Dawny Gdańsk

Errata - "kościerzyńskie'' abc

wrangla - Pią Sty 07, 2005 3:41 am
Temat postu: "kościerzyńskie'' abc
Takiej odmiany to ja jeszcze nie widziałam, ani nie słyszałam!
Pascal wstydź się! Cały rozdział jest "kościerzyński" :haha:

Zoppoter - Pią Sty 07, 2005 9:24 am
Temat postu: Re: "kościerzyńskie'' abc
wrangla napisał/a:
Takiej odmiany to ja jeszcze nie widziałam, ani nie słyszałam!
Pascal wstydź się! Cały rozdział jest "kościerzyński" :haha:


Naprawdę nigdy tego nie słyszałaś...? Ja bardzo rzadko słyszę, żeby ktoś mówił "kościerski"...

Corzano - Pią Sty 07, 2005 9:29 am

A po za tym, wrangla, co sądzisz o tej książce? Warto kupić?
knovak - Pią Sty 07, 2005 11:50 am

Ja dziełka "Pascala" staram się omijać szerokim łukiem, weryfikowałem je kilkakroć w terenie i szkoda gadać. Dowolna twórczość, powtarzanie plotek (np. "Bieszczady"), i masa masa błędów... (ten "kościerzyński" to akurat pikuś). Nadto autorzy z łapanki, chałtura, no i naruszanie praw autorskich (kopiowanie zdjeć w wersji rysunkowej, oczywiście już "gratis").
Odradzam, o niebo wolę przewodniki "Rewasza" (góry) czy też nasz gdyński "Region".

Corzano - Pią Sty 07, 2005 11:55 am

Wiem, ze Pascal robi błędy w przewodnikach po krajach innych niż Polska (testowałem Bałkany). Miałem nadzieję, że na swoim podwórku bardziej się przykładają.
parker - Pią Sty 07, 2005 12:29 pm

Zoppoter napisał/a:
wrangla napisał/a:
Takiej odmiany to ja jeszcze nie widziałam, ani nie słyszałam!
Pascal wstydź się! Cały rozdział jest "kościerzyński" :haha:


Naprawdę nigdy tego nie słyszałaś...? Ja bardzo rzadko słyszę, żeby ktoś mówił "kościerski"...


Mi się za to zdarzyło usłyszeć pytanie, od czego pochodzi słowo "kościerski" :hihi:

Marcin - Pią Sty 07, 2005 12:36 pm

Od kości? :wink: :hihi:
Corzano - Pią Sty 07, 2005 12:58 pm

Marcin napisał/a:
Od kości? :wink: :hihi:

... i ścierki. :hihi:
Ja kiedyś słyszałem wywód nt. genezy nazwy "Kwidzyn", a wiązało się to ze świniami, które biegały ubrane w obrożami z dzwonkami i wydawały dźwięki (jak łatwo się domyśleć): kwi, kwi oraz dzyn, dzyn. Nie pamiętam niestety, jaki jest związek tych zwierzaków z samym miastem. :hihi:

Grün - Pią Sty 07, 2005 1:05 pm

Od kogoś słyszałem, że w którymś z wydań na temat Gdańska jest w nim umiejscowiony... zamek! A tego, że zamek jest w Malborku ewentualny naiwny turysta dowiaduje się po przyjeździe.
Zoppoter - Pią Sty 07, 2005 1:09 pm

Grün napisał/a:
A tego, że zamek jest w Malborku ewentualny naiwny turysta dowiaduje się po przyjeździe.


Po czym wsiada do pociągu regionalnego PKP, zestawionego z EZT EN 57, i pamięta podróż z Gdańska do Malborka przez resztę życia, jako bardziej egzotyczną niż podróż na słoniu indyjskim przez dżunglę...

