:08 pm

Mają też odrobinę nowej architektury na Starowce - zasada "dużo szkła, w którym się stare odbija" u nich też pokutuje....
parker - Pon Mar 28, 2005 9:12 pm

Absolutny hit nowoczesnej toruńskiej architektury nawiązującej do zabytkowego otoczenia :mrgreen:
parker - Pon Mar 28, 2005 9:14 pm

Nad wyglądem ulicy Gdańskiej to niestety Toruń musi jeszcze trochę popracować... :wink:
parker - Pon Mar 28, 2005 9:18 pm

No i na koniec kilka drobiazgów - pozbieranych z różnych miejsc :)
seestrasse - Pon Mar 28, 2005 9:41 pm

fajne :D , dzięks. do Torunia koniecznie muszę się wybrać
Mikołaj - Pon Mar 28, 2005 10:44 pm

Podeślij jeszcze trochę, to uwierzę w teorię światów równoległych :wink:
Ciekawe, czy grasuje też tam grupa nam podobnych...

Grün - Pon Mar 28, 2005 11:29 pm

Budynek PZU bardzo misie. Jakby tak miały wyglądać kamienice przy św.Ducha, to nie miałbym nic naprzeciwko.
seestrasse - Wto Mar 29, 2005 12:30 am

też zwróciłam na niego uwagę :D
Sabaoth - Wto Mar 29, 2005 5:53 am

Tak, pizetju wspaniale się wkomponowuję w stare! :== dla architekta. Czego nie można powiedzieć o tej krzywej szklanej ścianie zwanej urząd detalu.
Zoppoter - Wto Mar 29, 2005 7:43 am

Nie chcę byc upierdliwy, ale słowo starowka w odniesieniu do Torunia i to jeszcze z duzej litery jest co najmniej niestosowna...

Tam jest Stare Miasto i Nowe Miasto. Coś jak Stare i Prawe Miasto w Gdańsku, z tą różnicą, że tam obydwa Miasta są autentyczne.

Dworzec w Chełmzy jest piekny, kilka lat temu tez go obfotografowałem, jeszcze bez tych sprayowych napisów na cegle. Cała stacja zachowana w stanie oryginalnym, sa tam nawet semafory kształtowe w tym unikalny "karzełkowy" semafor, stojacy na peronie, z tarczą na wysokości oczu maszynisty. Piekna pruska stacja kolejowa, która za chwilę podzieli los wiekszej stacji w Bytowie...

parker - Wto Mar 29, 2005 8:19 am

Zoppciu, masz rację :oops: Rozpędziłam się trochę, tam są nawet dwa Rynki - Staromiejski i Nowomiejski. Ale gdzie przebiega granica - nie mam niestety zielonego pojęcia (jeszcze :wink: )

Budynek PZU jest pokazywany na gdańskim Wydziale Architektury jako przykład "jak NALEŻY robić", więc może ktoś się w końcu zainspiruje :mrgreen:

Mikołaju, czego chcesz więcej, żeby uwierzyć? Jest tego ponad 300 sztuk :hihi:

Corzano - Wto Mar 29, 2005 8:28 am

parker napisał/a:
Budynek PZU jest pokazywany na gdańskim Wydziale Architektury jako przykład "jak NALEŻY robić", więc może ktoś się w końcu zainspiruje :mrgreen:

To jest tak trudne? Wydaje mi się, że wymyślenie prac, jak np te nagrodzone w konkursie "kamieniczka XXI w", to dopiero wymaga polotu. Co za sztuka zrobić coś, co pasuje do otoczenia? :wink:
Btw, budynek PZU wygląda lepiej niż jego bezpośrednie otoczenie.

Zoppoter - Wto Mar 29, 2005 8:29 am

parker napisał/a:
Zoppciu, masz rację :oops: Rozpędziłam się trochę, tam są nawet dwa Rynki - Staromiejski i Nowomiejski. Ale gdzie przebiega granica - nie mam niestety zielonego pojęcia (jeszcze :wink: )



No bo w Toruniu też jakiś czas temu zanikły mury obronne. Toruń to miasto autentyczne, nie rekonstrukcja wybranych kwartałów, a dawne dwa miasta od dłuzszego czasu funkcjonują jako jedność. Podejrzewam, że przed hekatombą 1945 roku podobnie trudno było zorientować się w Gdańsku, kiedy sie przekraczało granice między Starym i Prawym Miastem.

Ale nadal jest w Toruniu taki potok (nie pamiętam jego nazwy), który chyba kiedys rozdzielał obydwa miasta.

