Dawny Gdańsk

Żuławy, Kaszuby, Kociewie i inne miejsca bliższe lub dalsze - Stare napisy z okolic Gdańska

DarioB - Sro Mar 23, 2005 11:24 pm
Temat postu: Stare napisy z okolic Gdańska
Skoro już prawie wyczyściliśmy temat napisów z Gdańska to może by zrobić jakiś zbiór napisów z okolicznych miejscowości. Jeżdze czasem przez Pruszcz, Pszczółki itp i mijam trochę śladów przeszłości. Chyba warto coś z tym zrobić........
jahrek - Czw Mar 24, 2005 12:13 am

Biorę na siebie Pruszcz. Bywam dość często. Może jutro uda mi się pójść na tamtejszy cmentarz. W "Pruszczaninie" pisano, że miasto niedlugo ma zamiar go usunąć. Co do napisów...będzie slabo...jak na razie nic nie udalo mi się tam znaleźć....oprócz inskrypcji na bramie kościelnej.
kwidzin - Czw Mar 24, 2005 6:21 am

jahrek napisał/a:
Co do napisów...będzie slabo...jak na razie nic nie udalo mi się tam znaleźć....oprócz inskrypcji na bramie kościelnej.

Hmmm. Co prawda znalazlem w Pruszczu tylko jeden stary napis, ale znajduje się on na budynku przy ul. Grunwaldzkiej i jest dość dobrze widoczny (jest nieźle zachowany) dla idących/jadących w stronę Gdańska mniej więcej na wysokości budynku sądu/PCPR przy ul. Wojska Polskiego, biegnącej równolegle.

jahrek - Pią Mar 25, 2005 1:46 am

Faktycznie!! jest...wylecial mi jakoś zglowy.. :hmmm:

Przeszedlem dziś Pruszcz wszerz i wzdluż. Poznalem nawet historię niemieckich mieszkańców domu przy Grunwaldzkiej. Rdzenni lokatorzy mieszkają tam do dziś. Pól godziny sluchalem opowieści starszej pani o tamtejszym tartaku, w którym jej ojciec zatrudnial niegdyś Polaków. O równie obfitych opowieściach kombatantów napotkanych na Cmentarzu Radzieckim nie wspomnę, bo to nie w temacie - ale oba spotkania b.magiczne w swej osobliwości.......Tak czy siak, niestety... :???: Odnalazl się tylko jeden jedyny, slabo czytelny [ba, nieczytelny] napis na ul.Polskich Kolejarzy... Najbardziej oczywiste byloby mniemanie, że chodzi o "Praust"...ale nie znam tematyki kolejowej, znawcy tematu z pewnością wiedzą jak zwala się dokladnie stacja. :wink:

Mikołaj - Pią Mar 25, 2005 1:53 am

Mi to wyglada na Feine Fleisch, ale powinno być Feines
jahrek - Pią Mar 25, 2005 2:08 am
Temat postu: NIEGODNI PAMIĘCI.....raport z Pruszcza
Niestety dzisiejsze odkrywanie Pruszcza, mimo milych spotkań i barwnych gawęd dawnych pokoleń mialo swoją ciemną stronę...Oto dzielę się z Wami cichą, wręcz niemą gawędą dawnych pokoleń, które nie mają dziś prawa do glosu..A jednak wśród tej ciszy da się slyszeć przeszywający i przejmujący krzyk...Krzyk o pamięć, szacunek.. Przeciwstawiający się bezdusznemu barbarzyństwu, prymitowności obecnego pokolenia....i.... przepraszam, brak mi slów - tak jak podczas wykonywania zdjęć...

PS- ostatnio bylem tam w październiku..wyglądalo źle, ale o wiele lepiej niż teraz..zniknęla polowa nagrobków. Pozostale pozbawiono krzyży, ozdobnych lancuchów okalających mogily, niektórym wyszarpnięto silą tablice świadczące o spoczywających tu W WIECZNYM POKOJU! [o ironio!] ludziach... o zbeszczeszczonych miejscach pochówku, które rozgrzebano, wydobywając na światlo dzienne szczątki ludzkie....wstyd wspomnieć...

