Dawny Gdańsk

Nazwy - Stare nazwy dzielnic

danziger - Wto Gru 14, 2004 6:15 pm
Temat postu: Stare nazwy dzielnic
Wlaściwie to sugestia dla Sabaotha.
Może, podobnie jak stare nazwy ulic skatalogować stare nazwy dzielnic?
Zwłaszcza, że o ile nazwy dzielnic z obszaru, który był zurbanizowany przed wojną (I bądź II) są (myślę) powszechnie znane, o tyle z nazwami "nowych dzielnic", które zanim nastała Polska Ludowa były po prostu łąkami, lasami, lub w najlepszym razie wioskami jest juz gorzej....

Mikołaj - Wto Gru 14, 2004 6:36 pm

Cytat:
Może, podobnie jak stare nazwy ulic skatalogować stare nazwy dzielnic

Skataloguj, na pewno znajdzie się na to miejsce na którymś z naszych serwerów! :==

danziger - Wto Gru 14, 2004 6:46 pm

No tak - ładne odbicie piłeczki :)
Lepiej samemu zrobić, niz pisać, że "dobrze by było zrobic" problem tylko z czasem.... :II
No a poza tym sam ma często wątliwości co do niektórych nazw - np. jak okreslic starą nazwę Przymorza? W ogóle się da? :hmmm: (pomijam oczywiście wsszystkie Dwory)

Mikołaj - Wto Gru 14, 2004 6:56 pm

Cytat:
sam ma często wątliwości co do niektórych nazw

Jakby wszystko bylo oczywiste i wszystko byśmy wiedzieli, to nie mielibyśmy tu o czym rozmawiać. :wink:
A podział wg dworów funkcjonuje do tej pory - jest na wielu mapach. I chyba nie ma sensu szukanie odpowiednika dzisiejszego Przymorza.
Przy okazji - widziałes tę stronę?
http://gis.gdansk.pl/3.htm

Cytat:
Lepiej samemu zrobić, niz pisać, że "dobrze by było zrobic"

Na stronach AR jest na ten temat pewne przysłowie...

Marcin - Wto Gru 14, 2004 7:15 pm

Proponuję jeszcze odwiedzenie strony - Struktura morfogenetyczna Gdańska.
Dla każdego "obszaru" wynieniono nazwy (ale z pewnością nie wszystkie) które funkcjonowały na przestrzeni dziejów.

Sabaoth - Wto Gru 14, 2004 7:45 pm

Cytat:
Lepiej samemu zrobić, niz pisać, że "dobrze by było zrobic" problem tylko z czasem....

Ja też nie wygrałem czasu na loterii i rozwijam stronę w wolnych chwilach. Ale zalążek już jest (w dawnych nazwach), może pokuszę się kiedyś o rozbudowę.

seestrasse - Wto Gru 14, 2004 8:41 pm

danziger napisał/a:
jak okreslic starą nazwę Przymorza? W ogóle się da?

tuz po wojnie proponowano nazwe "Kowacze"

Sabaoth - Wto Gru 14, 2004 8:50 pm

Cytat:
tuz po wojnie proponowano nazwe "Kowacze"

To od Konradshammer?

seestrasse - Wto Gru 14, 2004 8:56 pm

tak
Sabaoth - Wto Gru 14, 2004 9:27 pm

To było pytanie retoryczne :mrgreen:

Konradshammer nie obejmowało nigdy terenu dzisiejszego Przymorza, nie wiem, czy te wszystkie podmokłe łąki i bagniska miały jakąś wspólna nazwę, pewnie nie. Takimi większymi obszarami z nazwami były: Oliva, Glettkau, Broesen, Saspe, Langfuhr i Pelonken. Natomiast Konradshammer, Rothof, Weisshof, Koenigshof i Eckhof wyglądaja na nazwy posiadłości.

Marcin - Wto Gru 14, 2004 9:34 pm

Cytat:
Natomiast Konradshammer, Rothof, Weisshof, Koenigshof i Eckhof wyglądaja na nazwy posiadłości.

Zgadza się. Cztery dwory: Czerwony, Czarny, Biały oraz Królewski (pochodziły z XVIII wieku) - zostały zniszczone w '45. Ale jeszcze w roku 1959 (jak pisze Mamuszka w książce "Oliwa - dzieje i zabytki") istniały jeszcze ruiny budynków, resztki założeń parkowych oraz stawy przydworskie.

