Dawny Gdańsk

Żuławy, Kaszuby, Kociewie i inne miejsca bliższe lub dalsze - Na wschód od Żuław

radeck - Pią Sie 15, 2008 8:39 am
Temat postu: Na wschód od Żuław
Chyba za bardzo się pochwaliłem fotami z Warmi i Mazur bo przez przypadek usunąłem z dysku co ciekawsze ujęcia.
Wrzucę jednak te co mi zostały i następnym razem bo nie był to mój ostatni wyjazd w te strony uzupełnię galerię.

radeck - Pią Sie 15, 2008 8:45 am

W św. Lipce miałem okazję wysłuchania 30 minutowego koncertu organowego sponsorowanego przez naszych zachodnich sąsiadów którzy te rejony z różnych powodów odwiedzają.
Dodam jeszcze że organy te z przepięknymi ruchomymi figurami zostały odnowione też dzięki tym naszym sąsiadom :wink:

radeck - Pią Sie 15, 2008 8:50 am

Następne fotki z miejsca którego chyba nie muszę opisywać.
radeck - Pią Sie 15, 2008 9:01 am

Kawałek za Kętrzynem w stronę Gołdapi w miejscowości Rapa - XIX wieczny grobowiec rodziny Fahrenheitów.
Ciekawostki na jego temat opowiadają mieszkające tam dzieci, które za kilka rubelków wspaniale czują się w roli przewodnika.
Kilka lat temu zwiedzając to miejsce można było obejrzeć zmumifikowane zwłoki przez okna grobowca, niestety wiosną tego roku ktoś ukradł całą trumnę i opiekunowie grobowca pozostałe zwłoki umieścili w zamkniętych trumnach.

radeck - Pią Sie 15, 2008 9:06 am

Trochę skacze po tych Mazurach ale jak wcześniej wspomniałem skasowałem co lepsze foty.
Wiadukty kolejowe w Stańczykach.
Co prawda nigdy nimi nie przejechała żadna kolej, ale mieszkańcy mają nadzieję że może to się niedługo zmienić.

radeck - Pią Sie 15, 2008 9:10 am

Skansen w Puńsku - miasteczku w którym 80% mieszkańców to Litwini, stąd na ulicach, w sklepach, restauracjach można się poczuć jak w innym kraju.
Polecam litewską kuchnie.

radeck - Pią Sie 15, 2008 9:18 am

A to już Sejny - cel mojej podróży z dziadkiem moich znajomych, który chciał odwiedzić dom w którym spędził swoje dzieciństwo.
Domek jeszcze stoi, chociaż pewnie niedługo ten stan może trwać.
Po fotkach zresztą to chyba widać.

radeck - Pią Sie 15, 2008 9:22 am

Jeszcze kilka fotek z Sejn.
radeck - Pią Sie 15, 2008 9:25 am

Kilka kilometrów od Sejn - Giby.
radeck - Pią Sie 15, 2008 9:29 am

No i całkiem nieplanowana przeprawa przez granicę RP.
radeck - Pią Sie 15, 2008 9:35 am

Z drogi powrotnej zachowały mi się fotki z klasztoru Kamedułów w Wigrach i nędzna fotka z Mikołajek robiona w pośpiechu z auta.
radeck - Pią Sie 15, 2008 9:36 am

Mikołajki.... :II
groszek - Pią Sie 15, 2008 4:04 pm

:== :hurra: to było bardzoo bardzooo ładne i ciekawe :roll: podobalo mi się strrrasznie Dzięki :roll:
radeck - Pią Sie 15, 2008 4:08 pm

Byłoby ciekawsze ale za mocno się śpieszyłem.

