Dawny Gdańsk

Gdańszczanie - choćby duchem - Kogo przedstawia ta fotografia [ John Muhl ]

Miro - Czw Lut 03, 2011 6:44 pm
Temat postu: Kogo przedstawia ta fotografia [ John Muhl ]
Zagadka nie jest trudna.
Kto jest na załączonym zdjęciu.

Miro

pumeks - Czw Lut 03, 2011 8:42 pm

wiem! wiem! :huuurra:
Miro - Czw Lut 03, 2011 9:23 pm

Nie mów, poczekaj.

Miro

Marek Z - Pon Lut 07, 2011 11:24 am

Miro napisał/a:
Nie mów, poczekaj.

Miro

No, powiedzcie już. :D

Miro - Pon Lut 07, 2011 7:15 pm

Pumeks proszę , kogo przedstawia ta fotografia ?

Miro

pumeks - Pon Lut 07, 2011 10:03 pm

John Muhl (1879-1943), najlepszy historyk wśród policjantów. 1926-33 kierował policją kryminalną (Kripo). Autor cennych prac, z których najbardziej znana jest "Geschichte der Dörfer auf der Danziger Höhe".
Miro - Wto Lut 08, 2011 12:03 pm

Okazuje się, że nie było to takie proste.
Od pewnego czasu poszukuję informacji o tym człowieku.
To co do tej pory znalazłem przedstawiam TUTAJ .
Będę bardzo wdzięczny za każdą informację dot. John Muhl jak również za wskazanie gdzie takie informacje można uzyskać..

Miro

dandola - Wto Lut 08, 2011 9:29 pm

Jeśli zagadka została rozwiązana, to wypadałoby zmienić tytuł tematu. Również i ja zajmuję się tą postacią od dłuższego czasu. Posiadam artykuł napisany na cześć tego wybitnego historyka Gdańskiej Wyżyny po jego śmierci. Może Mikołaj opublikuje. To w sumie 2,5 strony.
I jeszcze przodkowie gdańskiego historiografa - Friedrich i Florentyna Muhl, herb rodowy i widok (lepszego nie mam) pałacu w Ulkowych w 1935 roku należący do rodu oraz jako ciekawostka informacja, że istniał projekt przebudowy rodowego gniazda przez Abrahama Muhla, który miał wykonać znany architekt (związany swymi pracami m.in. z Orunią) Karl Friedrich Schinkel. Posiadam szkice. Ponadto kieruję do materiałów z sympozjum i wystawy w Muzeum Historycznym Gdańska, jaka miała miejsce w 2007 roku pt. "Napoleon i Gdańsk. Pierwsze Wolne Miasto Gdańsk", w których można znaleźć informacje na temat rodu Muhlów.

Mikołaj - Wto Lut 08, 2011 9:46 pm

dandola napisał/a:
Może Mikołaj opublikuje

maila znasz

dandola - Sro Lut 09, 2011 11:51 am

pumeks napisał/a:
John Muhl (1879-1943), najlepszy historyk wśród policjantów. 1926-33 kierował policją kryminalną (Kripo). Autor cennych prac, z których najbardziej znana jest "Geschichte der Dörfer auf der Danziger Höhe".

Podaj namiary na tę książkę (widzę, że z cyfrówki). Dzięki

Mikołaj - Sro Lut 09, 2011 12:41 pm

dandola napisał/a:
Posiadam artykuł napisany na cześć tego wybitnego historyka Gdańskiej Wyżyny po jego śmierci. Może Mikołaj opublikuje. To w sumie 2,5 strony.


wklejam, ale na przyszłość dla tego typu materiałów proponuję wrzucanie na publiczne serwery i linkowanie, np na http://www.wrzuta.pl/




pumeks - Sro Lut 09, 2011 12:43 pm

"Geschichte der Dörfer..." jest w zapowiedziach, ale na razie jej nie udostępniono. Za jakiś czas będzie tu:
http://pbc.gda.pl/dlibra/...id=367&from=FBC

dandola - Sro Lut 09, 2011 4:34 pm

Pumeks wiem o tym, ale mi chodziło o "Danziger Bürgerbuch" i życiorys Muhla.
pumeks - Sro Lut 09, 2011 10:34 pm

Aaa. to w tym samym miejscu, trzeba tylko wpisać tytuł do wyszukiwarki
http://pbc.gda.pl/dlibra/...3&dirds=1&tab=1
Notka o Muhlu na str. 86 wersji cyfrowej (str. 82 książki)

Dieter - Czw Lut 10, 2011 12:22 am

Ich muß schon sagen: sehr interessante Leute, über die Ihr hier diskutiert.
Den Lebenslauf von Muhl habe ich mit Bedacht durchgelesen.
Ja, Danzig hat schon sehr kluge Leute hervorgebracht.
Hätte aber nicht vermutet, daß Ihr Euch damit so sehr beschäftigt... :dziadek:

Ja wiem, ze Wy i tym jezykiem wladacie, dlatego naumyslnie inaczej pisalem. :haha:

Miro - Pią Lut 11, 2011 8:39 pm

Może Mikołaj zatwierdzi...