Sabaoth - Wto Gru 14, 2004 9:52 pm

Był jeszcze Czarny Dwór - Schwarzhof, to te budynki na północ od Rothof.
danziger - Wto Gru 14, 2004 10:04 pm

Mikołaj napisał/a:

Jakby wszystko bylo oczywiste i wszystko byśmy wiedzieli, to nie mielibyśmy tu o czym rozmawiać. :wink:
A podział wg dworów funkcjonuje do tej pory - jest na wielu mapach. I chyba nie ma sensu szukanie odpowiednika dzisiejszego Przymorza.
Przy okazji - widziałes tę stronę?
http://gis.gdansk.pl/3.htm

pewnie sensu to i nie ma, ale czy wszystko musi mieć sens? :)
A za link dzięki wielkie - nie widziałem nigdy wcześniej tej stronki - może nic wielkiego, ale w sumie fajna.
Dzięki wszystkim za odpowiedzi, no i mapkę :OO

pumeks - Sro Gru 15, 2004 9:33 am

Był jeszcze Mühlenhof - jak podaje chociażby Zygmunt Warminski, przed wojną określano tak osiedle połozone obok dzisiejszego przystanku SKM Przymorze Uniwersytet (była tam spora kolonia polska, a np. Leon Lendzion, syn jednego z przywódców gdańskiej polonii, mieszka tam do dziś). W każdym razie od nazwy Mühlenhof urobiono polski "Młyniec", co w tej chwili oznacza połowę Zaspy położoną między torami tramwajowymi a SKM. Tak samo jak druga połowa Zaspy nazywa się "Rozstaje", co chyba wzięło się od nazwy dworu Eckhof.
Bartosz B. - Pon Mar 20, 2006 11:19 am
Temat postu: Re: Stare nazwy dzielnic
danziger napisał/a:
Może, podobnie jak stare nazwy ulic skatalogować stare nazwy dzielnic?
Zwłaszcza, że o ile nazwy dzielnic z obszaru, który był zurbanizowany przed wojną (I bądź II) są (myślę) powszechnie znane, o tyle z nazwami "nowych dzielnic", które zanim nastała Polska Ludowa były po prostu łąkami, lasami, lub w najlepszym razie wioskami jest juz gorzej....


Szlag mnie czasem trafia jak widzę takie kwiatki jak np. Geant Osowa (a nie Wysoka),
czy Fashion House w Szadółkach (a nie w Rębowie). Albo rozmowa: - To zjedź z obwodnicy w Matarnii. - Gdzie? - No przy Ikei.
Albo jakiś Jelitkowski Dwór. Albo Carrefour na Morenie. Cmentarz Łostowicki i ul. Łostowicka to oczywiście Łostowice (a nie Ujeścisko). A okolice ul. Ptasiej i Cieszyńskiego to naturalnie Chełm (a nie Stara Wieś). Chełm jest też oczywiście na ul. Zamiejskiej i w Kol. Anieliki (bo czegoś takiego jak Stare Szkoty to nie ma). A obszar przy Hali Olivia to co to jest właściwie? Nie są to aby Polanki?

knovak - Pon Mar 20, 2006 12:37 pm

Dorzuć jeszcze sławetną Morenę... :hihi:

Obszar uniwerkowo-oliviański to mogą być Polanki, ale administracyjnie to Oliwa.

Bartosz B. - Pon Mar 20, 2006 2:07 pm

knovak napisał/a:
Obszar uniwerkowo-oliviański to mogą być Polanki, ale administracyjnie to Oliwa.


No tak, ale rozpatruję to tak, że może być duża Oliwa i Oliwa jako centrum a oprócz tego Polanki, Gospódka, Żabianka, Dwory i co tam jeszcze?

Tak samo Wrzeszcz: Dolny, Górny, Brętowo...

danziger - Pon Mar 20, 2006 2:18 pm

Bartosz B. napisał/a:
Szlag mnie czasem trafia jak widzę takie kwiatki jak np. Geant Osowa (a nie Wysoka),

Właściwie cała Osowa (no, a przynajmniej jej większość łącznie z "centrum" Osowej) powinna nazywać się "Wysoka" - ale że stacja kolejowa (nota bene stojąca najbliżej "Nowego Świata") nazwana została właśnie "Osowa", to przesądziło o nazwie dzielnicy...

Bartosz B. napisał/a:
knovak napisał/a:
Obszar uniwerkowo-oliviański to mogą być Polanki, ale administracyjnie to Oliwa.


No tak, ale rozpatruję to tak, że może być duża Oliwa i Oliwa jako centrum a oprócz tego Polanki, Gospódka, Żabianka, Dwory i co tam jeszcze?

Tak samo Wrzeszcz: Dolny, Górny, Brętowo...

Jak ktoś mówi o okolicach hali Olivii "Oliwa" to znaczy, ze trafiłes na "tubylca", w dodatku jeszcze jako tako obeznanego z topografią miasta. Niestety dla większości ludzi to jest "Przymorze" (dobrze, że nie "Przymorze - Uniwersytet" :hihi: )
"Dolny" i "Górny Wrzeszcz" to nowotwory, które trzeba tepić rozpalonym żelazem. Niestety są chyba coraz bardziej popularne i wyplenić się już nie dadzą (podobnie jak "Morena")

rispetto - Pon Mar 20, 2006 2:49 pm

A czy problem nie polega na tym, że te poszczególne dzielnice po prostu tak się rozrastają, że nie sposób ich ogarnąć jedną nazwą? Stąd dodatki typu "Dolny, czy Górny". Poza tym kiedyś te poszczególne dzielnice, wsie i przysiółki były wyraźnie od siebie odgraniczone i łątwiej było o utrzymanie stosownej terminologii.
Inną sprawą jest też rozrastanie się dzilnic mieszkaniowym. Skoro np. Chełm rozrasta się w kierunku Orunii, to jasne, że mieszkańcy ulicy Zamiejskiej, czy Ptasiej będą kojarzyli swoje miejsce zamieszkania z Chełmem (bo stamtąd idzie ekspansja), a nie z "jakąś" Starą Wsią, czy z rozpadającą się Orunią.
O nazwach "potocznych" i ich funkcji we współczesnym języku nawet nie będę wspominał, bo temat Starowki już to poruszył.

