Dawny Gdańsk

Poszukuję/mam/oddam - Danzig nach der Zerstoerung

pumeks - Czw Lut 10, 2005 3:58 pm
Temat postu: Danzig nach der Zerstoerung
Erich Scholtis, rysunki "Danzig nach der Zerstoerung" (Gdańsk po zniszczeniu), czerwiec 1945

1. Der zerstoerte Markt in Danzig. Gezeichnet von der Ecke Berholdsche Gasse mit Blick auf den Artushof, Rechtstädtisches Rathaus in der Langgasse.
Zniszczony Rynek. Rysowane z narożnika ul. Mieszczańskiej, z widokiem na Dwór Artusa i Ratusz Prawego Miasta na ul. Długiej.
2. Blick auf St. Marien. Aus westlicher Richtung von der Portechaisengasse Ecke Langgasse betrachtet.
Widok na kościół Mariacki, ujęty od zachodu z ul. Lektykarskiej, róg ul. Długiej.
3. Inneres von St. Marien. Gegen Osten mit den zerstoerten Gewoelben.
Wnętrze kościoła Mariackiego. W kierunku wschodnim ze zniszczonymi sklepieniami.
4. Blick auf St. Marien. Westansicht von der Jopengasse Ecke Große Wollwebergasse.
Widok na kościół Mariacki od zachodu, z ul. Piwnej róg Tkackiej.
5. Brotbänkengasse mit dem Brotbänkentor.
Ul. Chlebnicka z Bramą Chlebnicką.
6. Frauentor mit Sternwarte. Der Turm der Sternwarte der Naturforschenden Gesellschaft in der Frauengasse, Ecke Kl. Hosennähergasse hatte das Inferno überstanden.
Brama Mariacka i Obserwatorium. Wieża obserwatorium Towarzystwa Przyrodniczego na Mariackiej, róg Dzianej, przetrwała to Inferno.
7. Heilige Geist-Gasse mit St. Marien. Ansicht aus nordoestlicher Richtung, von der Mottlau her betrachtet.
Ul. Św. Ducha z kościołem Mariackim. Widok z południowego wschodu, od Motławy.
8. Blick von der Speicherinsel auf Danzig. Aus südoestlicher Richtung von der Hopfengasse.
Widok z Wyspy Spichrzów na Gdańsk. Z południowego wschodu z ul. Chmielnej.

lucy - Czw Lut 10, 2005 6:03 pm

Wspaniałe rysunki. Czy coś wiadomo o autorze?
Petelka - Pią Lut 11, 2005 7:42 am

Aż dziw bierze, że udało się to odbudować....
Grün - Pią Lut 11, 2005 8:30 am

No to jest faktycznie cud...
Makabunda - Pią Lut 11, 2005 9:03 am

No fakt. Jest w tym coś niesamowitego, że władze ludowe pozwoliły odbudować miasto w tym kształcie i to w czasach tępienia "germańskości" pod każdą postacią. Słyszałem, że było to za sprawą paru niesamowitych ludzi, którzy byli w stanie "zbajerować" nową włądzę aby Gdańsk odbudowany został w sposób zbliżony do oryginału.
Myślę, że w historii Gdańska nie było tak wielkiej "akcji" przywracania życia miastu i uważam a nawet jestem głeboko przekonany, że wielu nowych mieszkańców Gdańska poprzez uczestnictwo w odbudowie silnie związało się z miastem i nabrało moralnego prawa do nazywania się Gdańszczanami choć przybyli do niego niedużo wcześniej.
Gdyby ktoś znał kulisy tamtych wydarzeń to namawiiałbym aby podzielił się swoją wiedzą.

pumeks - Pią Lut 11, 2005 9:16 am

Do Makabundy: Sporo na ten temat pisał Jacek Friedrich... ale z pamięci nie streszczę jego wywodów.