Grün - Wto Mar 29, 2005 11:01 am

No ja bardzo przepraszam, ale czy masz jakieś problemy ze zorientowaniem się, że przekraczasz granicę między Starym i Głównym Miastem? Mury i Baszty zbyt niewyraźne? :%
Zoppoter - Wto Mar 29, 2005 11:03 am

Grün napisał/a:
No ja bardzo przepraszam, ale czy masz jakieś problemy ze zorientowaniem się, że przekraczasz granicę między Starym i Głównym Miastem? Mury i Baszty zbyt niewyraźne? :%


No ja bardzo przepraszam ale czy teraz jest przed 1945 rokiem? I czy Gdańsk jest dla mnie tak nieznany jak Toruń?

Grün - Wto Mar 29, 2005 12:01 pm

Na pierwsze pytanie: NIE
Na drugie: NIE MAM POJĘCIA
:%

Zoppoter - Wto Mar 29, 2005 12:07 pm

Grün napisał/a:
Na pierwsze pytanie: NIE
Na drugie: NIE MAM POJĘCIA
:%


No wiesz co.... To Ty jeszcze nie wiesz, czy ja znam lepiej Gdańsk, czy Toruń. No nie wiem co powiedzieć...

parker - Wto Mar 29, 2005 12:09 pm

W Toruniu za bardzo tej linii murów nie widać... pewnie jest na przedłużeniu tego kawałka fosy, która została przy Zamku - musiałabym odkopać jakąś mapkę.
Marcin - Wto Mar 29, 2005 12:19 pm

W Toruniu też jest "STARÓWKA (300 km>>) (300 km>>)". :haha:
Plan ze strony: http://www.torun.pl/portal/index.php?strona=plan

Grün - Wto Mar 29, 2005 12:19 pm

A czy to ja wiem co tam w tej Twojej pruskiej głowie siedzi? Potem się okaże, że znasz Toruń, bo mieszkałeś tam przed I wojną światową i na głupka wyjdę... :%
parker - Wto Mar 29, 2005 12:37 pm

Dokładnie tak jak myślałam, te mury :D
Wieczorem dorzucę fotkę resztki fosy :wink:

Dawne plany Torunia

Zoppoter - Wto Mar 29, 2005 12:38 pm

Grün napisał/a:
A czy to ja wiem co tam w tej Twojej pruskiej głowie siedzi? Potem się okaże, że znasz Toruń, bo mieszkałeś tam przed I wojną światową i na głupka wyjdę... :%


No fakt, z takimi jak ja to nic nie wiadomo...

Sabaoth - Wto Mar 29, 2005 12:40 pm

Cytat:
W Toruniu też jest "STARÓWKA (300 km>>) (300 km>>) (300 km>>)".

Według takich map, to pewnie jest w każdym większym mieście :hihi:

parker - Wto Mar 29, 2005 12:44 pm

Tyle że z Torunia to mniej niż 300 km >> :wink:
Pietrucha - Wto Mar 29, 2005 4:34 pm

Ładne napisy, szczególnie ten pierwszy! 8O
knovak - Wto Mar 29, 2005 4:53 pm

A może jest ktoś chętny na 2-dniową wycieczkę autokarową w najbliższy weekend w tamta stronę (Toruń i okolice)?
Wycieczka jest organizowana przez moje koło turystyczne, po kosztach, z noclegiem wyjdzie 75-80 zł, no i mamy jeszcze kilka wolnych miejsc.
Zainteresowanych prosze o maila, szczegóły podeślę na priva.
Zapraszam!

parker - Wto Mar 29, 2005 5:01 pm

Obiecane zdjęcia "granicy" :wink:
parker - Sro Mar 30, 2005 9:17 pm

I jeszcze jedno - na budynku Dworca Wschodniego (na zdjęciu pt. otoczenie) oprócz herbu polskiego i toruńskiego jest jeszcze trzeci (przemalowany?):
Sabaoth - Sro Mar 30, 2005 9:21 pm

Przemalowany herb Prus Zachodnich. Z czarnego zrobili białego orła. :^^
danziger - Sro Mar 30, 2005 10:02 pm

To nie żadne przemalowanie, tylko herb województwa chełmińskiego, które wchodziło w skład Prus Królewskich, a obecnie herb powiatu toruńskiego
Zoppoter - Czw Mar 31, 2005 7:19 am

danziger napisał/a:
To nie żadne przemalowanie, tylko herb województwa chełmińskiego, które wchodziło w skład Prus Królewskich, a obecnie herb powiatu toruńskiego


Naprawde myslisz, ze w czasie, gdy budowano ten dworzec, ktos tam umieścił herb nieistniejącego od 100 lat województwa...? A moze przewidzieli jaki herb będzie miał stoswy powiat za następne 100 lat?