Bartosz B. - Sro Mar 22, 2006 10:17 am

danziger napisał/a:
Właściwie cała Osowa (no, a przynajmniej jej większość łącznie z "centrum" Osowej) powinna nazywać się "Wysoka" - ale że stacja kolejowa (nota bene stojąca najbliżej "Nowego Świata") nazwana została właśnie "Osowa", to przesądziło o nazwie dzielnicy...


A z kretynizmów to jeszcze Renk i Selgros znajdujące się w Barniewicach, które to nie leżą
nawet w Gdańsku. A lokalizacja obiektów to przecież Nowy Świat lub Owczarnia.
Albo lotnisko w Rębiechowie. Chyba jakaś część płyty lotniska może leżeć
na części dawnych pól należących do Rębiechowa. Ale przecież terminal
jest w Firodze. Spytajcie kogoś gdzie znajduje się Young Digital Poland albo IBM. Pewnie odrzekną, że w Rębiechowie.
A skrzyżowanie Słowackiego z Potokową to oczywiście będzie dla nich Niedźwiednik.

Zoppoter - Sro Mar 22, 2006 12:30 pm

Jedna ze świezo upieczonych forumowiczek ma napisane w profilu, że jest z ... Sopotu-Wyścigi. Ciekaw jestem czy mieszka ona na torze wyscigów konnych, na peronie przystanku SKM Sopot-Wyscigi, czy może chodzi o jakies zupełnie inne "Wyścigi"... Moze o tor motocrossowy umiejscawiany przez wielu ludzi w Sopocie, a w rzreczywistści zlokal;izowany w Kolibkach...?
knovak - Sro Mar 22, 2006 12:43 pm

Na hipodromie da się mieszkać, w tych domkach przy stajniach od strony Żabianki; mam kolegę który tam swego czasu urzędował ponad rok :hihi:
(choć SKM-ka często szumiała, fajnie bywało :wink: )

fritzek - Sro Mar 22, 2006 12:57 pm

Zoppoter napisał/a:
Jedna ze świezo upieczonych forumowiczek ma napisane w profilu, że jest z ... Sopotu-Wyścigi. Ciekaw jestem czy mieszka ona na torze wyscigów konnych

Może ta forumowiczka to koń? :wink: Mojemu kotu zdarza się pisać na klawiaturze :wink:
A swoją drogą to Ty Zopp szykujesz się na Wielkiego Śledczego, że ludziom w profilach szperasz? :P Nie nadajesz się, bo nie masz na imię Roman :hihi:

danziger - Sro Mar 22, 2006 2:20 pm

Bartosz B. napisał/a:
w Barniewicach, które to nie leżą nawet w Gdańsku.

Tu się nie zgodzę. Historyczne terytorium wsi Barniewice jest obecnie podzielone na 3 części, z których jedna znajduje się w Gdańsku, a dwie na terenie gminy Żukowo.

Bartosz B. - Sro Mar 22, 2006 3:04 pm

danziger napisał/a:
Tu się nie zgodzę. Historyczne terytorium wsi Barniewice jest obecnie podzielone na 3 części, z których jedna znajduje się w Gdańsku, a dwie na terenie gminy Żukowo.


Jakieś dziwne było to wielkie rozszerzenie w bodajże 1973 roku. Poprzyłączano wtedy fragmenty Kowal, Rębiechowa, Barniewic i może jeszcze czegoś (Borkowo?) a nie całe te wsie. Takie Kowale to aż się prosi aby stały się częścią Gdańska.

Zoppoter - Sro Mar 22, 2006 5:24 pm

fritzek napisał/a:
A swoją drogą to Ty Zopp szykujesz się na Wielkiego Śledczego, że ludziom w profilach szperasz?


Iiii, tylko w niektórych przypadkach, jak mnie coś zafrapuje.
Ta forumowiczka pochwaliła sie ze "wraca z Ocypla do Sopotu" więc chcialem sprawdzić ziomalkę... :mrgreen:

seestrasse - Sro Mar 22, 2006 6:05 pm

e, to jeszcze nic. ja kiedyś, bardzo dawno temu i za siedmioma górami, a więc ja twierdziłam że się urodziłam w Gdańsku Głównym :hihi:
Zoppoter - Sro Mar 22, 2006 6:08 pm

seestrasse napisał/a:
e, to jeszcze nic. ja kiedyś, bardzo dawno temu i za siedmioma górami, a więc ja twierdziłam że się urodziłam w Gdańsku Głównym :hihi:


To i tak lepsze niż starowka...