Do Lucy o autorze: Erich Scholtis urodził się 29 marca 1892 w Lubinie na Dolnym Śląsku. Wykształcenie artystyczne odebrał we wrocławskiej Akademii Sztuk (Kunstakademie). Jako uczeń Ottona Müllera był związany z grupą "Die Brücke". Po dalszych studiach w Lucernie w Szwajcarii i podróżach do Italii, osiedlił się w Gdańsku na Brotbänkengasse (Chlebnickiej). Malował Gdańsk i pejzaże żuławskie. Zmarł 11 grudnia 1964 r. w Akwizgranie (Aachen).

Rysunki Gdańska po zniszczeniu pochodzą z wystawy, jaka miała miejsce w MUSEUM HAUS HANSESTADT DANZIG w Lubece 29.03. - 30.07.2004.

Grün - Pią Lut 11, 2005 10:39 am

Oj tak - to było bardzo ciekawe i kłopotliwe przedsięwzięcie. I faktycznie trzeba było wziąć waadzę na ambit i wmówić jej, że Gdańsk był "zawsze polski", a więc odbudowanie go jest koniecznością historyczną. Oponentów nie brakowało i to we wszelkich możliwych kręgach - od architektów po dziennikarzy. Także ci, którzy walczyli o odtworzenie Gdańska w ogóle, a w kształcie zbliżonym do historycznego w szczególności, powinni mieć pomniki. Ale nie mają...
wrangla - Pią Lut 11, 2005 11:24 am

pumeks napisał/a:
Sporo na ten temat pisał Jacek Friedrich... ale z pamięci nie streszczę jego wywodów.


Jacek Friedrich:
Dyskusja nad odbudową Gdańska

lucy - Pią Lut 11, 2005 12:36 pm

pumeks napisał/a:

Rysunki Gdańska po zniszczeniu pochodzą z wystawy, jaka miała miejsce w MUSEUM HAUS HANSESTADT DANZIG w Lubece 29.03. - 30.07.2004.


Dzięki Pumeksie, Ty nasza ENCYKLOPEDIO :== :D

Szukałam w wyszukiwarce ale tylko jest o Auguście, znanym pisarzu :)

parker - Pią Lut 11, 2005 4:06 pm

Cytat:
Oj tak - to było bardzo ciekawe i kłopotliwe przedsięwzięcie


Czytam właśnie sobie książeczkę o odbudowie, wydaną w 1952 roku więc w trakcie odbudowy jeszcze. Jak skończę to zreferuję :D Ale teksty są ciekawe bardzo.

parker - Pon Lut 14, 2005 10:30 pm

Pierwszy smakowity kąsek z książeczki W. Wnuka "Wiosna nad Motławą":

wiecie, jakie było w marcu 1951 roku zobowiązanie 1-majowe murarza Janiny Gołębiowskiej, przodowniczki odbudowy Gdańska?
"że do 1 maja otynkuje piwnicę ośmiu domów przy ul. Długiej, wykonując 380 % normy"

podobno wyrobiła się 6 dni przed terminem
:hihi:

Grün - Pon Lut 14, 2005 10:37 pm

I umarła w poczuciu dobrze spełnionego obowiązku. Zatynkowano ją w miejscu pracy :^^
parker - Pon Lut 14, 2005 10:44 pm

i jeszcze fotka :^^
Mikołaj - Wto Lut 15, 2005 12:31 am

a ile w niej czaru i powabu! kobiety na traktory! :co_jest:
pumeks - Wto Lut 15, 2005 8:52 am

Mam wrażenie że nie tak dawno widziałem to samo zdjęcie w "30 Dniach" :hihi:
parker - Wto Lut 15, 2005 9:16 am

pumeks napisał/a:
Mam wrażenie że nie tak dawno widziałem to samo zdjęcie w "30 Dniach" :hihi:


no cóż... jak ktoś jest sławny to go wszędzie drukują :wink:

Sabaoth - Wto Lut 15, 2005 9:17 am

Cytat:
Mam wrażenie że nie tak dawno widziałem to samo zdjęcie w "30 Dniach"

Czyzby 30 Dni zaczelo zamieszczac zdjecia przodownic pracy?

parker - Wto Lut 15, 2005 9:22 am

Sabaoth napisał/a:
Cytat:
Mam wrażenie że nie tak dawno widziałem to samo zdjęcie w "30 Dniach"

Czyzby 30 Dni zaczelo zamieszczac zdjecia przodownic pracy?