Do maja 2005 cmentarz zniknie. Wszyscy, których bliscy tam spoczywają mają do tego czasu okazję ekshumowania zwlok i przeniesienia na czynny cmenyarz...A co z tymi "niczyjimi"??!!? mogę się mylić [i oby tak bylo], ale nie wiadomo mi nic o zamiarach zachowania starych tablic....

seestrasse - Pią Mar 25, 2005 2:10 am

straszne.
jahrek - Pią Mar 25, 2005 2:11 am

ciąg dalszy..
seestrasse - Pią Mar 25, 2005 2:17 am

te obrazki przypominają mi między innymi "mój" cmentarz wonneberski. nic tylko zniszczenie i pogarda
tak przy okazji Wielkiego Piątku.

jahrek - Pią Mar 25, 2005 2:19 am

Mikołaj napisał/a:
Mi to wyglada na Feine Fleisch, ale powinno być Feines


Nie zapominaj o możliwości wystąpienia tu Kompositum [Zusammensetzung] . To może być część dluzszej frazy typu "Feine Fleisch..{---}..ung", albo o użyciu liczby mnogiej np. Feine Fleiscerzeugnisse.....wtedy Femininum usprawiedliwione. :wink:

Napis byl o wiele dluzszy. Oto ujęcie od podwórka. Jak widać "przestrzeń reklamowa" jest na calej szerokości :mrgreen: poza tym widać na zdjęciu, że otwór okienny wibito później, "przerywając" napis

jahrek - Pią Mar 25, 2005 2:37 am

Może zmyślam, ale czy ten dolny, pod FEINE FLEISCH... nie przypomina BRATW...urst [?]... :%

chyba jest dość widoczne..... :hmmm:

jahrek - Pią Mar 25, 2005 5:12 am
Temat postu: ostatnia odslona...
Dla dopelnienia tematu, pokązuję nieco więcej zdjęć z Pruszcza........

szczególnie wymowne są mogily bez tablic..bezimienne....

jeszcze bardziej poruszają miejsca, gdzie chciwość ludzka kazala tylko wybrzuszeniom w podlożu świadczyć o dawnej bytności grobów ---> nr.3

najgorsze w tym jest ironiczne przeświadczenie, ze już za jakiś czas [cytując w tym kontekście W.Mlynarskiego] "przyjdzie walec i wyrówna"

pumeks - Pon Mar 28, 2005 3:53 pm

Cmentarz katolicki przy ulicy Wita Stwosza - założony bodajże ok. 1925 roku - faktycznie ma zostać w tym roku zlikwidowany.
Żeby było bardziej wielowątkowo, wspomnę, że to miejsce jest jednym z kluczowych stanowisk archeologicznych na terenie Pruszcza - znajdowano tam groby z okresu rzymskiego, o ile wiem to na pewno z ok. III - V wieku n.e. A przy okazji tych wykopalisk (w miejscu gdzie w latach dziewięćdziesiątych tuż przy cmentarzu wybudował się ZUS) znaleziono też ślady po chatach wczesnośredniowiecznych Pomorzan (konwencjonalnie datowanych na X-XIII wiek, o ile mogę zaryzykować pewne uściślenie to sądzę, że z około XII wieku).

PS. "Fleischerzeugnisse" brzmi jakoś dziwnie i chyba nie było spotykane na szyldach. Ale jak najbardziej mogłoby tam być "Feine Fleischwaren"

jahrek - Pią Kwi 08, 2005 9:41 pm
Temat postu: napisy na MŁYNie w Pruszczu
Przychylam się do PS'a, brzmi faktycznie bardziej logicznie.

A dziś wytropilem coś takiego. Dałbym uciąć głowę sobie, że przez ostatni rok kiedy tamtędy chodziłem nie było widoczne 8O ...czyżby zima i wiosenne deszcze trochę pomogły? :%

na dokładkę tabliczka z dworu przy ul.Krótkiej. Przyjrzę się jej przy następnej wizycie, teraz zdążyłem zrobic tylkojedno zdjęcie przed wejściem do busa.