parker - Sro Mar 22, 2006 8:03 pm

seestrasse napisał/a:
e, to jeszcze nic. ja kiedyś, bardzo dawno temu i za siedmioma górami, a więc ja twierdziłam że się urodziłam w Gdańsku Głównym :hihi:


to by tłumaczyło kolejowe zainteresowania :wink:

seestrasse - Sro Mar 22, 2006 9:06 pm

o, dzięki! :== :hihi:
Akaradus - Czw Mar 23, 2006 9:02 am

Cytat:
Jedna ze świezo upieczonych forumowiczek ma napisane w profilu, że jest z ... Sopotu-Wyścigi. Ciekaw jestem czy mieszka ona na torze wyscigów konnych, na peronie przystanku SKM Sopot-Wyscigi, czy może chodzi o jakies zupełnie inne "Wyścigi"...


Siostra mojej matki wraz z cała rodziną mieszka na terenie wyścigów już od wielu, wielu lat. Dokładnie zamieszkuje parterowe, podłużne barako-domki wzdłuż torów. Faktycznie pociągi nieźle słychać, ale ogólnie mieszka tam sie całkiem znośnie. Oprocz tych pociągów mankamentem może być ewentualnie jeszce wieczne przechodzenie obok stajni, koni i wdychanie zapachu wiadomo od czego, który sie unosi tam 24h na dobe. Jeżeli ktoś nie przepada za tymi zwierzetami, to mieszkanie w tym miejscu nie uznałby za przyjemne. Dla każdego innego zaś-mieszkanie jak mieszkanie-wszystko w porządku, tylko sceneria dziwna :D

Zag - Czw Mar 23, 2006 4:00 pm

rispetto napisał, że rozrastający Chełm w kierunku Oruni powoduje że mieszkańcy Zamiejskiej, czy Ptasiej będą mówić że mieszkają na Chełmie. Część Zamiejskiej <dolna> oraz Ptasia to Oruńskie Przedmieście, a południowym krańcem Chełma jest tam chyba Hebanowskiego. 8) . Poza tym w skład Chełma wchodzi również Jasień i nikt tam nie mówi że mieszka na Chełmie tylko w Jasieniu.[/scroll][/fade][/center][/list][/code][/quote]
seestrasse - Czw Mar 23, 2006 5:46 pm

w skład Chełma wchodzi Jasień? pierwsze słyszę. mógłbyś to wyjaśnić?
jayms - Czw Mar 23, 2006 6:31 pm

seestrasse napisał/a:
w skład Chełma wchodzi Jasień? pierwsze słyszę. mógłbyś to wyjaśnić?


no właśnie :hmmm:

grzechuu - Czw Mar 23, 2006 7:36 pm

może chodzi o to, że jest taka wielka dzielnica "Chełm z dzielnicą Gdańsk-Południe" (od Kiełpinka po Maćkowy) - ale to chyba nie znaczy, że to wszystko jest Chełm... :)
seestrasse - Czw Mar 23, 2006 7:41 pm

raczej nie :wink:
Latoyka - Wto Mar 28, 2006 11:00 am

Moze sie posmiejecie ze mnie w mojej obecnosci? Zachowujecie sie jakbyscie byli medrcami swiata, a tak naprawde nic o nim nie wiecie. A ja mam prawo sie mylic. I nie jestem koniem...Pozdrawiam.
seestrasse - Wto Mar 28, 2006 11:20 am

Latoyko, nie obrażaj się :D nasze Forum ma specyficzne poczucie humoru, i użytkowników reagujących alergicznie - nie mniej reagujących słusznie - na powszechne błędy językowe popełniane przez mieszkańców Gdańska oraz Sopotu. gdybyś pobyła z nami dłużej, i przeczytała te sterty postów które zostały napisane, wiedziałabyś to :D :zgooda: :kumple:
Zoppoter - Wto Mar 28, 2006 11:25 am

Latoyka napisał/a:
Moze sie posmiejecie ze mnie w mojej obecnosci?


Przeciez to nie jest zamknięte podforum, nikt Ci nie broni wejścia tutaj... Ani nikt tu sie przed Toba nie ukrywa.

Latoyka napisał/a:

Zachowujecie sie jakbyscie byli medrcami swiata, a tak naprawde nic o nim nie wiecie.


A tak konkretniej to co masz na mysli...?

Latoyka napisał/a:

A ja mam prawo sie mylic.


NIkt Ci go nie odmawia.

Latoyka - Wto Mar 28, 2006 11:38 am

Nie, ja sie nie obrazilam, takie jest wlasnie moje poczucie humoru, troszke cyniczne i diabelskie hehehe, wrecz dziekuje za wytkniecie bledu, juz go raczej nie popelnie. Wszystko looz =] Miłego dnia.
Makabunda - Wto Mar 28, 2006 11:44 am

Latoyka napisał/a:
Moze sie posmiejecie ze mnie w mojej obecnosci? Zachowujecie sie jakbyscie byli medrcami swiata, a tak naprawde nic o nim nie wiecie. A ja mam prawo sie mylic. I nie jestem koniem...Pozdrawiam.