Ale tylko tych powyżej 350 % normy :wink:
Może Grünio się załapie, bo i procenty odpowiednie i płeć ostatnio też :hihi:

Miro - Wto Kwi 01, 2014 10:54 am
Temat postu: Danzig nach der Zerstoerung
Ostatnio miałem w ręku "Danzig nach der Zerstoerung"
wydaną przez Sigfrieda Rosenberga.
Strona tytułowa, która nie została wcześniej przedstawiona.

Miro

Miro - Sob Maj 16, 2015 1:14 pm
Temat postu: Erich Scholtis (1892-1964)
Erich Scholtis (1892-1964), jego prace znajdują się w omawianym wydaniu "Danzig nach der Zerstoerung" .

Miro

Miro - Sro Cze 03, 2015 2:53 pm
Temat postu: „Werderhof”
Erich Scholtis malował nie tylko zniszczony Gdańsk, żeby nie otwierać nowego tematu wstawiam tutaj rysunek pt. „Werderhof”,
żuławskie podwórka z piękną bramą wjazdową.

Miro

Miro - Sro Cze 10, 2015 2:40 pm

Kolejna praca Ericha Scholtis.
"Fachwerkkirche von Herzberg und Dorfschmiede",
kościół w Miłocinie i wejska kuźnia.

Miro

Miro - Sro Wrz 02, 2015 3:45 pm

pumeks napisał/a:
Rysunki Gdańska po zniszczeniu pochodzą z wystawy, jaka miała miejsce w MUSEUM HAUS HANSESTADT DANZIG w Lubece 29.03. - 30.07.2004.


Plakat z wspomianej przez Pumeksa wystawy.

Miro

Miro - Sro Wrz 30, 2015 5:31 pm

Erich Scholtis, akwarela.

Miro

Miro - Pią Gru 18, 2015 8:16 pm

Kościół w Pruszczu, Erich Scholtis.

Miro

Miro - Czw Sty 14, 2016 2:46 pm

Erich Scholtis, Krakau.

Miro

Miro - Sob Kwi 23, 2016 2:43 pm

Scholtis akwarela.
Promenada między Jelitkowem a Sopotem.

MIro

Miro - Wto Maj 24, 2016 9:54 am

Erich Scholtis, Hel.

Miro

Miro - Sro Paź 12, 2016 5:46 pm

Kolejna praca, Erich Scholtis.

Miro

pumeks - Sro Paź 12, 2016 9:14 pm

:==
Adamdownunder - Czw Paź 13, 2016 9:30 am

Ten obraz jest do sprzedania na Ebay
Miro - Czw Paź 13, 2016 1:01 pm

Erisch Scholtis.
Chata żuławska, Prinzlaff (Przemyslaw).

Miro

pumeks - Czw Paź 13, 2016 1:40 pm

Uderzająco podobny do tego: http://www.portel.pl/foto...rzy/2859/59961# :wink:
Miro - Czw Paź 13, 2016 2:09 pm

No to jeszcze jeden obrazek.
Mam ich jeszce trochę.
Erich Scholtis "Altes Fischerhaus".
Nie będę się zakładał, ale jestem przekonany, że niebawem znajdzie się gdzieś tam uderzająco podobny.
Ten pochodzi z książki z 1950 roku.

Miro

Miro - Sro Lut 01, 2017 4:33 pm

Erich Scholtis powódz na Żuławach 1945mr.

Miro

pumeks - Pon Lut 06, 2017 3:34 pm

Artykuł w Gedanopedii zilustrowany jest reprodukcją obrazu "Ulica Mariacka w Gdańsku", z tym, że, jak się wydaje, malarz namalował go 5 lat przed własnym narodzeniem :hmm:
http://www.gedanopedia.pl...=SCHOLTIS_ERICH

Miro - Pon Lut 06, 2017 7:41 pm

Tak się zastanawiam czy to jest praca Scholtisa,
wydaje mi się każde swoje "dzieło" artysta podpisywał w widocznym miejscu.
Przykład....

