Dawny Gdańsk

Gdańsk - Sopot - Gdynia - Po spotkaniach w Wisłoujściu i w siedzibie Forstera

Piotr A. - Sob Paź 11, 2008 5:29 pm
Temat postu: Po spotkaniach w Wisłoujściu i w siedzibie Forstera
Dwie świetne imprezy. Wisłoujście i siedziba Forstera. Czy na tym sprawa się zakończy? Miałem (nie ja jeden) cichą nadzieję, że powstaje przy naszym udziale "nowa świecka tradycja". A tu cisza, jak makiem zasiał. DLACZEGO SAMI NIE SPRÓBUJEMY? Nie czekajmy, aż ktoś za nas wszystko zrobi, zorganizuje, opowie etc. Może spotkamy się przy szańcu jezuickim? (kolonia Anielinki), a może w innym ciekawym miejscu? Dzięki Bozi mieszkamy w mieście o tysiącletniej historii. Jest z czego wybierać. Czekam na opinie Szanownych Forumowiczów oraz na propozycje. :co_jest:
grzechuu - Sob Paź 11, 2008 7:17 pm
Temat postu: Re: Po spotkaniach w Wisłoujściu i w siedzibie Forstera
Piotr A. napisał/a:
Może spotkamy się przy szańcu jezuickim? (kolonia Anielinki), a może

O, tam bym się chętnie przeszedł, bo sam to pewnie połowy nie zauważę.

Z propozycji to na szybko mam np. żeby zwiedzić Letnicę przed planowaną wymianą stolarki okiennej (chyba na początku przyszłego roku ma być?).

A może jakiś spacer grupowy po Oruni? Bo sam z aparatem tam raczej nie będę łaził. Znajomych do oliwskiej kuźni dzisiaj wyprowadziłem, ale Orunią to ich chyba nie skuszę :wink:
[ale to bardziej spacery niż konkretne obiekty]

stolzenberger - Sob Paź 11, 2008 7:23 pm

jestem za kolonią Anielinki:) jakaś mała wyprawa po tamtejszych "fortach", znajomy mi kiedyś powiadał jak to wszedł tam do środka, więc może i nam by się udało :) i tym razem na pewno się pojawię :D
Piotr A. - Sob Paź 11, 2008 7:56 pm

Też tam byłem z przyjaciółmi w lutym br. Sądzę, że grupa powyżej 6 osób może tam chodzić bezpiecznie. Udało nam się przejść szaniec dookoła. :co_jest:
Mikołaj - Sob Paź 11, 2008 10:46 pm

wstyd się przyznać, ale nigdy tam nie byłem, czas nadrobić :D
Piotr A. - Sob Paź 11, 2008 10:52 pm

grzechuu napisał/a:
A może jakiś spacer grupowy po Oruni?

A może na początek wspólna sesja foto dawnych koszar na Słowackiego? To jedna z ostatnich okazji. Wkrótce mają teren zasłonić ekranami dżwiękochłonnymi, a następnie zamknąć dla osób postronnych. Mielibyśmy możliwośc ustalenia detali wyprawy do fortu jezuickiego.

Hochstriess - Nie Paź 12, 2008 10:31 am

Oooo koszary jak najbardziej!
Pepo - Nie Paź 12, 2008 12:14 pm

Ja również się piszę. Z mojej strony mogę załatwić, jeśli będzie takie zapotrzebowanie, zwiedzanie Fortu Góry Gradowej (Grodzisko) wraz z częścią potern i obiektów oraz nowymi wystawami. Ale to dopiero gdzieś w marcu lub kwietniu przyszłego roku - teraz po prostu jest mniej przyjemnie (pogoda), trwają jeszcze prace budowlane (bajzel), a i nie wszystkie wystawy są jeszcze czynne...