Grün - Pią Sty 07, 2005 1:34 pm

O ile dojedzie do domu... :)
Zoppoter - Pią Sty 07, 2005 1:37 pm

Grün napisał/a:
O ile dojedzie do domu... :)


O ile dojedzie. No i podejrzewam, ze szybciej zapomni zamek w Malborku niż tę podróż...

wrangla - Pią Sty 07, 2005 1:45 pm
Temat postu: Re: "kościerzyńskie'' abc
Zoppoter napisał/a:
Ja bardzo rzadko słyszę, żeby ktoś mówił "kościerski"...
Gdzie ty słyszysz, że coś jest "kościerzyńskie"? :wow:
To podobnie, jak w Gdańsku jest Starowka... :hihi:

Wracając do sprawy:
Na pewno poprawną formą, używaną przez wszystkich Kościerzaków jest "kościerski"!
Jest powiat kościerski, Ziemia Kościerska, Kościerski Dom Kultury, Kościerskie Targi Książki... itd.

Zoppoter - Pią Sty 07, 2005 2:01 pm
Temat postu: Re: "kościerzyńskie'' abc
wrangla napisał/a:
Gdzie ty słyszysz, że coś jest "kościerzyńskie"? :wow:
To podobnie, jak w Gdańsku jest Starowka... :hihi:


Obydwie formy słysze nader często w tak zwanej mowie potocznej. W formie pisanej to juz nawet widziałem coś kościeżyńskiego. :wow:

Jak tu niedawno wspominał jeden taki wywalony, należy kultywować potoczne nazwy jako "autentyczne"... :evil:

wrangla - Pią Sty 07, 2005 2:17 pm
Temat postu: Re: "kościerzyńskie'' abc
Zoppoter napisał/a:
Obydwie formy słysze nader często w tak zwanej mowie potocznej.
Jak tu niedawno wspominał jeden taki wywalony, należy kultywować potoczne nazwy jako "autentyczne"...

Gdzie słyszysz?
Odmiana "kościerski" nie figuruje tylko na papierze! Jest oficjalna, a jednocześnie praktycznie używana. Właśnie tak wszyscy w Kościerzynie i okolicach mówią! Tak jest poprawnie.

Zoppoter - Pią Sty 07, 2005 2:25 pm
Temat postu: Re: "kościerzyńskie'' abc
wrangla napisał/a:

Gdzie słyszysz?
Odmiana "kościerski" nie figuruje tylko na papierze! Jest oficjalna, a jednocześnie praktycznie używana. Właśnie tak wszyscy w Kościerzynie i okolicach mówią! Tak jest poprawnie.


Aaa, w Kościerzynie i okolicach...

Jesli chodzi o to kto i gdzie notorycznie mówi "koscierzyński" to są to ci sami ludzie, którzy widza w Gdańsku "starowkę". Czyli chodzi o [----] (ustawa o poprawności politycznej). Z reguły nie w Kościerzynie (rzadko mam przyjemność tam bywać), ale nie tak daleko od niej...

wrangla - Pią Sty 07, 2005 2:37 pm
Temat postu: Re: "kościerzyńskie'' abc
Zoppoter napisał/a:
Aaa, w Kościerzynie i okolicach...
:% No chyba nie w Ustrzykach Dolnych...

Cytat:
Z reguły nie w Kościerzynie (rzadko mam przyjemność tam bywać)...
A ja mam przyjemność bardzo często.
Zoppoter - Pią Sty 07, 2005 2:42 pm
Temat postu: Re: "kościerzyńskie'' abc
wrangla napisał/a:
Zoppoter napisał/a:
Aaa, w Kościerzynie i okolicach...
:% No chyba nie w Ustrzykach Dolnych...


Chodzi o to, zepoprawna forma jest uzywana niemal wyłącznie przez samych zainteresowanych. Ale juz w trójmieście powszechna jest forma błędna...

Petelka - Pią Sty 07, 2005 2:54 pm

Cytat:
Chodzi o to, zepoprawna forma jest uzywana niemal wyłącznie przez samych zainteresowanych. Ale juz w trójmieście powszechna jest forma błędna...

Szperam w pamięci, ale jakoś nie przypominam sobie, abym kiedykolwiek słyszała określenie "kościerzyński"...