Mimo to miło jest jak ktoś to docenia :oops:

groszek - Pią Sie 15, 2008 4:10 pm

nie bądz taki skromny :wink:
ruda - Pią Sie 15, 2008 5:30 pm

Cytat:
Na wschód od Żuław


a podobno Zulawy to koniec swiata ! :hihi:

maryla999 - Pią Sie 15, 2008 7:54 pm
Temat postu: Stańczyki
Jeden ze Stańczyków nie był używany,bo zostały naruszone przęsła poprzez wybuch .Tory zostały ukradzione przez bolszewików ,jak się wycofywali.
Dieter - Pią Sie 15, 2008 11:19 pm

Przekiekna jest ta Bazylika w Sw. Lipcach!
Klaniam sie gleboko za fotki!
Widzialem ja juz w TV.
Ocen prosze odleglosc z Gdanska.

radeck - Sob Sie 16, 2008 10:50 am

Dieter napisał/a:
Przekiekna jest ta Bazylika w Sw. Lipcach!
Klaniam sie gleboko za fotki!
Widzialem ja juz w TV.
Ocen prosze odleglosc z Gdanska.


Z Gdańska do św. Lipki jest 200 km, warto przejechać trasą przez Pasłęk, Ornetę w kierunku Lidzbarka Warmińskiego. Parę kilometrów przed św. Lipką można zwiedzić też Stoczek Warmiński gdzie był więziony kardynał Wyszyński.

groszek - Sob Sie 16, 2008 9:34 pm

byłam w św Lipce piekna sprawa Czytalam Szwarca Bronikowskiego Niemi świadkowie naszych dziejów album o drzewach jest tam i o św Lipce(książka interesowała mnie z trochę innych wzgledow ale polecam każdemu :roll: )
Hamburger - Pon Wrz 01, 2008 9:46 am

Ladny fotoreportaz. Swiata Lipka w 1945 r. cudem uniknela spladrowania (a moze spalenia) gdyz Rosjanie przeszli bokiem, na Ketrzyn i jej nie zauwazyli. Z wiaduktami (a raczej mostami) w Stanczykach to nie tak - poludniowy zostal wybudowany latach 1912-14 a polnocny w 1918 r. Byl to fragment nigdy nie ukonczonej dwutorowej magistrali Chojnice - Czersk - Smetowo - Kwidzyn - Prabuty - Myslice - Morag - Orneta - Lidzbark Warm.- Bartoszyce - Ketrzyn - Wegorzewo - Goldap - Pobledzie - Kalwarja - Szestakoi i dalej na Lide i Wilno. Linie Botkuny - Stanczyki - Pobledzie - Zytkiejmy ukonczono w latach 20-tych jako jednotorowa, lokalna i przez ponad 17 lat (1927-44) kursowaly na niej 3 - 4 pary pociagow osobowych dziennie. Na tablicach informacyjnych obecny wlasciciel mostow wypisal jakies niedorzecznosci ktore, bardzo oglednie mowiac, nie maja z prawda historyczna i faktami nic wspolnego !
Kasia_57 - Wto Sty 06, 2009 1:09 pm

Na wschód od Żuław jest przepięknie :D
Dorzucam i ja swoje fotki - też z różnych miejsc - bo i różnych miejsc dotyczy fascynacja.

Kasia_57 - Wto Sty 06, 2009 1:29 pm
Temat postu: Krosno koło Ornety i Orneta
parę fotek ...
Dostojny Wieśniak - Wto Sty 06, 2009 4:08 pm

Kasia_57 napisał/a:
Na wschód od Żuław jest przepięknie

:==

Kasia_57 - Wto Sty 06, 2009 6:25 pm

Wschód i zachód słońca...
groszek - Czw Sty 08, 2009 11:50 pm

:== :== :== Aż słów brak by wrazić piękno tych zdjęć...Magicze po --prostu ...
Kasia_57 - Pią Sty 09, 2009 8:33 pm

Groszku - to miejsce - magia miejsc :)
przyznam, że odkąd zaczęłam tam jeździć - z niechęcią wracam do tłumu miejskiego :???:

groszek - Nie Sty 11, 2009 12:37 pm

Cytat:
z niechęcią wracam do tłumu miejskiego
_________________
rozumiem Cię i popieram :==

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group