Sabaoth - Czw Mar 31, 2005 8:06 am

Jasnowidze jakies :hihi:
Grün - Czw Mar 31, 2005 10:02 am

A mi wydaje się, że herb został jednak poprawiony - tak jak polskie orły na bramach w Gdańsku swego czasu...
Zoppoter - Czw Mar 31, 2005 11:02 am

Grün napisał/a:
A mi wydaje się, że herb został jednak poprawiony -


Z zachodniopruskiego na polsko-chełmińskiego.

danziger - Czw Mar 31, 2005 2:33 pm

Pospieszyłem się trochę z tym herbem ziemi chełmińskiej - to przez oglupienie toruńską propagandą :mrgreen: ale poszperałem trochę i odnalazłem stronę powiatu toruńskiego (na którą juz kiedyś dawno zresztą wchodziłem). Nie jest to właściwy herb ziemi chełmińskiej, a jedynie używana powszechnie na tym terenie, spolszczona (ale już w XVI - XVII w., a nie po 1945 r.) wersja herbu Prus Królewskich. Co ciekawe, istniała też wersja z czarnym orłem w czerwonym polu.
powiat toruński napisał/a:
Jaka jest historia tego herbu?
Otóż wywodzi się on od herbu wielkich mistrzów krzyżackich, gdzie na polu srebrnym umieszczony był czarny orzeł cesarski. Tenże właśnie orzeł stał się podstawą do nadania przez króla Kazimierza Jagiellończyka herbu nowo przyłączonej prowincji – Prusom Królewskim (w tym również województwu chełmińskiemu). Orzeł otrzymał na szyję koronę Jagiellonów i rękę zbrojną w miecz. Korona na szyi miała symbolizować podległość prowincji Królestwu Polskiemu, a ręka zbrojna była zapożyczeniem z herbu Jagiellonów.
Herb z orłem początkowo czarnym na przełomie XVI i XVII wieku zaczął pojawiać się w wersji bardziej spolszczonej, jako orzeł srebrny w polu czerwonym, co było wyrazem integracji woj. chełmińskiego z Koroną. Nowy kształt orła nawiązywał bezpośrednio do polskiego orła – herbu polskich królów i Królestwa. (...)

(...) Również województwo chełmińskie, do którego należała większość obszaru dzisiejszego powiatu toruńskiego, posiadało taki „znak rozpoznawczy”. Kasper Niesiecki, jeden z najwybitniejszych heraldyków i genealogów szlacheckich, żyjący w XVIII w. tak oto opisywał herb woj. chełmińskiego: "Orzeł biały w czerwonym polu, o jednej głowie, a na szyi ma koronę, z prawego skrzydła wyszła ręka człowieka zbrojna, która miecz goły trzyma wyniesiony, jakby do cięcia, skrzydła u niego rozciągnione i nogi". Bardzo ciekawa i zawiła jest historia tego herbu. Wywodził się on z herbu wielkich mistrzów krzyżackich, których poddanymi do 1454 r. byli mieszkańcy ziemi chełmińskiej. Wielki mistrz krzyżacki posługiwał się herbem, na którym widniał w polu srebrnym krzyż złoty obwiedziony na czarno, z tarczą złotą na przecięciu się jego ramion, w której mieścił się cesarski orzeł czarny w polu srebrnym. Tenże właśnie orzeł stał się podstawą do nadania przez króla Kazimierza Jagiellończyka herbu nowo przyłączonej prowincji Prusom Królewskim (w tym również województwu chełmińskiemu). W pierwotnej wersji tego herbu, znanego z pieczęci XV i XVI-wiecznych oraz źródeł ikonograficznych, widniał orzeł czarny z koroną na szyi i ręką zbrojną z mieczem w polu srebrnym. Tak też opisywał ów herb Bartosz Paprocki polski heraldyk z XVI w. Już jednak Joachim Bielski, a za nim cytowany Kasper Niesiecki i wielu innych autorów, w swoich opisach herbów ukazywało herb nas interesujący jako orła srebrnego w polu czerwonym itd. (...)