Leon - Nie Kwi 17, 2005 7:09 pm

Jest mi bardzo przykro widzac zdiecia z Cmentarza w Pruszczu wielu moich Przodkow jest tam pochowanych a co na to Kosciol ? , przeciez to jest cmentarz Parafialny.
jahrek - Nie Kwi 17, 2005 10:30 pm

Szczerze mówiąc nie znam stanowiska Kościoła.... ponoć wszyscy są równi wobec Boga - ale są widać równi i równiejsi...

na Żuławach dzieje się to samo - vis a vis plebanii splądrowane kaplice i szczątki czaszek wśród opakowań po prezerwatywach..... :<>

Federico - Nie Kwi 24, 2005 5:42 am

Grubba, Kosmider, Formella... Kaszubskich nazwisk jest na tym cmentarzu znacznie więcej. Trzeba na prawdę nie mieć wyobraźni, żeby niszczyć własne dziedzictwo.
Grün - Nie Kwi 24, 2005 10:10 am

A gdzie ono tam własne. Ludność autochtoniczna została w znacznej części wyrzucona, bo mówiła w domu niesłusznym językiem, albo sama uciekła. Ich miejsce zajęły importy, które nie mają nic wspólnego z tym dziedzictwem.
Marcin - Pon Kwi 25, 2005 9:19 pm

Pruszcz Gdański. Połamane pomniki na starym cmentarzu
jahrek - Pią Cze 24, 2005 9:33 pm

Stan aktualny cmentarza....

I znaleziona na "nowym" cmentarzu płyta, która zdaje się służyla kiedyś komu innemu..... 8O

Corzano - Sob Cze 25, 2005 6:33 am

jahrek napisał/a:
I znaleziona na "nowym" cmentarzu płyta, która zdaje się służyla kiedyś komu innemu.....

Nic nowego. Najładniejsze nagrobki z cmentarza w Brzeźnie ukradli właśnie kamieniarze.

jahrek - Wto Cze 28, 2005 10:15 pm

I na tego przyszła w końcu pora ujawnienia po wielu latach ;)

Pruszcz Gdański, tuż przy obecnym Technikum Ogrodniczym, swiadczy o chlubnym poprzedniku wspomnianej placówki

pumeks - Sro Cze 29, 2005 8:27 am

To jest Wojska Polskiego 3?
jahrek - Sro Cze 29, 2005 11:09 am

Zdaję się, że tak, sprawdzę numer dzisiaj
jahrek - Wto Lip 26, 2005 12:47 am

Dokładny numer to Wojska Polskiego 6.


A przy okazji... Cmentarza już całkowicie nie ma...ani śladu po nagrobkach, tylko lekkie wybrzuszenia terenu wskazują gdzie były kwatery. Pewnie niedługo... Zawsze jednak zostanie pamiątka w postaci resztki grobowca uzyta do wyrównania podjazdu :mrgreen:





:yyy: :wow: no comments....

Leon - Nie Sie 28, 2005 12:13 pm

I co ja przekaze moim wnukom? skad moje korzenie? -
malgos - Nie Sie 28, 2005 4:42 pm

W okolicy Kwidzyna jest taki mały cmentarzyk poniemiecki, jeszcze dziesięć lat temu były tam tablice, brama, ktoś o to dbał. Dzisiaj jest to totalna ruina, żadnych tablic i co jest paranoją - za płotem nowy, zadbany cmentarz z niedawno wybudowaną kaplicą. Z płotków wokół grobów pozostało jedynie tyle ile nie zdołali wyrwać z drzew. :evil:
Sabaoth - Nie Sie 28, 2005 4:45 pm

Panie, bo to Niemcy byli :II
Grün - Nie Sie 28, 2005 5:07 pm

Ja mam wrażenie, że on jest raczej po prostu niemiecki... a nie "poniemiecki"
parker - Nie Sie 28, 2005 5:26 pm

w tamtych okolicach sporo rzeczy określa się przymiotnikiem "poniemiecki"...
malgos - Nie Sie 28, 2005 5:30 pm

Grün napisał/a:
Ja mam wrażenie, że on jest raczej po prostu niemiecki... a nie "poniemiecki"


Tak to się u nas określa, choć oczywiście masz rację - cmentarz jest (a raczej był) po prostu niemiecki.

Strach - Pon Sie 29, 2005 10:48 am

Recycling nagrobków jest chyba powszechny nie tylko na naszym terenie?
Szukając, i w naszym mieście można znaleźć różne rzeczy.

schodki z ul. Cmentarnej

murek przy Końskim Trakcie

schodki na końcu ul. Traugutta ( co prawda nie są to stele ale regularne otwory świadczą o tym ze stanowiły części nagrobków)