Hmmmm :hmmm: ? Kto tu się z Ciebie smieje? :???: Przecież nie zabierałaś głosu w tym watku i nawet nie ma z czego sie smiać.
Wiem, że kobiety są wrazliwsze i odbierają więcej bodźców. Ale bez przesady. :D

seestrasse - Wto Mar 28, 2006 11:50 am

no dobra, Latti :hihi: to skąd właściwie jesteś? bo jak nie z Wyścigów :uuaaa: to może z Karlikowa?
Zoppoter - Wto Mar 28, 2006 11:59 am

seestrasse napisał/a:
no dobra, Latti :hihi: to skąd właściwie jesteś? bo jak nie z Wyścigów :uuaaa: to może z Karlikowa?


Albo ze Świemirowa...

seestrasse - Wto Mar 28, 2006 12:09 pm

nie ma co - okolica przednia :D
Latoyka - Wto Mar 28, 2006 12:11 pm

Jestem z miasta i basta =]
seestrasse - Wto Mar 28, 2006 12:13 pm

no dobra, ale z jakiej dzielni...
Latoyka - Wto Mar 28, 2006 12:34 pm

Na najlepszej oczywiscie hehehe :) A czy to sie nie nazywalo przypadkiem wlasnie Karlikowo?
seestrasse - Wto Mar 28, 2006 12:36 pm

jeśli mieszkasz w okolicach Jana z Kolana, generalnie po "morskiej" stronie torów - no to bingo... pozdrów ulicę Jana Kazimierza ode mnie. mam tam fajną kumpelę :D
Latoyka - Wto Mar 28, 2006 12:40 pm

HA! Moja ulica jest prostopadla do Jana z Kolna, a Krola Jana Kazimierza jest rzut beretem, tez mam tam kumpele, jeszcze z podstawowki. =]
seestrasse - Wto Mar 28, 2006 12:42 pm

Karlikowo rulez! :heej:
Latoyka - Wto Mar 28, 2006 12:57 pm

No ba! Tu jest spokojnie i przytulnie, choc ostatnio sie kreci jakis typek po nocy...mama wraca z pracy, otwiera brame zeby wjechac autkiem i co widzi?...Przy smietniku stoi zboczeniec i wiadomo co robi...obrzydliwe. Ale to jeszcze nic, moja kumpela mieszka na Rzemieslniczej, nad "Faktorią" (klub dla homoseksualistow) i nie dosc ze w nocy ma impreze za sciana, to jeszcze pod oknami widok niezbyt przyjemny...bo sie obsciskuja, awanturuja, smieca, rzucaja butelkami...
marqoz - Pią Paź 06, 2006 12:24 pm

Marcin napisał/a:
Proponuję jeszcze odwiedzenie strony - Struktura morfogenetyczna Gdańska.
Dla każdego "obszaru" wynieniono nazwy (ale z pewnością nie wszystkie) które funkcjonowały na przestrzeni dziejów.

Adres Struktury morfogenetycznej Gdańska zmieniono ostatnio na: http://gis.gdansk.pl/hist/gdamorf/start.htm

Sbigneus - Sro Wrz 17, 2008 5:21 pm

Czy ktoś wie gdzie była "dzielnica" RUDNIKI. Czy jeszcze istnieje.
Mikołaj - Sro Wrz 17, 2008 6:25 pm

Rudniki, stosując współczesną terminologię, to "przy Lotosie".
BillyBoy - Sro Wrz 17, 2008 8:59 pm

Podstawowe info o Rudnikach znajdziesz choćby tu . Miejscowi nadal używają tej nazwy, w odróżnieniu od rzadko stosowanych nazw jak Gęsia Karczma czy Błonia.
Sbigneus - Czw Wrz 18, 2008 5:27 pm

Dzięki BillyBoy.Jako specjalista od foto może udałoby się Tobie sfocić domy /chyba dwa/ przy zjeżdzie z mostu od strony Martwej Wisł. :==
smutas - Pią Gru 19, 2008 10:20 pm

mam pytanko! gdzie znajdowała się dzielnica "stare szkoty"?
pumeks - Pią Gru 19, 2008 10:30 pm

Pi razy oko w okolicach kościoła św. Ignacego. Obecnie ten obszar bywa na ogól włączany do Orunii
misiek425 - Wto Gru 23, 2008 12:36 pm

Sbigneus napisał/a:
Czy ktoś wie gdzie była "dzielnica" RUDNIKI. Czy jeszcze istnieje.
dzielnica Rudniki istnieje i ma się całkiem dobrze. Znajduje się na przeciwko podwieszanego mostu na stogach to te domki jednorodzinne , giełda towarowa, kwiatowa, hotelowce, ulica gdańskiego kolejarza, miałki szlak, sitowie, tarniny,michałki, tarcice, prosta, połęże znajduje się tam szkoła nr 29 a także Renault Zdunek
Łukasz - Wto Gru 23, 2008 10:06 pm

pumeks napisał/a:
do Orunii


Oruni!

pumeks - Sro Gru 24, 2008 2:04 am

Chyba masz rację :oops:
Bartosz B. - Sro Gru 24, 2008 12:35 pm

pumeks napisał/a:
Pi razy oko w okolicach kościoła św. Ignacego. Obecnie ten obszar bywa na ogól włączany do Orunii


A część górna do Chełmu.