Piszą tu też o tym herbie z dworca - poniżej wklejam cytat:
powiat torunski napisał/a:
(...) Dla rozstrzygnięcia, która z omawianych wersji herbu jest najpoprawniejsza, czy lepiej ostateczna, sięgnęliśmy do źródeł z XIX w. Ale i te poszukiwania nie dały odpowiedzi ostatecznej. Co prawda w herbarzach niemieckich herb prowincji "zachodniopruskiej" (Westpreussen), która przejęła dawny herb Prus Królewskich, a tym samym woj. chełmińskiego, przestawia w polu czerwonym orła czarnego, ale w ekspertyzie wykonanej na zlecenie chyba władz miejskich Torunia ok. 1875 r. - towarzystwo heraldyczne niemieckie (Deutsche Herold) dało wizerunek orła, co prawda bez uwzględnienia barw, ale wyraźnie wzorowanego na polskim. Eksperyza ta wykonana została dokładnie w czasie, gdy w Toruniu budowano Dworzec Wschodni i budynek Poczty, które zostały następnie ozdobione owym herbem prowincji - orłem białym w polu czerwonym, jak to dowodnie wskazuje zachowany wizerunek z gmachu Dworca. Tak więc nawet najpoważniejsza instytucja niemiecka, badająca wygląd intersującego nas herbu dała obraz srebrnego orła w czerwonym polu. Jako pewną dygresję tylko przytoczmy fakt, że najpoważniejsza polska instytucja tego typu - Polskie Towarzystwo Heraldyczne - opowiedziała się w swojej ekspertyzie, w trakcie dyskusji nad herbem nieistniejącego już woj. toruńskiego, za czarnym orłem w polu srebrnym.(...)


Źródło:
strona powiatu toruńskiego

Zoppoter - Czw Mar 31, 2005 2:57 pm

danziger napisał/a:
towarzystwo heraldyczne niemieckie (Deutsche Herold) dało wizerunek orła, co prawda bez uwzględnienia barw, ale wyraźnie wzorowanego na polskim. Eksperyza ta wykonana została dokładnie w czasie, gdy w Toruniu budowano Dworzec Wschodni i budynek Poczty, które zostały następnie ozdobione owym herbem prowincji - orłem białym w polu czerwonym, jak to dowodnie wskazuje zachowany wizerunek z gmachu Dworca. Tak więc nawet najpoważniejsza instytucja niemiecka, badająca wygląd intersującego nas herbu dała obraz srebrnego orła w czerwonym polu.


Zachowany wizerunek dowodnie wskazuje jaki był kształt orła, a nie kolory. Kolory to mogły byc nawet różowo-żółto fioletowe.

A o zielonej łapie trzymajacej miecz też cos napisali?

Grün - Czw Mar 31, 2005 3:30 pm

To jest ramię rycerskie jeźdźca z litewskiej pogoni, który jak wiadomo chadzał w miedzianej zbroi, które mu z czasem przyśniedziała :^^
danziger - Czw Mar 31, 2005 3:49 pm

Zoppoter napisał/a:

Zachowany wizerunek dowodnie wskazuje jaki był kształt orła, a nie kolory. Kolory to mogły byc nawet różowo-żółto fioletowe.

A o zielonej łapie trzymajacej miecz też cos napisali?


Prawda. Im bardziej wczytuję się w tę toruńską stronę, tym więcej widzę tam sprzeczności. Należy ich pochwalić za zamieszczenie dużej ilości matreiałów dotyczących herbu, szkoda tylko, że nie zadbali o ich spójność.
Nie wiem skąd miałem wcześniej przekonanie o takim a nie innym wyglądzie herbu województwa chełmińskiego, teraz naszły mnie poważne wątpliwości - strona powiatu toruńskiego tylko je wzmocniła. Warto też wspomnieć, że Adam Kromer podaje jako herb woj. chełmińskiego czarnego orła w białym polu - takiego jak herb Prus Królewskich.

Co do orla z dworca - nie wiem kiedy był pomalowany, być może go przemalowano, ale zielona "łapa" wskazuje na to, że barwy niekoniecznie zostały przez dekoratorów dobrane świadomie (no chyba, że przyjmiemy wersję z miedzianą zbroją :D ).
A co do herbu powiatu toruńskiego - coś mi się wydaje, że sprawa w rzeczywistości wygląda tak:
Był sobie orzeł Prus Królewskich (równocześnie herb woj. chelmińskiego) - oczywiście czarny w srebrnym (białym) polu. Na skutek błędnego przedstawienia w jakims heraldycznym opracowaniu (takich przypadków było mnóstwo w odniesieniu chyba do każdego herbu jaki istnieje), lub wskutek celowego "patriotycznego" działania zmieniono mu barwy na biel i czerwień, co na terenie dawnego woj. chełmińskiego podchwycono szczególnie mocno.
Później z połączenia dwóch ww. wersji doszła jeszcze wersja herbu z czarnym godłem w czerwonym polu.
Obecni włodarze powiatu przyjęli oczywiście wersję biało - czerwoną, no bo to "patriotycznie" a ten czarny orzeł to się źle kojarzy - na pewno jest niemiecki, jeśli nie wręcz hitlerowski.
Podobnie zrobili przecież posłowie sejmiku pomorskiego przyjmując jako herb województwa gryfa (czyli herb Kaszub), a także posłowie warmińsko - mazurscy, którzy wprawdzie czarnego orła Prus Książęcych w herbie swego województwa umieścili, ale na czerwonym polu (!) w dodatku wcisnęli tam jeszcze karykaturalnie spłaszczonego orła polskiego (który nie ma z tradycją heraldyczną tych ziem nic wspólnego).
Mimo, że bardzo się heraldyką i pokrewnymi dziedzinami interesuję, to moja wiedza niestety jest dość skromna. Ale jak widzę, czy słyszę co ze swoimi herbami wyprawiają samorządowcy, to widzę, ze mógłbym często "robić za" eksperta.........