Mikołaj - Pon Sie 29, 2005 11:02 am

uwaga techniczna: musisz kliknąć prawym na zdjęciu, które chcesz skopiować, zjechać na właściwości i skopiować adres kończący się rozszerzeniem .jpg
możesz też wkleić linki do tych zdjęć, wtedy bez znaczników [img]
a najlepiej po prostu dołączyć zdjęcia (co właśnie zrobiłem)

schodki z Cmentarnej nadal tak się prezentują? trzeba będzie donieść... :%

Strach - Pon Sie 29, 2005 11:22 am





Strach - Pon Sie 29, 2005 11:22 am





Mikołaj - Pon Sie 29, 2005 11:51 am

hmmm... najwyraźniej imagestation ma blokadę na wyświetlanie na innych stronach
może nie wyważajmy otwartych drzwi - na dole na stronie odpowiedzi masz okienko do załączania plików
:arrow: jak dołączać zdjecia

DarioB - Pią Paź 07, 2005 8:23 am

Kilka ujęć z miejscowości Strzepcz: (w max jakości tutaj)
fritzek - Pią Paź 07, 2005 11:52 am
Temat postu: Cmentarz w Przywidzu
Pozwalam sobie dorzucić kilka zdjęć ze starego cmentarza w Przywidzu. Znajduje się nad czynnym cmentarzem przy wjeździe do wsi. Odkryłam go kilkanaście lat temu i cyklicznie tam wracam obserwować dzieło zniszczenia. Jeszcze 3 lata temu były kute ogrodzenia grobów, ogromny metalowy krzyż. Jak widać ktoś tam czasami zagląda postawić świeczkę, a nie tylko poszukać "złomu" lub spożyć tanie wino.
Sabaoth - Pią Paź 07, 2005 11:59 am

Eeech :II O czym swiadczy taki zupelny brak szacunku do zmarlych (z wyjatkiem najblizszej rodziny)?
DarioB - Pon Sty 02, 2006 2:18 pm

W weekend przejeżdżałem przez Żukowo i przyuważyłem tam stary napis. Czy ma ktoś z was możliwość popstrykania tam i dorzucenia fotek??? I przy okazji widziałem też po drodze inny napis w miejscowości bodajże Hopowo. Niestety mój kierowca był nieugięty i nie chciał się zatrzymać :(
pumeks - Pon Sty 02, 2006 3:12 pm

A może już ktoś przed tobą tamtędy jechał? :wink:
Napisy z Kaszub

DarioB - Pon Sty 02, 2006 8:17 pm

pumeks napisał/a:
A może już ktoś przed tobą tamtędy jechał? :wink:
Napisy z Kaszub


Dzięki Pumeksie. Coś u mnie opcja "szukaj" nie chciała tego odnaleźć ;)

DarioB - Pon Lut 06, 2006 9:03 am

Pszczółki - w okolicy jest chyba więcej ciekawych napisów itp., ale jakoś nie mogłem sobie o innym przypomnieć, gdy już tam byłem:
de Namore - Czw Maj 25, 2006 1:06 pm
Temat postu: Schoenerberger fahre
Na początek krótka historyjka:
Szukając wiatraka w Palczewie trochę za wcześnie skręciliśmy w praw o trafiliśmy na wały w okolicach wsi Groblica (patrz mapka). Trochę się tam kręciliśmy i podjechała do nas para rowerzystów pytająca o przeprawę do Gdańska. Z wału widać most na Wiśle więc myśleliśmy, że o niego im chodzi. Na to Pani biker wyciąga nowiuteńką mapę Polski z zaznaczonym mostem na drodze nr 7, oraz równoległą przeprawą w miejscu gdzie stoimy (sic!). Zdziwiliśmy sie wszyscy i tyle. U podnóża wału stoi duży dom z czerwonej cegły pamiętający zapewne czasy WMG. Oglądam go sobie, a tu wyraźny napis "Gasthaus Schoenerberger Fahre".
Więc był tu prom i nawet hotel dla podróżnych (!) Wkrótce zdjęcia jak będą zainteresowani.

fritzek - Czw Maj 25, 2006 2:06 pm
Temat postu: Re: Schoenerberger fahre
de Namore napisał/a:
U podnóża wału stoi duży dom z czerwonej cegły pamiętający zapewne czasy WMG. Oglądam go sobie, a tu wyraźny napis "Gasthaus Schoenerberger Fahre".
Więc był tu prom i nawet hotel dla podróżnych (!) Wkrótce zdjęcia jak będą zainteresowani.