Zoppoter - Pią Sty 07, 2005 2:56 pm

Petelka napisał/a:
Szperam w pamięci, ale jakoś nie przypominam sobie, abym kiedykolwiek słyszała określenie "kościerzyński"...


No to widocznie ja mam takiego pecha strasznego. W każdym razie, o ile w moim otoczeniu ktos mówi "koscierski", to tylko dlatego, ze został przeze mnie pouczony w tej kwestii...

pumeks - Pią Sty 07, 2005 2:59 pm

Ja też nie słyszałem wersji "kościerzyński", ale zobaczcie tutaj:
http://slowniki.pwn.pl/zasady/629354_1.html
Cytat:
Obydwie formy — ogólnopolską i lokalną — uznajemy za poprawne: na przykład oprócz ogólnopolskiej postaci przymiotnika kościerzyński, pochodzącego od nazwy miasta Kościerzyna, uznajemy za poprawną także lokalną: kościerski.

8O 8O 8O 8O 8O 8O

wrangla - Pią Sty 07, 2005 3:02 pm

Cytat:
No to widocznie ja mam takiego pecha strasznego. W każdym razie, o ile w moim otoczeniu ktos mówi "koscierski", to tylko dlatego, ze został przeze mnie pouczony w tej kwestii...
No to rzeczywiście masz pecha. :wink:
Po głowie im za to "kościerzyńskie" :hihi:

Co do słownika - forma ogólnopolska i forma lokalana?! - dla mnie to jest bez sensu.

parker - Pią Sty 07, 2005 9:22 pm

Pytanie od czego "kościerski" usłyszałam w Kartuzach, stojąc na ulicy Kościerskiej :wink:
Mikołaj - Sob Sty 08, 2005 2:16 am

Jeśli chodzi o przewodniki, to bardzo lubię wydawnictwo Bezdroża, jak sama nazwa wskazuje nie spacjalizują się w Majorce :hihi:
Mam też przewodnik z cyklu "najlepsze wycieczki na rowerze górskim - okolice Trójmiasta, Pojezierze Kaszubskie", ale takie odtwórcze wyprawy to połowa frajdy.

Czasu jeszcze sporo zostało, ale trzeba pomyśleć o jakiejś wycieczce.

janak - Sob Sty 08, 2005 12:30 pm

Ja też używałem tylko formy lokalnej (na szczęście uznanej za poprawną) - <b>kościerski</b> i chyba nigdy nie spotkałem się z formą ogólnopolską - kościerzański (jestem zdziwiony, że taka forma istnieje i obowiązuje, ale ja stary Kaszub jestem :wink: )
Sabaoth - Pon Sty 10, 2005 9:53 pm

Może forma "kościerzyński" jako "ogólnopolska" stosowana jest w stolycy i dlatego mało kto z nas ją słyszał :hihi:
wrangla - Wto Sty 18, 2005 5:40 pm

Corzano napisał/a:
A po za tym, wrangla, co sądzisz o tej książce? Warto kupić?

Jeszcze nigdy nie jeździłam na rowerze według trasy określonej w jakimś przewodniku.
To byłoby trochę ograniczenie mojej wolności. :hihi:

No, ale wracając do pascalowego przewodnika.
Dla mnie jest w nim za mało informacji o poszczególnych miejscowościach i atrakcyjnych miejscach. Informacje te są bardzo zwięzłe, krótkie, ogólnikowe. Może dla niektórych jest to wystarczające, ja mam niedosyt.

Z rzeczy przydatnych w tej ksiązce, to np. liczba kilometrów dzieląca poszczególne miejsca.
Sztywne małe mapy też są dość fajne, jednak ja musiałabym wziąć ze sobą jeszcze dodatkowe mapy, dużo bardziej szczegółowe.

Znajdzie się też trochę przydatnych informacji, jak np. podjazd jest bardzo stromy, droga jest piaszczysta...itp. Może komuś ułatwi to wyprawę, dla mnie jest to odbieranie niespodzianki.