Ale proszę wziąć to pod uwagę, tak na przyszłość... żeby nie było, że nie proponowałem :hihi:

Piotr A. - Nie Paź 12, 2008 3:30 pm

Pepo napisał/a:
Z mojej strony mogę załatwić, jeśli będzie takie zapotrzebowanie, zwiedzanie Fortu Góry Gradowej (Grodzisko)


Myślę że szereg osób już teraz trzyma Cię za słowo (niżej podpisany na pierwszym miejscu). Szczerze mówiąc, spędziłem tam latem kilka godzin, fociłem ile wlezie, ale wyszedłem z uczuciem niedosytu. Brakowało kogoś, kto zwróciłby mi uwagę na rzeczy, które z pewnością mej uwadze umknęły. To trochę tak jakby wybrać się na zwiedzanie Wisłoujścia w pojedynkę. :OO

stolzenberger - Nie Paź 12, 2008 4:20 pm

to co, jakaś konkretna data na zwiedzanie? :)
Piotr A. - Nie Paź 12, 2008 6:24 pm

Cytat:
to co, jakaś konkretna data na zwiedzanie?


Spokojnie. Najpierw trzeba dogadać się na miejscu z dysponentem terenu w sprawie terminu wizyty i fotografowania. Postaram się być tam we wtorek. Jeżeli ktoś zna zwyczaje panujące obecnie w d. koszarach, proszę o info na :priv:

grzechuu - Pon Paź 13, 2008 3:38 am

o wycieczce FDG z grudnia 2005 pewnie wiesz

później w kwietniu 2006 (po przejęciu terenu przez Hossę) była wycieczka organizowana przez KIL Wrzeszcz i już nas tam nie wpuszczono - o problemach np tu http://gdansk-wrzeszcz.mo...opic.php?t=6727

no ciekawe, sam też bym chętnie się przeszedł, bo na pierwszej wycieczce nie byłem

Vilip - Pon Paź 13, 2008 11:28 am

ponieważ ominęła mnie wycieczka z 2005 roku, z wielką chęcią piszę się na ten pomysł :)
ruda - Wto Paź 14, 2008 9:52 am

Można jeszcze zajrzeć na Żuławy, na sesję o gotyku.
17 - 18 pażdziernik 2008.
Konferencja, wystawa fotograficzna i wykłady terenowe.
Wożą autokarami :hmm: :==

Piotr A. - Nie Paź 19, 2008 2:51 pm

Wygląda na to że na wizytę w koszarach będziemy musieli trochę poczekać. Teren dawnej jednostki podzielono na dwie części;
- pierwsza (tą od ul Grunwaldzkiej) wyremontowana w stylu przypominającym skrzyżowanie Mac Donalda z Madison. Nowe okna, nowe rynny itp - niby ładnie, ale ducha koszar tam już nie znajdziemy - teoretycznie wstęp wolny, ale po co?

- druga (ta od strony Słowackiego) jest w dalszym ciągu we władaniu naszego wojska. O zgodę na sesję nalezy obiegać się w Wojewódzkim Sztabie Wojskowym w Gdańsku.

W tej sytuacji myślę, że lepiej będzie w pierwszej kolejności pomyśleć o Anielinkach (Szaniec Jezuicki). Gromadzę materiały, niebawem je wkleję. Jeżeli ktoś miałby ochotę pełnić rolę przewodnika, to byłoby bosko. Z całą pewnością nalezy zaopatrzyć się w dobre latarki. Ciekawe, ile osób weźmie udział w tym spotkaniu ... Proponowany termin? 25 - 26 października? :co_jest:

Hochstriess - Nie Paź 19, 2008 3:57 pm

Uuuu w tym terminie ja odpadam, niestety.
pumeks - Nie Paź 19, 2008 7:34 pm

Jak wymyślicie rozsądny termin zwiedzania to ja mogę trochę oprowadzić, tym bardziej że mieszkam 10 min spacerkiem od Anielinek.
guidesailing - Nie Paź 19, 2008 7:47 pm

A co powiecie bracia i siostry w umiłowaniu miasta naszego na termin 8 zali wżdy 9 listopada AD 2008 ?? :hmm:

A w sąsiedztwie insze atrakcje, także najstarsza nekropolia żydowska w Gdańsku oraz XVIII wieczna lodownia w Parku Oruńskim i rzut beretem XIX wieczny potężny, świetnie zachowany zbiornik retencyjny dla miasta naszego...