Oczywiście, że był. Niedużo brakowało, a byłabym właścicielką tej chałupy...Niestety nie wyszło :cry:
A co w tej chacie, na strychu i w piwnicach było...

de Namore - Czw Maj 25, 2006 2:30 pm
Temat postu: Re: Schoenerberger fahre
A co w tej chacie, na strychu i w piwnicach było...[/quote]

Ha, ludzie tam mieszkają więc im "w prywatność" nie zaglądałem :D
Natomiast wlazłem sobie na wiatrak w Placzewie - foty wrzucę na właściwy temat.

Możesz więcej szczegółów na temat nieudanego "przejęcia" gastahausu?

fritzek - Czw Maj 25, 2006 3:04 pm

Mogę, chociaż serce mnie nadal boli. Ten dom z ziemią (ładny kawał), można było kupić parę lat temu za ok. 30 tys. pln. O "nienabyciu" zdecydowały sprawy osobiste :yyy:
Żałuję do tej pory...

Hagedorn - Pon Cze 26, 2006 5:24 pm

parę napisów z mojego podwórka :)
będzie więcej, ale muszę najpierw podjechać w kilka miejsc z aparatem...

postman - Pon Cze 26, 2006 9:25 pm

zobacz je w tym wątku ,byłem tam troszkę wcześniej,jeżeli możesz zrób zdjęcie Szpitala Jerozolimskiego czy coś ruszyły prace? http://www.forum.dawnygda...opic.php?t=2541
Hagedorn - Wto Cze 27, 2006 6:30 am

ok! o Szpitalu dużo się mówi, ale żadnych prac póki co tam nie widzę - co gorsza, jeden szczyt budynku wygląda tak, jakby miał lada moment runąć... a ostatnio fajne burze i nawałnice tu mamy! :evil:
postaram się wrzucić parę fotek na dniach!

Hagedorn - Pon Lip 17, 2006 7:51 pm

najnowsze fotki szpitala wrzuciłem w wątku malborskim, a tu dorzucę jeszcze parę starych napisów zdybanych w ostatni weekend w Altmarku i Nikolaiken... :hihi:
Hagedorn - Nie Gru 31, 2006 3:25 pm

i jeszcze nieźle zachowany napis z Dzierzgonia (Christburg): ".....meister" - zdjęcie z lata, robię remanent noworoczny :hiihihi:
Pawel M - Wto Sty 16, 2007 2:26 pm

temat "nagrobkowy" w dużej mierze- więc podzielę się znaleziskiem w tym temacie.
Jest taki zniszczony (chyba celowo) cmentarzyk na Kaszubach (max kilkanascie grobów). Gm. Stężyca, tuż za wsią Nowa Sikorska Huta. Mijając wieś, tuż po wejściu do lasu, po lewej są zniszczone krzyże i płot wykuty z prętów. Szczątki napisów- niemieckie, gotykiem. Może coś konkretniejszgo (datę?) by się tam znalazło w wykrywaczem metali. Taka notka dla tych, co latem lubią odwiedzać takie miejsca.

Pietrucha - Wto Sty 16, 2007 2:46 pm

a czego chcesz szukać wykrywaczem metali na cmentarzu? 8O
Strach - Wto Sty 16, 2007 3:02 pm

:nie_powiem: Lepiej nie mówić bo znajdzie się więcej takich co będą rozkopywać groby. :II
kwidzin - Wto Sty 16, 2007 4:24 pm

Kolega chyba miał na myśli metalowe, odlewane krzyże nagrobne. :hmmm:
jayms - Wto Sty 16, 2007 6:19 pm

kwidzin napisał/a:
Kolega chyba miał na myśli metalowe, odlewane krzyże nagrobne. :hmmm:


np.takie? :wink:

Strach - Wto Sty 16, 2007 6:26 pm

kwidzin napisał/a:
Kolega chyba miał na myśli metalowe, odlewane krzyże nagrobne. :hmmm:


... może. Ale krzyży chyba nie trzeba szukać, zwarzywszy na ich rozmiary? A jeżeli, to po co? :hmmm:

kwidzin - Wto Sty 16, 2007 6:32 pm

Krzyże jak to krzyże, można postawić, oddać do lapidarium, czy inne takie tam. A są miejsca w Polsce, że nie tylko wykrywacz ale i koparka jest potrzebna by do nich dotrzeć. :II
Strach - Wto Sty 16, 2007 6:39 pm

I tak dobrze że jest do czego docierać.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group