Wyrok końcowy:
Jest to książka dla osób, które chcą sobie gdzieś pojechać, ale nie mają chęci na przygotowywanie trasy. Dla osób, którym wystarczy informacja, że np. w Odrach są Kamienne Kręgi, ale o Gotach już nie chcą się dowiedzieć.

No i na koniec cytat: :hihi:
"Gdańsk urzeka bajkową architekturą i przepychem fasad kamieniczek starowki...."

Zoppoter - Sro Sty 19, 2005 8:52 am

wrangla napisał/a:
No i na koniec cytat: :hihi:
"Gdańsk urzeka bajkową architekturą i przepychem fasad kamieniczek starowki...."


Doprawdy, jestem urzeczony w rzeczy samej.

Sabaoth - Sro Sty 19, 2005 1:07 pm

Cytat:
"Gdańsk urzeka bajkową architekturą i przepychem fasad kamieniczek starowki...."

Ja oglądając przedwojenne zdjęcia, określił bym to raczej mianem "dekoracji teatralnych".

Grün - Sro Sty 19, 2005 3:45 pm

Malkontent!
Sabaoth - Sro Sty 19, 2005 7:47 pm

Grün napisał/a:
Malkontent!

Taki już jestem i nic na to nie poradzę. A jeśli jest ktoś, komu bardziej podobają się kamieniczki współczesne od przedwojennych niechże się poniżej wpisze!

Grün - Sro Sty 19, 2005 8:26 pm

są kąty pod którymi bardziej mi się podobają...
danziger - Pią Sty 21, 2005 9:46 am

janak napisał/a:
Ja też używałem tylko formy lokalnej (na szczęście uznanej za poprawną) - <b>kościerski</b> i chyba nigdy nie spotkałem się z formą ogólnopolską - kościerzański (jestem zdziwiony, że taka forma istnieje i obowiązuje, ale ja stary Kaszub jestem :wink: )

Ja tam kaszubskich korzeni nie mam (nie licząc jednej ciotki :wink: ), ale też zawsze i wszędzie słyszałem "kościerski". Może skleroza albo amnezja mnie trafiła, ale o ile pamiętam to formę "kościerzyński" pierwszy raz zobaczyłem na tym forum :hihi:

pothkan - Wto Cze 12, 2007 9:10 am

Zoppoter napisał/a:
wrangla napisał/a:
No i na koniec cytat: :hihi:
"Gdańsk urzeka bajkową architekturą i przepychem fasad kamieniczek starowki...."


Doprawdy, jestem urzeczony w rzeczy samej.


Pewnie już to kiedyś tu przerabiano...

"STARÓWKA (300 km>>) (300 km>>) - najstarsza dzielnica miasta z zabytkową zabudową"
http://sjp.pwn.pl/haslo.php?id=2523921

Moim zdaniem logiczne - STARÓWKA (300 km>>) (300 km>>) (z dużej litery) jest tylko w Warszawie, natomiast starówką nazwiemy zabytkową część Wrocławia, Poznania, Zamościa, itd. I również Gdańska - gdzie STARÓWKA (300 km>>) (300 km>>) nie ogranicza się do Głównego Miasta, ale również obejmuje część Dolnego, Głównego... (w innym wypadku będzie to błędne zastosowanie).

Natomiast forma "kościerzyński" brzmi tak samo źle, jak np. "do Gdynii, Rumii".

danziger - Wto Cze 12, 2007 10:46 am

pothkan napisał/a:
Moim zdaniem logiczne - STARÓWKA (300 km>>) (300 km>>) (300 km>>) (300 km>>) (z dużej litery) jest tylko w Warszawie

Dyskusji na temat starooffki było już tutaj sporo i nie ma sensu ich kontynuować - wszystkie argumenty zostały już wytoczone i nikt i tak nikogo nie przekona.
Chciałbym tylko sprostować jedną rzecz - to nie prawda, że STARÓWKA (300 km>>) (300 km>>) z wielkiej litery jest w Warszawie, a z małej w każdym innym mieście!
Oficjalna nazwa tej dzielnicy Warszawy to Stare Miasto. "STARÓWKA (300 km>>) (300 km>>)" jest nazwą potoczną.
pothkan napisał/a:
Natomiast forma "kościerzyński" brzmi tak samo źle, jak np. "do Gdynii, Rumii".