Piotr A. - Nie Paź 19, 2008 8:35 pm

guidesailing napisał/a:
w sąsiedztwie insze atrakcje, także najstarsza nekropolia żydowska w Gdańsku


Zgadzam się w pełni z przedmówcą. Cmentarz robi wrażenie, zwłaszcza że jak gdzieś czytałem, nie został zniszczony przez Niemców (umowa z gminą żydowską). Jednak największe wrażenie robi cmentarz żydowski na zapleczu dawnego krematorium we Wrzeszczu. Znalazłem tam nawet nazwisko Mrongovius ....
Co zaś się tyczy terminu spotkania, to sprawa jest myślę, otwarta. Proponuję aby ustalić datę, która umozliwi udział wszystkich zainteresowanych.
Dla zachęty kilka fotek z gdańskiego cmentarza żydowskiego.

Hochstriess - Nie Paź 19, 2008 9:04 pm

Kazdy inny poza weekendem 24-26 października mi pasuje. Stawiam się z latarami i tym razem z kartą w aparacie :wink:
Strach - Nie Paź 19, 2008 9:56 pm

Piotr A. napisał/a:
Jednak największe wrażenie robi cmentarz żydowski na zapleczu dawnego krematorium we Wrzeszczu.


Chyba coś Ci się pomyliło :???: Najbliższy cmentarz żydowski jest (był) 1 km w linii prostej od dawnego krematorium. :alenumer:

Pepo - Nie Paź 19, 2008 10:19 pm

Zgłaszam chęć i gotowość do odbycia wycieczki w każdy weekend października. Listopad, z mojej strony, odpada 8-9 (Berlin) i 15-16 (wesele).
Piotr A. - Nie Paź 19, 2008 10:19 pm

Oczywiście, masz rację, przepraszam. W niedzielnym ferworze pomieszałem cmentarz na Górze Szubieniczników, z Cmentarzem Żydowskim, do którego wchodzi się od strony ul Do Studzienki. W ciągu kilku miesięcy sfociłem większość starych gdańskich nekropolii. Trochę mi się to pomieszało. Na przeprosiny kilka zdjęć tego pierwszego.
Pozdrawiam

Strach - Nie Paź 19, 2008 10:26 pm

Nie ma co za 8))
pumeks - Nie Paź 19, 2008 10:32 pm

Hanna Kielbratowski

jest o tyle ciekawa, że na Starym Chełmie znalazłem obalony nagrobek Matyldy Kielbratowski


A co do Anielinek, to podtrzymuję swoją propozycję - myślę, że znam obiekt całkiem nieźle, z tym, że uprzedzam - nie wszędzie da się wleźć. Pasuje mi praktycznie każdy termin weekendowy, jestem gotów dostosować się do was.

Piotr A. - Pon Paź 20, 2008 9:43 pm

pumeks napisał/a:
Jak wymyślicie rozsądny termin zwiedzania to ja mogę trochę oprowadzić


Uwzględniając to co napisała Furya i Pepo, w grę wchodzą jedynie dwa terminy listopadowe - 22 / 23 oraz 29 / 30. Nikt inny nie zgłaszał uwag. Proponuję zatem żebyś wybrał bardziej Ci pasujący. Ty "robisz za przewodnika" więc i ustalasz terminy. To zdrowa zasada. :D

guidesailing - Pon Paź 20, 2008 10:31 pm

Jeśli uda się ustalić wypad "anielinkowy" na 29 lub 30 listopada, to także będę mógł chętnie się z Wami ponownie spotkać... :) ...i dorzucić może trochę do informacji przekazanych przez "Pumeksa" o obiekcie i okolicy :^^

Ten zaniedbany i opuszczony przed kilku laty unikalny obiekt forteczny przez ostatniego gospodarza (Miejski Inspektorat Obrony Cywilnej w Gdańsku) czeka jeszcze na nowego gospodarza i pomysł na zagospodarowanie w stylu "Fortu VIII" w Toruniu lub "Fortu Anioła" w Świnoujściu...