parker - Czw Mar 31, 2005 6:50 pm

No proszę, czego to się człowiek nie dowie :)
Muszę przejrzeć jeszcze raz te swoje 300 świątecznych zdjęć, może znajdę coś jeszcze ciekawego :mrgreen:

Zoppoter - Pią Kwi 01, 2005 7:20 am

danziger napisał/a:

Mimo, że bardzo się heraldyką i pokrewnymi dziedzinami interesuję, to moja wiedza niestety jest dość skromna. Ale jak widzę, czy słyszę co ze swoimi herbami wyprawiają samorządowcy, to widzę, ze mógłbym często "robić za" eksperta.........


Samorządowcy od początku mieli pełną informację od ekspertów w tej sprawie. I to od profesjonalistów. Były tez publikowane rozmaite artykuły na ten temat w prasie.

Ale poprawnośc polityczna była wazniejsza niż jakies tam ekspertyzy.

Marcin - Pon Kwi 04, 2005 12:08 pm

Cytat:
Tak, pizetju wspaniale się wkomponowuję w stare!

To nie do końca jest tak...
Po prostu ten budynek JEST stary. Jak dowiedziałem się wczoraj (od przewodnika toruńskiego - a zarazem pracownika PKZ - Pracowni Konserwacji Zabytków) nie jest to budynek nowy, lecz oryginalna kamienica która w 1997 roku została poddana renowacji.

Sabaoth - Pon Kwi 04, 2005 12:51 pm

Cytat:
Po prostu ten budynek JEST stary.

:haha: A juz myslalem, ze to dzielo jakiegos ekscentrycznego architekta, a tu taka niespodzianka.

parker - Pon Kwi 04, 2005 12:55 pm

Dół jest stary, to widać na pierwszy rzut oka... ale ten szczyt ze szkłem jest chyba dobudowany podczas tej renowacji :%
Marcin - Czw Kwi 07, 2005 8:55 am

knovak napisał/a:
A może jest ktoś chętny na 2-dniową wycieczkę autokarową w najbliższy weekend w tamta stronę (Toruń i okolice)?

Knovaku, bardzo dziękuję za Twą propozycję z której skorzystałem. Kto wahał się, a ostatecznie nie wziął udziału w tej wycieczce - niech żałuje...

Później zamieszczę obszerną fotorelację.

pumeks - Czw Kwi 07, 2005 12:26 pm

Marcin napisał/a:
Katedra śś. Janów - godzinę później obudzono pięćsetletnią "Tuba Dei"...
Zdaje się, że robiłeś to zdjęcie mając za plecami wejście do Domu Eskenów... tam na ostatnim piętrze Muzeum Okręgowe ma pokój gościnny, w którym kiedyś parę dni bawiłem, i napatrzyłem się na dachy Katedry...
Marcin - Czw Kwi 07, 2005 6:29 pm

Dzień 1 - Grudziądz
Sabaoth - Czw Kwi 07, 2005 6:38 pm

Ładny ten Grudziądz, rodzice mojej teściowej z tamtąd pochodzą. W starym albumie znalazłem wiele zdjęć robionych w ateler w Graudenz.
Marcin - Czw Kwi 07, 2005 6:48 pm

Dzień 1 - Świecie
parker - Czw Kwi 07, 2005 7:25 pm

Marcin napisał/a:
Dzień 1 - Grudziądz


Ech, to już będzie mniej chętnych na wycieczkę po Grudziądzu ze mną....

Marcin - Czw Kwi 07, 2005 8:30 pm

Dzień 1 - Chełmno
Marcin - Czw Kwi 07, 2005 8:51 pm

Dzień 1 - Papowo Biskupie, Chełmża, Zamek Bierzgłowski
seestrasse - Czw Kwi 07, 2005 10:39 pm

Marcin, wspaniałe zdjęcia!
czy ostatnia fota z serii "Chełmno" to jakaś wieża ciśnień? :wink:

danziger - Czw Kwi 07, 2005 10:42 pm

A masz może więcej fot ze Świecia - jeśli tak, to chętnie bym dostał - może być na email, co by forum nie bałaganić...
Marcin - Pią Kwi 08, 2005 12:03 am

Cytat:
czy ostatnia fota z serii "Chełmno" to jakaś wieża ciśnień?