Co jest błędnego w formie "do Rumii""? Moim zdaniem to forma jak najbardziej poprawna?

Łukasz - Wto Cze 12, 2007 11:54 am

Winno być przez jedno "i", ale to raczej źle wygląda niż brzmi. ;)
danziger - Wto Cze 12, 2007 12:06 pm

Hmm. Nie słyszałem nikogo kto wymawiałby "Rumi". Najczęściej mówi się "Rumji" - co odpowiadałoby pisowni "Rumii". Ciekawe jaka forma jest oficjalnie przyjęta.
Łukasz - Wto Cze 12, 2007 12:17 pm

Rumi. Tak samo Gdyni.
pothkan - Wto Cze 12, 2007 1:13 pm

Na tej samej zasadzie: linia - linii, ale Linia (wieś gminna w pow. wejherowskim) - Lini.
danziger - Wto Cze 12, 2007 1:43 pm

Tylko, że zapis "Gdyni" odpowiada wymowie - "Gdyńi" - logiczne, skoro w mianowniku jest fonetycznie "Gdyńa" (nikt nie powie "Gdynja").
Tymczasem Rumia i Linia wymawia się inaczej: "Rumja" i "Lińja" - analogicznie w dopełniaczu jest więc (fonetycznie) "Rumji" i "Lińji", co zapisalibyśmy jako "Rumii" i "Linii" (podobnie jak np. Rumunii).
Zapis Rumi i Lini odpowiada wymowie "Rumi" i "Lińi" - dlatego dla mnie jest to teza mocno wątpliwa. Uwierzę jak zobaczę w oficjalnym źródle.

pothkan - Wto Cze 12, 2007 3:32 pm

Pisownia "Lini" jest stosowana w gminnym miesięczniku (pod ręką nie mam, czytuję jak jeżdżę tam pod domek). Na miejscu chyba wiedzą najlepiej.

Pisownię "Rumi" potwierdza znajomy Rumianin.

a dodatkowo, oficjalne strony:

http://www.ug-linia.pl/linia.html

http://www.um.rumia.pl/

A co do wynurzeń ta temat powiązań wymowa-pisownia: po polsku Gdynia i Linia, ale po kaszubsku (przepraszam że fonetycznie, pisowni nie pamiętam) Gdinia i Lynia. Czyli odwrotnie. Ergo - zależnie na jakiej pisowni się oprzemy, całkiem przeciwne wnioski można wyciągnąć.

Jak wyżej - zaufajmy miejscowym: gdynianin nie napisze - "Gdynii", rumianin - "Rumii", a kościerzak - "kościerzyński". :%

Łukasz - Wto Cze 12, 2007 5:54 pm

danziger napisał/a:
Tymczasem Rumia i Linia wymawia się inaczej: "Rumja" i "Lińja" - analogicznie w dopełniaczu jest więc (fonetycznie) "Rumji" i "Lińji", co zapisalibyśmy jako "Rumii" i "Linii" (podobnie jak np. Rumunii).


Tego nie można porównywać, przecież nie ma głoski odpowiadającej "m z kreseczką". ;) Rumia zawsze wymawia się Rumja, bo nie ma innej możliwości (tak samo "ziemia-ziemi"). A pisze się Rumi chyba dlatego, że tak się zwyczajowo ustaliło.

seestrasse - Wto Cze 12, 2007 6:14 pm

Danzi, Ty ortografie... :alenumer: :dooobry: :wink:

a kolegę pothkana serdecznie zapraszam do ulubionego wątku wszystkich upierdliwych moderatorów :mrgreen:

pothkan - Wto Cze 12, 2007 6:32 pm

Ha, mógłbym przysiąc, iż przywitałem się po zarejestrowaniu... Cóż, pora dopełnić zaniechanego czynu :)

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group