Matti - Czw Gru 25, 2008 10:39 am

Łukasz napisał/a:
pumeks napisał/a:
do Orunii


Oruni!


Historii czy histori? Jakoś ta fleksja mi nie pasuje, hmm... :roll:

seestrasse - Czw Gru 25, 2008 1:21 pm

sprawdź w słowniku :wink:
bavar - Czw Gru 25, 2008 1:49 pm

Matti napisał/a:
Łukasz napisał/a:
pumeks napisał/a:
do Orunii


Oruni!


Historii czy histori? Jakoś ta fleksja mi nie pasuje, hmm... :roll:


Faktycznie ..Oruni.. - tak samo, jak ..Gdyni.. :wink:

Ja mam natomiast inną zagwostkę.. Otóż większość życia mieszkałem na Chełmie i zawsze napotykałem jakieś rozbieżności w odmianach powyższej nazwy dzielnicy. I tak dla przykładu 'jadę z Chełmu, czy Chełma'? Osobiście zawsze kibicowałem tej drugiej odmianie, gdyż - jak już sama pisownia to zdradza - nie chodzi tu przecież o nazwę nawiązującą do rodzaju nakrycia głowy. Mylę się :???: Proszę o pomoc :hmmm:

stolzenberger - Czw Gru 25, 2008 2:27 pm

według Hrabeca (Nazwy dzielnic i okolic Gdańska) powinno się odmieniać "chełmu" właśnie. Tylko że to jest książka z 1949 r., więc mogło od tego czasu się dużo zmienić :khmm:
bavar - Czw Gru 25, 2008 2:43 pm

No to widzę, że natrafiłem na dawnego ziomka :wink: Wielkie dzięki za rozwikłanie tejże zawiłości.. W takim razie będę stosował formę 'z Chełmu' :szabelka:

Skoro już przez chwilę przy Chełmie, to gdzie on jest bardziej fachowo i nieco obszerniej opisany, bo podobno był on kiedyś miastem z.. kamieniczkami i nazwami ulic, wśród których Łużycka była ongiś Długą :roll:

stolzenberger - Pią Gru 26, 2008 6:40 pm

jako takich nie ma żadnych opracowań na temat dawnego Chełmu, jednak jest dość sporo różnych publikacji które w jakimś tam stopniu mówią o Chełmie. Sam pisałem dość sporą pracę na temat układu przestrzennego Stolzenberga w latach Miasta Kombinowanego :^^ podejrzewam więc że jak narazie moja praca jest jedynym opracowaniem tego typu :hihi: ale jak Cię ciekawi historia naszej dzielnicy, a zwłaszcza parafii p.w. Podwyższenia Krzyża to polecam kronikę ks. Wołosa, która wisi przy wejściu do kościoła, widać w niej wyraźnie skąd proboszcz, autor kroniki miał informacje:)


a tak na marginesie masz tu link do tematu "dawny chełm" na forum: http://forum.dawnygdansk....ghlight=che%B3m

pumeks - Sob Gru 27, 2008 10:53 pm

stolzenberger napisał/a:
jako takich nie ma żadnych opracowań na temat dawnego Chełmu, [...]
Sam pisałem dość sporą pracę na temat układu przestrzennego Stolzenberga w latach Miasta Kombinowanego :^^ podejrzewam więc że jak narazie moja praca jest jedynym opracowaniem tego typu

Wybacz ale jeśli nawet nie dotarłeś do informacji, że gdański historyk Ulrich Wendland opublikował w 1937 r. monograficzny, całkiem obszerny artykuł "Aus der Geschichte der königlich-preussischen Immediatstadt Stolzenberg bei Danzig" (chyba już zresztą cytowany na tym Forum), to nie przekonasz mnie, że twoja praca posiada jakąkolwiek wartość. :dziadek:

stolzenberger - Nie Gru 28, 2008 6:36 pm

chodziło mi o sam układ, bo jednak na całość składa się nie tylko to co Wendland napisał, jego informacje lepiej sobie zestawić w porównaniu z innymi. Przede wszystkim Wendland (Johann, nie Ulrich...) nie był historykiem, tylko proboszczem parafii Jana, i w całym swoim życiu pisał same informatory i tego typu broszury o kościele św. Jana, a na sam koniec życia trafił mu się tekst o Chełmie, więc ja tego nie traktuję samodzielnie jako niepodważalne źródło
pumeks - Pon Gru 29, 2008 4:36 pm