A widoki z niego na Żuławy... 8O .... 8O 8O

pumeks - Wto Paź 21, 2008 8:48 am

To chyba mówisz o jakimś innym obiekcie, bo na Szańcu Jezuickim, odkąd pamiętam jest jakaś hurtownia która dzierżawi nieruchomość od Gdańskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych. W związku z tym majdan fortu jest niedostępny, ogrodzony i strzeżony, m. in. przez psy.
guidesailing - Wto Paź 21, 2008 11:25 am

Nic z tych rzeczy... :D

Hurtownia mieści się tam od początku lat 80-tych XX wieku, zajmując majdan i jedną kaponierę (prawą - północną). Wcześniej był tam warsztat naprawczy taboru samochodowego.Fosy suche wraz z galeriami strzeleckimi przeciwskarpy, kaponierą (lewą) oraz dwoma hangarami (po których pozostały jedynie betonowe fundamenty w fosie) były już od lat 60-tych XX wieku, użytkowane jako magazyny MIOC-u oraz punkt rezerwowy gdańskiej radiostacji OC (maszt na wale fortu). Dokładna dokumentacja techniczna obiektu w posiadaniu komórki OC UM Gdańsk. Nieco materiałów o zabytku także w ODZ na św. Trójcy. Formalnie to obiekt jest jeszcze w strukturach operacyjnych OC... :hihi:

Sporo planów i szkiców w zasobach APG (teczka V-38 - 1121.1126). Sporo zapewne można znaleźć dzięki R. Hirschowi i K. Biskupowi w zbiorach PG...


W poternach łączących przeciwskarpę z kaponierami - w okresie zimowym istnieje hibernaculum nietoperzy (nockowate) :D Tak orientacyjnie z 60-70 osobników (inwentaryzacja z 2005r.).

Zgodę na wejście (także na majdan i do kaponier) można uzyskać bez większych problemów u zarządcy obiektu. Trzeba tylko określić w piśmie przewodnim odpowiedzialnego za bezpieczeństwo grupy na obiekcie. Ale tym zapewne zajmie się Pumeks jako "autochton" :D
:zgooda:

A jeszcze ciekawostka: Nazwa "Szaniec Jezuicki" jest już raczej obecnie nie stosowana odniesieniu do tego obiektu, gdyż nawet trudno po przebudowie w XIX wieku tej fortalicji ziemnej o innym założeniu na obecny kształt pruskiego murowanego, "dzieła odsadzonego" o innym narysie, znaleźć relikty tegoż "szańca" pierwszego... :???:

Nie mniej nazwa ta występowała także czasem w dokumentach pruskiego urzędu fortecznego.

Ten unikalny obiekt forteczny ma jeszcze wiele białych plam i jest wspaniałym poligonem dla badaczy przedmiotu. :hmm:

guidesailing - Wto Paź 21, 2008 11:26 am

Sorki! Hurtownia działa od początku oczywiście lat 90-tych XX wieku...
guidesailing - Wto Paź 21, 2008 11:35 am

Aaaa jeszcze jedna sprawa. Z obiektu wychodzi w stronę wschodnią (lewa strona fosy przy blokhauzie - wejścia po dawnym moście zwodzonym na majdan),telegraficzna poterna techniczna (systemu wojskowych kanałów telegraficznych z XIX wieku). Naniesiona jest ona na stosowny plan tego systemu gdańskiej telegrafii wojskowej, zachowany w APG. Poszukam w inwentarzach APG, to podam sygnaturę akt dla dociekliwych... :hmm:
pumeks - Wto Paź 21, 2008 11:52 am

Eee, jak chcecie załatwiać coś z hurtownią, to ja się nie podejmuję, oni są dość trudni w obejściu. i żadnych pism do nikogo pisać nie zamierzam.
Panbary - Wto Paź 21, 2008 3:37 pm

Dołożę jeszcze jeden pomysł na obiekt warty zobaczenia. Może ktoś ma dojście albo pomysł jak załatwić. Chodzi o browar we Wrzeszczu, obecnie w posiadaniu pana Górskiego. Wiem, że były organizowane tam wycieczki więc sprawa raczej do załatwienia. :)
Pepo - Wto Paź 21, 2008 7:35 pm

guidesailing napisał/a:
plan systemu gdańskiej telegrafii wojskowej zachowany w APG.