Jeżeli jest to technicznie możliwe to proponuje wydzielenie tego tematu pod nazwą John Muhl
i przeniesienie go do nowego rozdziału pod tytułem "Ludzie Wolnego Miasta Gdańsk "
lub "Znane postacie Wolnego Miasta Gdańsk ".
Będzie to nowy impuls na FDG. Sądzę, że materiałów o ludziach znanych zwiazanych z Gdańskiem znajdzie się sporo.

Miro

Mikołaj - Pią Lut 11, 2011 9:49 pm

zapraszam do działu Gdańszczanie - choćby duchem
Mikołaj - Pon Lut 14, 2011 9:45 pm

aukcja
754.MUHL John — Die Danziger Höhe. Danzig [nie przed 1934]. Verlag A.W.Kafemann. 16d, s. 40. brosz. Führer des Staatlichen Landesmuseums für Danziger Geschichte, Heft 13 (Okł. zakurzone, zapiski na wewnętrznej stronie okładki. Kilka ilustr. w tekście). cena wywoławcza: 40.-

Miro - Sro Lut 16, 2011 7:07 pm

Następna przestawicielka rodu Muhl....

Caroline Luise Abegg Muhl

ur.1851 Lagschau, zmarła w Gdańsku-Wrzeszczy w 1937 roku.

Miro

dandola - Sro Lut 16, 2011 7:36 pm

Źródło poproszę do moich zbiorów
pumeks - Sro Lut 16, 2011 7:57 pm

Swoją drogą, prof. Marek Andrzejewski w biogramie Johna Muhla podał omyłkowo (zmylony podobnym brzmieniem) jako miejsce urodzenia Łęgowo, a nie Łaguszewo. :roll:
dandola - Sro Lut 16, 2011 8:07 pm

Langenau a Lagschau to rzeczywiście pewna różnica . Zaś sławny autor książki "Pierwszy był Pruszcz" zamiast pocztówek z Langenau dał omyłkowo (?) z Landau, czyli Lędowa. I też dobrze. Łaguszewo to gniazdo rodowe Muhlów.
Miro - Wto Maj 03, 2011 9:43 am

W moich poszukiwaniach w temacie John Muhl natrafiłem na informację, że Johm Muhl był również zaangażowany politycznie.
Informacja z roku 1921.
Przewodniczący Deutschnationale Volkspartei Landesverband Danzig e.V. Bezirksgruppe Langfuhr Schwarzerweg 4.
Obecnie ul. Księdza Jóżefa Zator-Przytockiego.
Jeżeli numeracja obecna jest zgodna z przedwojenna to mieści się tam m.in Centrum Wolontariatu Stowarzyszenie.

Miro

Miro - Pon Maj 16, 2011 6:01 pm

John Muhl w latach 1935/1943 mieszkał w Zoppot, Rickertstraße 32/34
(dzisiaj Sopot ul. Obrońców Westerplatte jeżeli numeracja obecna jest zgodna z przedwojenną).
Bardzo proszę kogoś kto mieszka w tym rejonie o zdjęcia tego domu ( sam takiej możliwości nie mam).

Miro

Miro - Nie Maj 22, 2011 3:33 pm

Poniżej podpis John Muhl z listu, który wysłał w dniu 31.03.1921
jako Przewodniczący Deutschnationale Volkspartei Landesverband Danzig e.V. Bezirksgruppe Langfuhr do mieszkanki Pruszcza Gdańskiego.


Miro

dandola - Nie Maj 22, 2011 8:24 pm

Jako, że jest to bardzo ważna informacja dla pruszczan podaj źródło. Dzięki
Miro - Pon Maj 23, 2011 8:22 am

Skan tego listu otrzymałem od potomka adresatki.
Nie wstawiam bo nie mam wyraźnej zgody właściela.
Jest możliwe, że jest to tylko kwestia czasy.

Miro


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group