Dokładnie tak, cały ten rejon jest upstrzony wieżmi ciśnień. :D będą następne. :wink:

Cytat:
A masz może więcej fot ze Świecia - jeśli tak, to chętnie bym dostał - może być na email, co by forum nie bałaganić...

OK - później podeślę Tobie kilka fot.

danziger - Pią Kwi 08, 2005 2:10 pm

Marcin napisał/a:
OK - później podeślę Tobie kilka fot.

Z góry serdeczne "Bóg zapłać" :mrgreen:

Marcin - Pią Kwi 08, 2005 10:55 pm

Dzień 1 - Toruń nocą
Marcin - Sro Kwi 13, 2005 8:58 am

Dzień 2 - Toruń

Pewna ciekawostka - siedziba biskupia (o ile pamieć mnie nie myli) w dawnej siedzibie loży masońskiej. :D

Marcin - Sro Kwi 13, 2005 9:10 am

Dzień 2 - Toruń

PICT0955.JPG - piękne "gierkowskie" nawiązanie... Ale z tego co słyszałem Torunianie nie boją się prostych i czywistych decyzji i ten koszmarek ma być wyburzony.

Marcin - Sro Kwi 13, 2005 9:18 am

Dzień 2 - Kowalewo Pomorskie

XIX-wieczna wieża ciśnień zbudowana w ruinie zamku... :wink:

Marcin - Sro Kwi 13, 2005 9:32 am

Dzień 2 - Golub Dobrzyń
Marcin - Sro Kwi 13, 2005 9:38 am

Dzień 2 - Radzyń Chłemiński

I zagadka - jaki fim kręcono w tym zamku? :D

wrangla - Sro Kwi 13, 2005 9:40 am

Marcin napisał/a:
PICT0955.JPG - piękne "gierkowskie" nawiązanie...
Ooo, jaki podobny do naszego LOTu :hihi:
stumar - Sro Kwi 13, 2005 9:50 am

Cytat:
I zagadka - jaki fim kręcono w tym zamku?


To chyba był "Pan Samochodzik i Templariusze" wg książki Nienackiego :D

Marcin - Sro Kwi 13, 2005 9:52 am

Trafiony... :mrgreen:
seestrasse - Sro Kwi 13, 2005 12:41 pm

przepiękne foty... :==
Makabunda - Czw Kwi 14, 2005 8:02 am

Nie będę oryginalny ale muszę (a właściwie chcę) powiedziec , że fotki i pomysł podrózy jest zaje-fajny. :wink:
Trasa mojej podróży z 1998 pokrywa sie częściowo Marcinie z Twoją niedawną. Ja wtedy robiłem objazd ziem, które miały albo mogły wejść do województwa pomorskiego.
Pamiętam, że na campingu pod zamkiem w Świeciu byliśmy (bo nie byłem sam) w środku sezonu praktycznie samotni bo oprócz nas było tylko jedno małżeństwo z Hiszpanii.
Pamiętam ,że gdy po powrocie do domu pokazywałem fotki z rynku w Chojnicach czy z Chełmna wiele osób myślało, że to fotki gdzieś z Austrii. Bo na nich był uwieczniony porządeczek, ładne kwiatki i zieleń a odrestaurowane kamieniczki aż sie błyszczały. Nie twierdzę, że tak było wszedzie ale z tej podróży generalnie odniosłem wrażenie, że prawdziwe perły są dziś zupełnie zapomniane. A jak sobie przypomnę przechadzki po zakamarkach Chełmna i jego widok z drugiej srony Wisły to juz w ogóle bym tak sobie posiedział i powspominał a tu trzeba zabierać sie do roboty.

stumar - Czw Kwi 14, 2005 8:18 am

A może dysponujecie jakimiś zdjęciami zamków w Rogoźnie i Pokrzywnie. Mnie nie udało się jeszcze tam dotrzeć i z chęcią bym sobie takowe pooglądał... :)
parker - Czw Kwi 14, 2005 8:56 am

Cytat:
A jak sobie przypomnę przechadzki po zakamarkach Chełmna


Byłam kiedyś w Chełmnie wieczorem, w trakcie całkiem gęstej mgły... bajkowy widok.