O, ja byłbym zainteresowany. Nawet bardzo. Być może mówimy o tym samym, lecz ja znalazłem dotąd w APG jedynie jedną czy dwie pozycje dot. tego tematu (plany pociągnięcia kabli telegraficznych w rejonie twierdzy) w zespole dot. Królewsko-Pruskiej Fortyfikacji Gdańskiej (APG 1121 ?). Jeśli myślałeś o czymś innym, to bardzo, ale to bardzo będę zainteresowany :wink:

Jeśli chodzi o zorganizowanie wycieczki (pismo do hurtowni) to mogę się tego podjąć, ale niestety, wtedy musiałaby być ona dopiero w drugiej połowie listopada (ewentualnie na początku grudnia).

mlap - Sro Paź 22, 2008 8:26 pm
Temat postu: szaniec jezuicki
29-30 listopad szaniec jezuicki piszę sie z rodzinką
mlap.

stolzenberger - Sro Paź 22, 2008 9:48 pm

to i mnie proszę wtedy dopisać, mam nadzieję, że nie wypadnie mi nic niespodziewanego...
Hochstriess - Sro Paź 22, 2008 11:52 pm

My też :)
danziger - Czw Paź 23, 2008 7:39 am

To termin już ostatecznie ustalony? Bo się pogubiłem... :hmmm:
Pietrucha - Czw Paź 23, 2008 1:47 pm

kiedys juz z Rzygaczami odwiedziliśmy chyba szaniec jezuicki,a le to juz dawno było i jak tylko będe mógł z chęcia się wybiore.
Panbary - Czw Paź 23, 2008 10:53 pm

A już listę tworzymy? Jak coś, to rzecz jasna, idę też :)
fazi - Pią Paź 24, 2008 5:29 pm

I ja też z chęcią się piszę
PS czy można ustalić termin na niedzielę?

ComaSpy - Czw Paź 30, 2008 10:19 pm

Jeżeli czytelnicy :mrgreen: mogą uczestniczyć w zwiedzaniu to i ja dopisuję się do wirtualnej listy.
stolzenberger - Pią Paź 31, 2008 10:21 pm

to i ja się dopisuję na 29 listopada, mam nadzieję, że pogoda dopisze...
Voit - Pon Lis 17, 2008 7:18 pm

Witam.
Mam pytanie, czy lista uczestników jest już zamknięta?
Jeśli nie, to ja bym się chętnie dopisał... Może nawet nie sam.

Szańca wieczorami pilnuje pewien bardzo miły pan, latem trafiłem na niego wychodząc z fosy.
Okazał "życzliwe zainteresowanie"ale psami nie szczuł, kosą nie machał (choć właśnie kosił trawę).
Na majdan się nie pchałem, ale z fosy (z kondygnacji +1 są przejścia).

Szaniec Jezuicki to niezmiernie interesujące miejsce.
Niewielkim nakładem pracy i kosztów można temu miejscu przywrócić przyzwoity wygląd.

Pepo - Wto Lis 18, 2008 11:30 am

Mam wrażenie, że "temat" trochę sam popłynął. Poczuwam się więc do wyjaśnienia: listy nie ma, bo i na razie nie tylko termin nie jest potwierdzony, ale nawet sprawa nie zaczęła być badana. Chodzi oczywiście o kontakt z właścicielem posesji (hurtownią), aby nie było przykrych niespodzianek. W sumie niby prosta sprawa, ale zawsze trzeba 2-3 wizyt, zwykle napisanie jakiegoś pisma, zebranie ludzi itp.

Parę tygodni temu wstępnie zadeklarowałem się, że postaram się temat ruszyć. Niestety, w pracy i na uczelni obowiązków mi teraz przybyło (liczyłem naturalnie na pewną odwrotną tendencję do końca roku :hihi: ) i muszę do tego przynajmniej czasu zrezygnować w angażowanie się w organizację wycieczki na Szaniec Jezuicki.

Jeśli komuś pokrzyżowałem plany - przepraszam.

mlap - Sro Lis 19, 2008 12:27 pm

Szkoda, czekam z niecierpliwością na nowy termin ,pozdrawiam wszystkich m.
fazi - Pią Cze 29, 2018 11:28 pm

Witam. A ja mam prośbę do osób, które uczestniczyły w tej naszej forumowej wycieczce po Wisłoujściu w 2008 (chyba) roku. Otóż czy ktokolwiek wtedy zrobił zdjęcie tych zamurowanych otworów , lub w ogóle tego fragmentu muru na lewo od bramy jak w zaznaczonym kółku na dzisiejszym zdjęciu?

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group