Faktycznie Johannes - pomyliłem dwóch Wendlandów, mea culpa - ale to, że nie wspomniałeś o tym artykule, a swoją pracę prezentujesz jako "jedyne opracowanie tego typu", pozwala według mnie na dwie hipotezy:
a) nie zajrzałeś do tego tekstu pisząc swój artykuł - w takim razie podpadasz pod podejrzenie o dyletantyzm (żeby użyć najłagodniejszego sformułowania)
b) zajrzałeś, ale licząc na niewiedzę odbiorców ukryłeś ten fakt przed nimi - zatem podpadasz pod podejrzenie plagiatu

stolzenberger - Pon Gru 29, 2008 5:18 pm

możesz mi wierzyć, znam ten artykuł od pierwszej do ostatniej strony, ale dyskutować już na ten temat już nie będę. Musisz od razu najeżdżać na człowieka? nie napisałem tego z jakimś wygórowanym poczuciem własnego ego i swojej wiedzy. Właściwie po co ja się tłumaczę :II
adzygmunt - Sob Sty 24, 2009 5:20 pm

Kontynuacją będzie?
Suchanino to Cyganka? Jako chłopcy kiedy "wchodziła" nazwa "S" mówiliśmy Suchonino
Siedlce nazywalismy Siedlice Może bliższe było Schidlitz"
Stogi były Siankami Tak mi sie przypomniało z głowy czyli z ... niczego!

Zbych - Sob Lut 04, 2012 3:48 pm
Temat postu: Lówenthal, Lauental, Letniewo, Letnica.
Nazwy Letniewo i Letnica są związane z nazwą Lauental dotyczącą miejsca położonego w pobliżu jeziora Zaspa. Nazwa Letniewo została wprowadzona decyzją administracyjną po wojnie, później została zmieniona na nazwę Letnica, bo końcówka -wo wskazywała na nazwę dzierżawczą, a takową ta nazwa nie była.

Proponuję przyjrzeć się bliżej niemieckim nazwom Lówenthal, Lauental (obie z h lub bez niego). Pierwsze człony nazw nie budzą wątpliwości - lwi i ciepły - użycie nie musi być z niczym związane, bo nie odnosi się do niczego charakterystycznego dla miejsca. Wątpliwości budzi drugi człon, który odnosi się do cechy topograficznej i sugeruje jej istnienie. Nazwa Lauental występuje w dwóch miejscach: na południe od jeziora Zaspa (załącznik 1), oraz na wschód od starej części Oliwy (załącznik 2); Lówenthal znajduje się w sąsiedztwie pierwszego z wymienionych miejsc nazwanych Lauental, położonego w pobliżu jeziora Zaspa (również załącznik 1).

Tal (thal), czyli dolina. W miejscach, gdzie występują te nazwy doliny raczej nie występują. W okolicy jeziora Zaspa jest co prawda niewielkie zagłębienie, ale czy mogło ono mieć znaczenie dla użycia w nazwie. Drugie miejsce o nazwie Lauental (ul. Bora Komorowskiego) leży na całkiem płaskim terenie.

Wszystkie nazwy dotyczą zespołu budynków, co nie przeszkadza temu, by okoliczne miejsce wzięło od nich nazwę.

Nazwa Lauental (ul. Bora Komorowskiego) nie ma swojej kontynuacji i nie ma związku z nadaniem nazwy Letnica dzielnicy przy jeziorze Zaspa, ale identyczność tej nazwy pozwala wyciągnąć pewne wnioski (powyżej).

Lówenthal pojawia się tylko na jednej mapie (u mnie), oraz w Słowniku Geograficznym Królestwa Polskiego i Innych Krajów Słowiańskich jako osiedle należące do osiedla Lauental. Czyli Lwia Dolina byłą częścią Letniej Doliny, ale uzasadnienie użycia terminu dolina jest raczej wątpliwe.

Nazwa Letnica nie specjalnie mi się podoba, ale wygląda na to, że nie ma w niej istotnego przeinaczenia. Kojarzy się właściwie z przymiotnikiem letni, a dolinę można sobie tutaj rzeczywiście darować (choć mogłaby otrzymać ładniejszą końcówkę).

Dieter - Pon Lut 06, 2012 11:45 am

adzygmunt napisał/a:
Kontynuacją będzie?
Suchanino to Cyganka? Jako chłopcy kiedy "wchodziła" nazwa "S" mówiliśmy Suchonino
Siedlce nazywalismy Siedlice Może bliższe było Schidlitz"
Stogi były Siankami Tak mi sie przypomniało z głowy czyli z ... niczego!

Ty masz calkowicie racje. Pamiec masz dobra! :zgooda:
To byla najpierw CYGANSKA GORA, wtedy SUCHONINO, SIANKI i SIEDLICE. :dziadek:

adzygmunt - Pon Lut 06, 2012 12:14 pm

Po drodze na Sianki był Trojan! Skąd taka nazwa?
Mikołaj - Pon Lut 06, 2012 3:10 pm

Nazwy dzielnic i okolic Gdańska - Stefan Hrabec 1949:

Zbych - Pon Lut 06, 2012 5:59 pm

O Letniewie/Letnicy (także Zaspie) ciekawie pisze profesor Andrzej Januszajtis na stronie:
Miasto jak ogród - Letnica, Trochę historii....
Na tej stronie są także linki do niektórych innych historycznych dzielnic czy też miejsc.
Swoją drogą nie wiedziałem, że lau jest gwarową wersją lówe.

pumeks - Pon Lut 06, 2012 6:27 pm

Zbych napisał/a:
Swoją drogą nie wiedziałem, że lau jest gwarową wersją lówe.