Corzano - Czw Kwi 14, 2005 9:02 am

parker napisał/a:
Byłam kiedyś w Chełmnie wieczorem, w trakcie całkiem gęstej mgły

Jesteś pewna, że to było Chełmno? :wink:

parker - Czw Kwi 14, 2005 9:11 am

Corzano napisał/a:
parker napisał/a:
Byłam kiedyś w Chełmnie wieczorem, w trakcie całkiem gęstej mgły

Jesteś pewna, że to było Chełmno? :wink:


Tak, drogę do Chełmna jestem w stanie pokonać "w ciemno" :wink:

Marcin - Czw Kwi 14, 2005 9:31 am

I coś dla Mikołaja. :D
Mikołaj - Czw Kwi 14, 2005 9:36 am

Dziękuję! :hurra: :==
Marcin - Czw Kwi 14, 2005 9:45 am

I jeszcze taki znalazłem.
knovak - Sro Maj 11, 2005 5:56 am

A może ktoś ma ochotę na następną autokarówkę? Tym razem jeden dzień, do "krainy w kratę", trasa: Gdańsk - Kluki (skansen) - Smołdzino (muzeum Słowińskiego PN) - Rowokół - Gardna, Wytowno (koscioły) - Ustka - Duninowo - Swołowo - Słupsk.
W drodze powrotnej (w zależnosci od czasu) - Poganice.
Termin: niedziela 15 maja.
To wycieczka mojego klubu, po kosztach (25 zł) i mamy jeszcze kilka miejsc wolnych. Gdyby ktoś był chętny, szczegóły podam na priva.

parker - Sro Maj 11, 2005 8:17 am

Swołowo... łezka się w oku kręci, byłam tam na praktykach na studiach :D
Makabunda - Sro Maj 11, 2005 8:28 am

Szczególnie polecam odwiedzenie Swołowa. Będziecie naprawdę zaskoczeni tym co tam zobaczycie. Aż się dziwię, że nie jet ta wieś szerzej znana.
A jako ciekawostkę "przyrodniczą" polecam jadąc ze Swołowa do Słupska zwrócić uwagę na kompleks budowli energetycznych we wsi Wierzbięcino. Właśnie tam jest polski koniec kabla energetycznego łączącego Szwecję z Polską. O tej ciekawostce dowiecie się na stronie w dziale dotyczącym projektów w Polsce. A jak poszukacie dłużej w schemacie firmy to sie dowiecie dlaczego tak dobrze znam Swołowo i okolice. :wink:

Zoppoter - Sro Maj 11, 2005 8:53 am

Makabunda napisał/a:
Szczególnie polecam odwiedzenie Swołowa. Będziecie naprawdę zaskoczeni tym co tam zobaczycie. Aż się dziwię, że nie jet ta wieś szerzej znana.


Trzeba tylko wziąć pod uwagę, że nie jest Swołowo autentykiem... Część budynków zostało tam przeniesionych w częściach z całego powiatu. Teraz rzeczywiście wyglada efektownie, to przyznaję.

Makabunda - Sro Maj 11, 2005 9:09 am

Ciekawe informacje o Swołowie można znaleźć na tej stronie. Przed taką wycieczką warto też przejrzeć ten serwis
Zoppoter - Sro Maj 11, 2005 9:23 am

knovak napisał/a:
A może ktoś ma ochotę na następną autokarówkę? Tym razem jeden dzień, do "krainy w kratę", trasa: Gdańsk - Kluki (skansen) - Smołdzino (muzeum Słowińskiego PN) - Rowokół - Gardna, Wytowno (koscioły) - Ustka - Duninowo - Swołowo - Słupsk.
.


Rok temu mieliśmy tam rajd zabytków na kółkach. Najpierw dojazd Sopot - Kartuzy - Sierakowice - Czarna Dąbrówka - Głobino - Słupsk - Zaleskie - Jarosławiec. Następnego dnia pętla Jarosławiec - Duninowo - Ustka - Bruskowo - Swołowo - Sławno - Stary Jarosław - Darłowo - Jarosławiec. Ja wytyczyłem trasę i opracowałem ją od strony turystyczno-historycznej, a Jahrek wygrał rajd jako pilot zwycięskiej załogi. :hurra:

Zoppoter - Sro Maj 11, 2005 9:44 am

Makabunda napisał/a:
A jako ciekawostkę "przyrodniczą" polecam jadąc ze Swołowa do Słupska zwrócić uwagę na kompleks budowli energetycznych we wsi Wierzbięcino. :


A na odcinku z Ustki do Duninowa raz albo dwa przekroczycie dawną linie kolejową ze Sławna do Ustki, od której wyzwoliła :evil: ten region armia czerwona. Ciekawe, czy zauważycie te pozostałości...