Miro

pumeks - Pon Lut 06, 2017 8:55 pm

Też podejrzewam, że to nie Scholtis. Jakoś odbiega od innych dzieł pokazanych w tym wątku, chyba pod względem techniki malarskiej
Adamdownunder - Pią Lut 10, 2017 4:58 am

pumeks napisał/a:
Artykuł w Gedanopedii zilustrowany jest reprodukcją obrazu "Ulica Mariacka w Gdańsku", z tym, że, jak się wydaje, malarz namalował go 5 lat przed własnym narodzeniem

Plik jest sygnowany © przez Muzeum Historyczne Miasta Gdańska, więc najprawdopodobniej obraz lub plik jest w posiadaniu tej instytucji i wiedzą co mają w swojej kolekcji.

Jest możliwość że obiekt jest zrobiony jako reprodukcja innego obrazu jakiegoś znanego artysty "Ulica Mariacka w Gdańsku, 1887" i właśnie dlatego nie został podpisany przez malarza Erich Scholtis jak go namalował kiedyś tam w pierwszej połowie XX wieku (co by chyba potwierdzła chroniona © informacja Muzeum Historyczne Miasta Gdańska, zamieszczona w Gedanopedi pod trzema różnymi hasłami). Nie wiemy czy praca nie jest czasami podpisana na Verso przez Erich Scholtis :???:

Co do techniki to chyba macie racje ale tak naprawde to wiekszość jego znanych i przedstawionych prac jest na papierze lub robiona na desce - więc ciężko porównać.

Adamdownunder - Pon Lut 13, 2017 3:33 am

“Wymarzona podróż do Danzig”
Gra planszowa w kości i okładka do gry zrobiona przez Erich Scholtis. Wiecej o grze :arrow: Na innym temacie TUTAJ

Adamdownunder - Nie Lut 19, 2017 10:37 am

Miro napisał/a:
Erich Scholtis (1892-1964), jego prace znajdują się w omawianym wydaniu "Danzig nach der Zerstoerung" .
Wiadomo że Erich Scholtis po pobycie w Gdańsku w latach 1937-1942 spędził też jakiś czas na Żuławach w latach w 1944-1945, od jesieni 1945 w Niemczech. Pod koniec życia mieszkał w miejscowości Aachen na terenie Niemiec.

Czy ktoś przypadkiem nie wie kiedy dokładnie został wysiedlony i wyjechał do Niemiec? :???:

Miro - Wto Lut 21, 2017 12:29 pm

Dużo wiadomości dot. Ericha Scholtisa można znaleść w artykule Pumeksa w Akademii.

Miro

Adamdownunder - Wto Lut 21, 2017 1:03 pm

Miro napisał/a:
Dużo wiadomości dot. Ericha Scholtisa można znaleść w artykule Pumeksa w Akademii.

Wiem, wiem, oczywiście że czytałem! :== :arrow: KLIK do artykułu
Mnie w tej chwili interesuje w jakim dokładnie czasie został wysiedlony do Niemiec i jak długo mieszkał w miejscowości Kiel (jego pierwsze miejsce zamieszkania w Niemczech) jeszcze przed swoim wyjazdem do Aachen?

Miro - Czw Mar 23, 2017 4:05 pm

Erich Scholtis " Danzig nach der Zerstörung"
na mojej półce.

Miro

Miro - Czw Kwi 06, 2017 3:35 pm

Zburzony Kościół Mariacki na rysunku Ericha Scholtisa.

Miro

Miro - Wto Kwi 25, 2017 6:18 pm

Erich Scholtis "Am Fischmarkt"

Miro

Miro - Sro Cze 21, 2017 4:15 pm

Erisch Scholtis "Am Haft" 1943 r.

Miro

pumeks - Sro Cze 21, 2017 4:35 pm

Na pewno Haft a nie Haff?
Miro - Sro Cze 21, 2017 4:58 pm

Ok, muszę stwierdzić, że bez okularów litery "t" i "f" są strasznie do siebie podobne.
:oops:

Miro


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group