Coś jest na rzeczy... dlatego jakiś badacz kiedyś odczytał nazwę spichlerza Blaue Lamm jako Blaue Lau i z Błękitnego jagnięcia zrobił Błękitnego lwa.

Zbych - Sro Lut 08, 2012 12:01 pm

Przepraszam za lówe zamiast löwe, ale dopiero teraz zauważyłem, że w skopiowanym wyrazie jest ó zamiast ö (w ostatnim i poprzednim moim poście).
discus - Wto Lut 12, 2013 2:33 pm

Przepraszam. Czy to prawda, iż w Gdańsku mamy tylko 6-ść dzielnic ??
zreimizak - Wto Lut 12, 2013 4:15 pm

discus napisał/a:
Przepraszam. Czy to prawda, iż w Gdańsku mamy tylko 6-ść dzielnic ??


A mozesz je wymienic? :haha:

danziger - Wto Lut 12, 2013 4:59 pm

discus napisał/a:
Przepraszam. Czy to prawda, iż w Gdańsku mamy tylko 6-ść dzielnic ??

Na tak postawione pytanie najszybciej odpowie ci wujek Google.

Zbych - Wto Kwi 16, 2013 6:29 pm
Temat postu: Pochodzenie nazwy Oliwa
Do kilku hipotez o pochodzeniu nazwy Oliwa można dołączyć jeszcze jedną.
W XII w., czyli w czasach, w których został ufundowany klasztor cystersów, istniał kult św. Oliwy z Anagni.
Cytat:
Oliwa z Anagni, wł. Oliva di Anagni (ur. we Włoszech, zm. ok. 492 prawdopodobnie w Anagni) - włoska zakonnica, dziewica, czczona jako święta przez Kościół katolicki we Włoszech w grupie czterech anagninskich świętych (obok: Secondiny, Aurelii i Neomisi).

Cytat:
Ślady kultu również są w Polsce. Na początku XVIII wieku relikwie Świętej (część ramienia) sprowadził z Anagni do opactwa cystersów w Oliwie (ok. 1703) ówczesny opat klasztoru Michał Antoni Hacki.

Cytaty pochodzą z Wikipedii.
Jest tylko pytanie, czy to nazwa oliwskiego opactwa pochodzi od jej XII-wiecznego kultu, czy przeciwnie, sprowadzenie jej relikwii w XVIII w. było skutkiem zbieżności imienia z nazwą Oliwa.

Matti - Sro Sty 01, 2014 9:17 am

zreimizak napisał/a:
discus napisał/a:
Przepraszam. Czy to prawda, iż w Gdańsku mamy tylko 6-ść dzielnic ??


A mozesz je wymienic? :haha:

Historycznie dzielnic Gdańska mogło tyle być... Nie jestem biegły w historii Gdańska, ale na starych planach, tzn. nie tyle starych co np z 1977 roku grubymi literami oznaczone były:

Nowy Port, Wrzeszcz, Oliwa, chyba Stogi? i Chełm? Proszę o korektę znawców administracyjnego podziału Gdańska.

P.S. Po waszych wpisach można wnioskować, że Letniewo jest bardziej historyczne niż Letnica?

pumeks - Sro Sty 01, 2014 9:51 am

Żadna z tych nazw nie jest historyczna, po 1945 najpierw wprowadzono Letniewo a potem naukowcy oprotestowali i "poprawili" na Letnicę, ale mieszkańcy pozostali przy poprzedniej wersji.
discus - Sro Sty 01, 2014 10:37 am

Lekko jestem zagubiony :II . Może ktoś mi wytłumaczyć czym się różni dzielnica w Gdańsku od osiedla jako jednostki pomocniczej gminy? (Interesuje mnie czy są gdzieś sformalizowane przepisy to regulujące) Poza tym mamy chyba tylko 5 dzielnic.
Matti - Sro Sty 01, 2014 10:55 am

Moim skromnym zdaniem Nowy Port, Oliwa, Wrzeszcz na przykład zawsze były i będą dzielnicami Gdańska. Teraz miasto namieszało i mieszają pojęcia dzielnic i osiedli.
pumeks - Sro Sty 01, 2014 1:43 pm

discus napisał/a:
Lekko jestem zagubiony :II . Może ktoś mi wytłumaczyć czym się różni dzielnica w Gdańsku od osiedla jako jednostki pomocniczej gminy?

O ile wiem, to różnią się liczbą wyborców.

Dieter - Sro Sty 01, 2014 11:03 pm

Matti napisał/a:
chyba Stogi? i Chełm?

Powiem tylko, ze po wojnie: najpierw byly Sianki z ktorych powstaly Stogi i najpierw byla Pohulanka, potem zmieniona na Chelm. :dziadek:

Matti - Czw Sty 02, 2014 8:08 am

Fakt o Siankach słyszałem już dawno od babci, która je zamieszkiwała.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group