parker - Sro Maj 11, 2005 11:14 am

Ja tam po pierwszym roku odbywałam praktyki ruralistyczne :hihi:
Całą wioskę trzeba było zinwentaryzować... (między imprezami :mrgreen: )

pumeks - Sro Maj 11, 2005 11:36 am

Cytat:
praktyki ruralistyczne

Rury kładłaś? 8O 8O 8O 8O

Pietrucha - Sro Maj 11, 2005 11:55 am

Cytat:
Smołdzino (muzeum Słowińskiego PN)


Mnie się te muzeum za bardzo nie podoboało,noo ale to zależy kto co lubi, ale za to w Smołdzinie jest co najmniej kilka ciekawych napisów :D

Cytat:
A na odcinku z Ustki do Duninowa raz albo dwa przekroczycie dawną linie kolejową ze Sławna do Ustki, od której wyzwoliła ten region armia czerwona. Ciekawe, czy zauważycie te pozostałości...


A tam nawet jest szlak turystyczny, który prowadzi wzdłóż tych "zwiniętych torów", bardzo ciekawy, jedzie (lub jak kto woli idzie) się całyczas nasypem kolejowym, jeszcze zostało soporo pozostałości po tej lini.

parker - Sro Maj 11, 2005 2:39 pm

pumeks napisał/a:
Cytat:
praktyki ruralistyczne

Rury kładłaś? 8O 8O 8O 8O


Ruralistyczne czyli wsiowe :wink:

Ruralistyka


Cytat:
za to w Smołdzinie jest co najmniej kilka ciekawych napisów


Oj, wtedy to mnie zbytnio napisy nie interesowały. Za to w okolicznej wiosce był taki dworek zrujnowany , ze stajniami, parkiem i stawem... nawet nie pamiętam nazwy tej miejscowości, ale bardzo mi sie to podobało.

lusinek1 - Sro Maj 11, 2005 2:45 pm

Cytat:
w okolicznej wiosce był taki dworek zrójnowany

Tzn. że tam było rojów pszczelich pełno?? :hmmm:

parker - Sro Maj 11, 2005 2:51 pm

lusinek1 napisał/a:
Cytat:
w okolicznej wiosce był taki dworek zrójnowany

Tzn. że tam było rojów pszczelich pełno?? :hmmm:


Raz w życiu zrobiłam ortografa, to zaraz ktoś mi się przyczepi :evil:
Już od razu poprawione było, tyle że mój komputer wolny jest :wink:

lusinek1 - Sro Maj 11, 2005 3:04 pm

Człowiecze... znaczy: kobieto, nie irytuj się :P
parker - Sro Maj 11, 2005 7:42 pm

Lusinku, ty sobie ostatnio u mnie grabisz... :%
lusinek1 - Sro Maj 11, 2005 8:06 pm

parker napisał/a:
Lusinku, ty sobie ostatnio u mnie grabisz... :%

...jaaaaaa?? :wow: No coś Ty... :yyy: Ale dlaczego.. :hmmm: :o_co: :<>

Marcin - Sro Maj 11, 2005 8:07 pm

Cytat:
tyle że mój komputer wolny jest

Ja nie zdecydowałem się na abolicję mojego. :^^

Łukasz - Sob Maj 12, 2007 11:20 am

Jeszcze trochę napisów z Torunia:

Aus/W - może Ausfahrt/Wyjazd ?







Chyba Luftschutzraum?





To też wygląda na LSR:



Malohn Glas...?







W narożnikach bramy wjazdowej:





No i mistrzowie malarscy, których w Toruniu były chyba setki (na jednym ze zdjęć wstawionych przez parker też jest jakiś Maler):








I dwa napisy z Chełmna:




annakali - Sob Maj 12, 2007 9:40 pm

Mmm Chełmno moja perełka i rodzinne strony. Najpierw fotki kościoła ze wsi Czarże kościół z XIII/XIV bardzo piękny i zadbany.
Moja mama w dzieciństwie zaglądała przez dziurkę od klucza do Kościóła śś. Jakuba i Mikołaja w Chełmnie i dopiero rok temu jak zobaczyłam że jest otwarty (tzn. w remoncie) wepchałam się z mamą panom robotnikom poprzeszkadzać (od czasu kiedy mama zaglądała do niego minęło 43 lata). Pani konserwator z Gdańska to sobie miło gawędziliśmy, potrzeba dużo pracy ale najgorzej z robotnikami np. chcieli myć ściany wodą :/. Gdyby nie kaska z Unii pewnie by dalej stał zamknięty bo w Chełmnie kościołów nie brak.

nad stawem - Sob Maj 12, 2007 11:48 pm

kilka starych zdjęc z miasta Thorn
a gdzie ten piękny czar starych ulic . :II


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group